Verslas

2018.01.10 09:33

Lukiškių aikštė atnaujinta pažeidžiant įstatymus

Marius Jokūbaitis, 15min.lt2018.01.10 09:33

Kol tebeverda ginčai, koks monumentas turėtų stovėti Lukiškių aikštėje, Vilniaus savivaldybei teisme teks aiškintis dėl jos rekonstrukcijos. Viešųjų pirkimų tarnyba (VPT) po atlikto tyrimo nustatė, kad rekonstrukcija įvyko pažeidžiant įstatymus. Todėl VPT nusprendė kreiptis į teismą ginant viešąjį interesą. Savivaldybės įmonei gresia bauda.

Savivaldybė žinojo, kad reikės papildomų darbų rekonstruojant aikštę, sukūrė tokią situaciją, kad reiktų darbus pirkti iš rangovo, todėl elgėsi neskaidriai, nutarė VPT. Dėl tol savivaldybės įmonei teks atsakyti teisme.

Be to, tarnybos ekspertai paskaičiavo, kad jeigu aikštė būtų rekonstruota už ES paramos lėšas, dėl pažeidimų reiktų grąžinti 651 tūkstantį eurų.

Neturėjo jokios vizijos?

„Vilniaus miesto savivaldybės administracija, nepaisant eilės anksčiau vykusių projektų konkursų, neturėjo aiškios vizijos, kaip Lukiškių aikštė turėtų atrodyti“, – skelbiama VPT išvadose. Savivaldybė kaltinama tuo, kad jai priklausanti „Vilniaus vystymo kompanija“ pati sukūrė situaciją, kad reikėtų pirkti papildomus darbus iš rangovo.

„Išklotos plytelės, nors lietaus nutekamųjų sistemų nebuvo suplanuota. Ištiesti elektros kabeliai, kai nėra šviestuvų. Taigi viskas buvo užprogramuota taip, kad reikėtų papildomų pirkimų“, – 15min sakė VPT Projektų administravimo ir ekspertinio vertinimo skyriaus vedėja Jovita Petkuvienė.

Pasak jos, pati savivaldybė žinojo, kad reikės papildomų darbų. Ir taip, anot tarnybos, buvo pažeistas skaidrumo principas. Kitaip tariant, vykdant papildomus darbus daugiau nereikia skelbti jokių konkursų, o tuos darbus vykdo jau anksčiau atrinktas rangovas už sutartą kainą. Tokiu atveju bendras projekto biudžetas gali gerokai išsipūsti.

„Nors savivaldybė skelbia, kad Lukiškių aikštės projekto vertė yra 3–4 milijonai eurų, bet mes to pasakyti negalime, nes nėra aišku“, – sakė J. Petkuvienė.

Daugiau konkursų neskelbė

Pagrindinė Lukiškių aikštės rekonstrukcijos sutartis, kurios vertė viršija 2 milijonus eurų, 2016 m. kovo 1 dieną pasirašyta su įmonių grupe, kurioje buvo UAB „Infes“, UAB „Ekstra statyba“ ir UAB „Pamario restauratorius".

Tačiau paaiškėjo, kad reikės papildomų darbų, tad neskelbiamų derybų būdu buvo paskelbti papildomi pirkimai. Tas labiausiai ir užkliuvo VPT.

VPT mano, kad skelbiant papildomus darbus, nusižengiama skaidrumui, nes darbus atlieka tie patys rangovai, savotiškai diktuodami ir savo kainas. Savivaldybė neskelbė konkursų papildomiems darbams.

BNS nuotr.

„Pirmojo aikštės darbų pirkimo dokumentuose buvo nurodyti tik preliminarūs dangų bei kai kurių kitų paviršiaus darbų kiekiai. Nežinia – sąmoningai ar ne į pirkimo objektą neįtraukti požeminių komunikacijų įrengimo darbai, nors tą buvo privalu numatyti“, – skelbiama išvadose.

Papildomi darbai, kurių sutarčių VPT net nematė, kainavo beveik 500 tūkstančių eurų. Tačiau teigiama, kad sumos dar negalutinės, nes aikštės rekonstrukcija dar nėra baigta.

Įstatymą pažeidė visos sutartys

Iš viso VPT išnagrinėjo tris Vilniaus savivaldybės vykdytų Lukiškių aikštės sutvarkymo darbų viešųjų pirkimų sutartis. Visos jos, anot tarnybos, vykdytos pažeidžiant Viešųjų pirkimų įstatymą.

Taip pat Tarnyba nustatė, kad rangovas į darbų atlikimą įtraukė pasiūlyme nenurodytus subrangovus. Sutarties vykdymo metu buvo priimtas sprendimas stabdyti darbus ir dalį požeminių komunikacijų pirkti papildomai.

Todėl 2017 m. sausio 17 d. savivaldybė sudarė antrą beveik 31 tūkst. eurų vertės sutartį su UAB „Infes“ dėl Lukiškių aikštės elektros apšvietimo kabelių klojimo darbų vykdymo. Tarnyba nustatė, kad, vykdant antrąją sutartį, rangovas savo civilinės atsakomybės draudimą pateikė pavėlavęs keturis mėnesius, darbų atlikimo pradžią taip pat nukėlė keturis mėnesius, taip buvo pažeistos sutarties nuostatos.

Pavyzdžiui, savivaldybės įmonė „Grinda“ aikštės apželdinimo paslaugas pirko iš UAB „Stebulė“, nors galėjo tai padaryti pati. Apšvietimo sistemą parengė UAB „Korgas“, nors iš dokumentų matyti, kad darbus pavesta atlikti savivaldybės įmonei „Vilniaus gatvių apšvietimo elektros tinklai“.

Savivaldybės departamento direktorius Virginijus Pauža informavo VPT, kad darbai perduoti pagal paslaugų teikimo sutartis. Tačiau VPT nematė nei kainų, nei sutarčių.

Beje, lapkričio 23 dieną Vilniaus vicemeras Linas Kvedaravičius viešai padėkojo savivaldybės įmonėms ir jų darbuotojams už darbus rekonstruojant Lukiškių aikštę.

Pirkta tik dalis darbų

„Lukiškių aikštės sutvarkymo darbų pirkimui tinkamai nepasiruošta. Vilniaus miesto savivaldybės administracija, nepaisant eilės anksčiau vykusių projektų konkursų, neturėjo aiškios vizijos, kaip Lukiškių aikštė turėtų atrodyti“, – skelbiama VPT išvadose.

„Keista, kad paskelbus pirmąjį pirkimą nebuvo gauta kitų tiekėjų skundų, jog perkama tik dalis darbų, nors akivaizdu, kad papildomų darbų pirkimas buvo iš anksto užprogramuotas“, – teigia Viešųjų pirkimų tarnybos atstovė.

Gindama viešąjį interesą, VPT skelbia, kad kreipsis į teismą.

Jei tai būtų ES projektas

VPT taip pat paskaičiavo, kas atsitiktų, jei Lukiškių aikštė būtų rekonstruota už ES paramos lėšas. Tokiu atveju, pasak tarnybos specialistų, dėl netinkamo papildomų darbų pirkimo tektų grąžinti 25 proc. sumos. O tai, paskaičiavo VPT, siektų 651 tūkst. eurų.

15min antradienį kreipėsi į savivaldybę su klausimais, į kuriuos pažadėta atsakyti trečiadienį.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt