Verslas

2018.01.17 09:19

Vilniui suplanuotas kylantis biudžetas: kam skiriami prioritetai?

LRT.lt 2018.01.17 09:19

Trečiadienį Vilniaus miesto taryba pradeda svarstyti vieną svarbiausių  šiais metais  klausimų – augančio Vilniaus biudžetą. Vilniui suplanuotas kylantis biudžetas, palyginti su pernykščiu – planuojamos pajamos 552,0 mln. Eur (17,6 proc. didesnės), asignavimai – 583,2 mln. Eur (14,2 proc. didesni), teigiama savivaldybės pranešime žiniasklaidai.

Savarankiškoms savivaldybės funkcijoms vykdyti suplanuota 390,9 mln. Eur (16,5 proc. daugiau nei pernai). Tikslinės dotacijos planuojama sieks iki 158,7 mln., ES lėšos – 2,4 mln. eurų. Be abejo, per metus sostinės biudžetą dar papildys dotacijos iš valstybės biudžeto ir ES parama.

„Šių metų biudžete esu užsibrėžęs kelis labai aiškius prioritetus. Pirmiausia tai – švietimo investicijos bei švietimo kokybės iniciatyvos, kad mūsų vaikai būtų pasiruošę veržliai ateičiai. Antra, dar spartesnis infrastruktūros gerinimas – ne tik viešos erdvės, pėsčiųjų ir dviračių takai, gatvės, nauji autobusai, bet ir miesto apšvietimas. Keliu tikslą, kad per kelerius metus taptume šviesiausia Šiaurės Europos sostine. Trečia, didieji projektai, tokie kaip Nacionalinis baseinas Lazdynuose bei kito baseino Fabijoniškėse statybos, taip pat pasirengimas Nacionalinio stadiono Šeškinėje bei Nacionalinės Koncertų salės ant Tauro kalno įgyvendinimui. O taip pat miesto inovacijos ir išmaniųjų technologijų diegimas visose srityse“, – vardija prioritetus Vilniaus meras Remigijus Šimašius.

Šiais metais biudžete ypatingas dėmesys skiriamas švietimo reikmėms ir iniciatyvoms, kurios pagerins švietimo kokybę, taip pat mokyklų ir darželių renovacijai, naujų ugdymo įstaigų statybai, naujų vietų darželinukams kūrimui statant modulinius darželius, – tam planuojama skirti 271,7 mln. Eur. Moduliniuose priestatuose prie esamų lopšelių-darželių planuojama sukurti net 900 vietų darželinukams, dar apie 1 120 naujų vietų bus sukurta pastačius 4 naujus darželius Žemynos g. 2c, Bajorų kelias 10, Pajautos/Karaliaučiaus g. ir I.Kanto/Karaliaučiaus g.

Savivaldybė ir 2018 metais mokės papildomai po 150 Eur darželių auklėtojams ir po 100 Eur priešmokyklinio ugdymo pedagogams (per praėjusius metus tam buvo skirta 1,8 mln. Eur).

Vilniaus investicijos 2018 m. planuojama augs ir sieks 65 mln. Eur, be to per metus dar pasipildys dotacijomis iš valstybės biudžeto ir ES lėšomis. Prioritetiniai investiciniai projektai Vilniui šiais  metais – mokyklų ir darželių pastatų  modernizavimas, naujų mokyklų  statyba, dviejų  naujų baseinų statybos, sporto salių prie mokyklų statyba, Neries ir Vilnios pakrančių sutvarkymas ir ekologiško viešojo transporto plėtojimas.

Vilniaus m. sav. informacija

Gatvių remontui, žvyrkelių ir sodų gatvių asfaltavimui, pėsčiųjų ir dviračių takų įrengimui, naujoms vaikų žaidimų aikštelėms įrengti, Kaimynijų programai, miesto tvarkymui, viešajam transportui, darniam judumui bei eismo saugai, miesto infrastruktūros objektų plėtrai šiemet suplanuota skirti 132,7 mln. Eur.

Kad miestas būtų saugus, šviesus  ir patogus, už šias lėšas 2018  metais bus tiesiami 35 km naujų dviračių takų, įrengiami nauji požeminiai atliekų konteineriai, 130 naujų  apsaugos kamerų  mieste, montuojamas naujas, modernus gatvių apšvietimas (Vingio parke, Liepkalnio, Vileišio, J.K Chodkevičiaus, Lukiškių gatvėse, T. Kosciuškos skvere,  62 pėsčiųjų perėjose įrengiamas kryptinis apšvietimas.

2018 m. tęsiamas viešojo transporto atnaujinimas:  250 naujų autobusų parką papildys ir 41 naujas troleibusas,  taip pat bus įrengta apie 3 km naujų A juostų viešajam transportui,  dar 3 naujos „Statyk ir važiuok“ (Park&Ride) aikštelės mieste. Bus atnaujintos ir  m.Ticket ir m.Parking programėlės.

Miesto plėtrai šiais metais suplanuota skirti 2,9 mln. Eur. Prioritetai  – Bendrojo miesto plano keitimas, Senamiesčio atgaivinimo programa, architektūrinių  konkursų organizavimas, naujausios programos „Kuriu Vilnių“ ir Kaimynijos.

Socialinei apsaugai sostinės biudžete numatyta skirti 22,2 proc. daugiau lėšų – 56,8 mln. Eur. Šiemet suplanuota padidinti socialines paslaugas teikiančių darbuotojų ir šeimos gydytojų atlyginimus. Savivaldybė pasiūlė pridėti papildomų lėšų prie „paciento krepšelio”, kurį sudaro pastovi dalis už prisirašiusius prie poliklinikos/ligoninės pacientus, o kintama dalis priklausoma nuo suteiktų skatinamųjų paslaugų. Savivaldybė gali įtakoti dalį už pacientus, ją padidinama maždaug trečdaliu. Pakelti atlygį šeimos gydytojams, pediatrams, terapeutams ir slaugytojams skaičiuojama prireiks  nuo 4 iki 5,7 mln. Eur iš savivaldybės biudžeto.

Daugiausiai  pajamų šiais metais biudžete prognozuojama iš gyventojų pajamų mokesčio (GPM) – 289,2 mln. Eur (18,5 proc. daugiau nei pernai). Turto mokesčių (žemės, NT ir kt.) skaičiuojama surinkti apie 43 mln. Eur. Savivaldybė užsibrėžusi ne mažiau kaip 50 proc. NT nuomos sutarčių sudaryti didesne, nei prieš tai nuomos kaina, įpareigoti savininkus įteisinti nekilnojamo turto nuosavybę mieste, vis daugiau bešeimininkio nenaudojamo nekilnojamojo turto pripažinti savivaldybės nuosavybe.

Savivaldybės pranešime teigiama, kad  nuo kadencijos pradžios iki dabar planuojamas tolesnis Vilniaus skolos mažėjimas – 2018 metais numatyta padengti apie 36,8 mln. Eur paskolų ir restruktūrizuotų skolų bankams, o skoloms už įvairias paslaugas ir darbus numatyta daugiau kaip 28 mln. Eur.

Šiais metais savo  miesto biudžeto projektą gali pateikti kiekvienas –  savivaldybei ėmus planuoti lėšas ir jų panaudojimą 2018 metais, savo prioritetus kviečiami pateikti ir vilniečiai. Savivaldybės tinklalapio nuorodoje www.vilnius.lt/biudzetas  miesto gyventojai gali pateikti savo siūlymus, kur, jų manymu, labiausiai trūksta sostinės valdžios dėmesio ir kur investicijos būtų pačios reikalingiausios. Gyventojų sudarytas miesto biudžeto projektas vėliau bus pristatytas Vilniaus miesto Tarybos nariams.