Verslas

2015.09.08 13:45

Socdemai pamojavo progresiniais mokesčiais

ELTA2015.09.08 13:45

Antradienio Seimo darbotvarkėje atsidūrė Gyventojų pajamų mokesčio (GPM) įstatymo projektas, kuriuo socialdemokratai pasiūlė taikyti progresinius GPM tarifus. Tiesa, į Seimo posėdžių salę įstatymo pakeitimai grįžo trumpam – progresinių mokesčių idėją nutarta grąžinti iniciatoriams, mokesčių perversmą atidedant, bent jau kol kas, neribotam laikui.

Tokius Gyventojų pajamų mokesčio įstatymo pakeitimus Seimo posėdžių sekretoriate įregistravo Seimo nariai socialdemokratai Algirdas Sysas, Giedrė Purvaneckienė, Birutė Vėsaitė ir Vytenis Povilas Andriukaitis.

Projektu siekiama įvesti progresinius gyventojų pajamų mokesčio tarifus ir išplėsti mokesčio bazę, nedidinant mokesčio tarifo mažesnes pajamas gaunantiems asmenims.

Pagal siūlomą projektą, metinių pajamų dalis, neviršijanti 48 tūkst. litų, apmokestinama 15 procentų tarifu; metinių pajamų dalis, viršijanti 48 tūkst. litų, bet neviršijanti 120 tūkst. litų, apmokestinama 25 procentų tarifu; metinių pajamų dalis, viršijanti 120 tūkst. litų, apmokestinama 40 procentų tarifu.“

Taip pat siūloma įteisinti, kad metinių pajamų dalis, neviršijanti 12 tūkst. litų, apmokestinama 0 procentų tarifu; metinių pajamų dalis, viršijanti 12 tūkst. litų, apmokestinama 15 procentų tarifu.

Šiuo metu galioja 15 procentų gyventojų pajamų mokesčio tarifas, nepriklausomai nuo pajamų dydžio. Be to, apmokestinamos tik su darbo santykiais ar jų esmę atitinkančiais santykiais susijusios pajamos, o nemažai pajamų rūšių (kaip, pavyzdžiui, palūkanos, kurios dažnai tampa pagrindiniu pajamų šaltiniu) išvis nėra apmokestinta.

Numatomos naujos teisinio reglamentavimo nuostatos būtų taikomos su darbo santykiais ar jų esmę atitinkančiais santykiais susijusioms pajamoms, taip pat pajamoms iš paskirstytojo pelno bei iš palūkanų ir kitoms pajamoms.

Beje, antradienį Seimas pritarė Socialinių reikalų ir darbo komiteto siūlymui grąžinti iniciatoriams tobulinti dar 2011 metais socialdemokratų parengtas Gyventojų pajamų mokesčio įstatymo pataisas, kuriomis irgi buvo planuojama įvesti progresinį gyventojų pajamų mokestį ir patikslinti gyventojų pajamų mokesčio tarifo taikymą ir dydžius.

Pagal siūlomas nuostatas, darbo ir joms prilygintas pajamas ir pajamas iš paskirstyto pelno buvo siekiama apmokestinti tokiais tarifais: metinių pajamų dalį, neviršijančią 48 tūkst. litų, buvo numatoma apmokestinti 15 proc. tarifu, pajamų dalį, viršijančią 48 tūkst. litų, bet neviršijančią 120 tūkst. litų – 33 proc. tarifu, pajamų dalį, viršijančią 120 tūkst. litų – 40 proc. tarifu.

Socialinių reikalų ir darbo komitetas pasiūlė kreiptis į Seimo valdybą ir siūlyti sudaryti darbo grupę galimos progresinių mokesčių sistemos Lietuvoje principams nustatyti.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.