Verslas

2018.01.17 18:36

A. Veryga: būtini medikamentai iš kompensuojamųjų vaistų sąrašo nedings

ELTA 2018.01.17 18:36

Vyriausybė trečiadienį nusprendė, kad nuo liepos už kompensuojamuosius vaistus gyventojai turėtų primokėti ne daugiau nei 3,93 euro. Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga tikina, kad dėl to brangūs, bet būtini medikamentai nedings.

„Tikrai nedings, yra sudėlioti visi reikalingi saugikliai. Dėl to mes girdime įvairiausių priekaištų ir iš Konkurencijos tarybos, kad yra išimčių pridaryta. Tai tos išimtys tam ir padarytos, kad nedingtų vaistai, kad neatsitiktų taip, kad kažkuri pacientų grupė staiga lieka be gydymo“, – Eltai sakė A. Veryga. 

Konkurencijos tarybos vadovas Šarūnas Keserauskas Vyriausybės posėdyje nutarimą kritikavo dėl to, kad jame taikoma daug išimčių, ir suabejojo, ar bus pasiektas tikslas sumažinti vaistų kainas. 

Pasak A. Verygos, kompensuojamųjų vaistų kainų nustatymo pakeitimai atliekami tam, kad sumažėtų gyventojų išlaidos. Pasak jo, kol kas mažinti vaistų kainas sekėsi, nes pernai priemoka už pakuotę sumažėjo vidutiniškai 1 euru. 

„Priežastis yra viena ir pagrindinė – Lietuva yra tarp šalių, kur žmonės labai daug savo asmeninių lėšų išleidžia sveikatos priežiūrai. Nepaisant sveikatos draudimo, tos asmeninės lėšos sudaro tikrai nemažą dalį. Didžiausią dalį išleidžiamoje sumoje sudaro būtent priemoka už vaistus“, – tikino A. Veryga. 

Ministerija skaičiuoja, kad, nustačius didžiausią galimą priemoką už vaistus, pacientai už kompensuojamuosius vaistus sumokėtų 20 proc. mažiau ir per metus sutaupytų 6 mln. eurų. 2016 metais už vaistus pacientai primokėjo iš viso 58 mln. eurų, o valstybė – 228 mln. eurų.

Ministerija nurodo, kad šiuo metu yra vaistinių preparatų, kurių mažmeninė kaina siekia 20 eurų, o jų bazinę kainą visiškai kompensuojant, priemoka vis vien siekia 9,63 euro. Tačiau yra vaistų, kai tenka primokėti ir 30 eurų.

Keičiama ir kita kompensuojamųjų vaistų kainų nustatymo tvarka. Ministerija nusprendė, kad tais atvejais, kai vaistą rinkoje siūlo tik viena įmonė, bazinė kaina bus apskaičiuojama pagal trijų pigiausių Europos Sąjungos valstybių kainų vidurkį. Ministerija tikisi, kad dėl to bus sutaupoma 10 mln. eurų kasmet.

Tais atvejais, kai vaistus tiekia du tiekėjai, medikamentų kainos apskaičiuojamos pagal faktinę kainą rinkoje. O tuomet, kai tiekėjų yra bent trys, būtų vykdomas geriausios kainos konkursas.