Verslas

2018.01.19 19:28

Lenkijoje parduotuvių tinklą „Stokrotka“ perkančią „Maxima grupę“ bando sustabdyti konkurentai

15min.lt2018.01.19 19:28

„Maxima grupė“ susidūrė su sunkumais perimdama Lenkijos „Stokrotka“ parduotuves, skelbia kaimyninės šalies žiniasklaida. Pranešama, kad akcininkai, kurie yra ir konkurentai, mėgina teismuose stabdyti perėmimo procesus, o Konkurencijos ir vartotojų teisių apsaugos tarnyba turi savų klausimų. „Maxima grupė“ neslepia, kad tokie akcininkų nesutarimai jai kelia susirūpinimą.

Kovoja konkurentai

„Vienas iš „Biedronka“ steigėjų bando sustabdyti lietuvių atėjimą“, – šią savaitę paskelbė Lenkijos naujienų tinklalapis kurierlubelski.pl. Straipsnyje teigiama, kad 2018 m. sausio 8 d. Varšuvos apygardos teismas nusprendė sustabdyti „Emperia Holding“ paskutinio visuotinio akcininkų susirinkimo nutarimo įgyvendinimą. To siekė bendrovė „Eurocash“, kuri taip pat turi „Emperia Holding“ akcijų. Šiai bendrovei priklauso tokie prekybos tinklai kaip „ABC“, „Griszek“ ir „Lewiatan“, o ją valdo vienas iš „Biedronka“ steigėjų Luisas Amaralis.

Toks teismo sprendimas gali kišti koją „Maxima grupės“ siekiams įsigyti 100 proc. „Emperia Holding“ akcijų ir tokiu būdu perimti parduotuvių tinklą „Stokrotka“.

Vis dėlto „Emperia Holding“ tvirtina, kad Varšuvos teismo sprendimas neturės įtakos investuotojų planams. Anot bendrovės vadovo Dariuszo Kalinowskio, 2017 m. gruodžio 20 dieną neeiliniame „Emperia Holding“ akcininkų susirinkime pakeistas bendrovės statutas, kaip to reikalauta, ir už tai balsavo 97,7 proc. akcininkų.

Taip pat jis teigė, kad „Emperia Holding“ valdyba nesutinka su teismo sprendimu ir nusprendė jį skųsti. „Norime taip pat pažymėti, kad prieš nutarimą pasisako tik vienintelė bendrovė „Eurocash“, kuri yra mūsų konkurentė rinkoje“, – kurierlubelski.pl cituoja D.Kalinowskį.

Bendrovės valdyba, kaip teigia D.Kalinowskis, palaiko „Maxima grupės“ siekius perimti „Emperia Holding“. Esą valdybos nariams svarbu, kad koncernas plėstųsi, o tokią galimybę suteikia investuotojai.

„Konkurencijos ir vartotojų teisių apsaugos tarnyba tęsia procesą. Investuotojas laukia sutikimo, kuris leis jam įsigyti „Emperia Holding“ akcijas. Be šio sprendimo, yra reikalingas ir dabartinių „Emperia“ akcininkų sutikimas. Sunku pasakyti, koks bus finalas. Gali būti taip, kad investuotojas įsigis kontrolinį akcijų paketą, o „Emperia“ bus toliau kotiruojama Vertybinių popierių biržoje. Bet gali būti ir taip, kad įsigis 100 proc. akcijų ir bendrovė „Emperia“ ateityje nebus biržos bendrove“, – teigė D.Kalinowskis.

Konkurencijos tarnyba svarsto

Konkurencijos ir vartotojų teisių apsaugos tarnyba, kaip praneša money.pl, tolesniam nagrinėjimui perdavė „Maxima grupės“ prašymą dėl parduotuvių tinklo „Stokrotka“ savininkų perėmimo. „Tarnybos teigimu, yra būtina atlikti rinkos tyrimus“, – rašo money.pl.

Tarnyba, Lenkijos verslo naujienų portalo teigimu, nusprendė, kad „koncentracijos dalyvių veikla persidengia vietinėse mažmeninėse kasdienių vartojimo prekių rinkose ir šių produktų tiekimo vidaus rinkoje“. Be to, „koncentracijos dalyvius gali jungti „tiekėjo-pirkėjo“ santykiai: „Maxima“ įveda į prekybą maistą naminiams gyvūnams, grūdų dribsnius, mėsos konservus, paštetus ir padažus, o „Emperia“ priklausančios parduotuvės gali įsigyti tuos produktus“.

Portalas taip pat primena, kad „Maxima grupė“ Lenkijoje jau valdo du mažmeninės prekybos parduotuvių tinklus „Aldik“ ir „Sano“.

„Tyrimas perėjo į antrą etapą, nes būtini rinkos tyrimai. Tarnyba turi pirmiausia patikrinti sandorio dalyvių ir jų konkurentų akcijas. Tai leis įvertinti, ar koncentracija nekelia grėsmės konkurencijai. Antrojo tyrimo etapo pradžia nenumato sprendimo, kuris bus priimtas ateityje, pobūdžio. Tarnybos vadovas gali pritarti koncentracijai arba ją uždrausti“, – rašo money.pl.

„Maxima grupė“ susirūpinusi

„Maxima grupės“ valdybos pirmininkas Petras Jašinskas 15min apie situaciją kalbėjo taip: „Maxima grupė“ nekomentuoja vidinio „Emperia Holding“ akcininkų ginčo. Tačiau tokie akcininkų nesutarimai bei tai, kad įstatų pakeitimo procedūra buvo sustabdyta, kelia susirūpinimą. Tai, kad net 97 proc. „Emperia Holding“ akcininkų balsavo, jog įmonės įstatai būtų pakeisti, rodo, kad „Maxima grupė“ pateikė optimalų pasiūlymą.

Konkurencijos taryba vykdo savo privalomas procedūras ir išvadų mes tikimės sulaukti iki vasario pabaigos.

Šiuo metu atidžiai sekame situaciją ir jokių pokyčių neplanuojame.“

Šiuo metu Lenkijoje yra apie 400 „Stokrotka“ parduotuvių. 2017-ųjų lapkričio 24 d. paskelbta, kad „Maxima grupė“ pateikė pasiūlymą išpirkti 100 proc. Lenkijos valdančiosios bendrovės „Emperia Holding“, kuriai priklauso tinklas „Stokrotka“ – bendra sandorio kaina gali siekti iki 293 mln. eurų, mat pasiūlyta 100 zlotų (23,8 eurų) už akciją kaina.