Verslas

2015.09.08 13:45

Premjeras domisi dujų importu iš Turkmėnistano, tačiau tai gali būti sunkiai įmanoma

ELTA2015.09.08 13:45

Premjeras Algirdas Butkevičius, nuvykęs į Turkmėnistano gamtinių dujų eksporto ir naftos perdirbimo centrą – Turkmėnbašio uostą, domėjosi bendradarbiavimo dujų sektoriuje galimybėmis.

Premjeras Algirdas Butkevičius, nuvykęs į Turkmėnistano gamtinių dujų eksporto ir naftos perdirbimo centrą – Turkmėnbašio uostą, domėjosi bendradarbiavimo dujų sektoriuje galimybėmis.

Ministro Pirmininko vadovaujama delegacija oficialų dviejų dienų vizitą Turkmėnistane pradėjo pirmadienį.

„Lietuva atsakingai svarsto gamtinių dujų pirkimo alternatyvas, nes tiekimo šaltinių įvairovė padėtų sumažinti kainas, stiprinti šalies ekonomiką“, – sakė Premjeras. Jis domėjosi Turkmėnistano dujų eksporto ateities planais bei kokią poziciją šalis užima dėl „Transkaspijos“ dujotiekio atšakos tiesimo bei tranzitinių projektų „Nabucco“ ir „Transanatolija“.

Tačiau Seimo narys, buvęs Klaipėdos jūrų uosto vadovas Eugenijus Gentvilas portalui 15min.lt pasakojo, kad galimybė iš Turkmėnistano atsivežti dujų egzistavo visada, tačiau ji – brangi ir pavojinga.   

„Turkmėnistano dujų verslovės yra sujungtos dujotiekiais su Rusijos dujotiekiais. Mes gauname per Rusijos dujotiekius rusiškas dujas, tačiau galime atsivežti per tuos dujotiekius ir Turkmėnistano dujas“, – sakė E. Gentvilas.

Taip Turkmėnistanas perduotų savo dujas į Rusijos dujotiekius, o Lietuvai reikėtų apmokėti tranzitą. Toks variantas buvo visada teoriškai įmanomas, tačiau praktiškai – sunkiai tikėtinas.

 „Žinoma, tai yra papildomi kaštai, nes „Gazprom“ nori uždėti didelę kainą turkmėniškoms dujoms. Tai reiškia, kad „Gazprom“ neparduoda dujų Lietuvai ir dar turi praleidinėti per savo dujotiekius svetimas dujas. Tai jiems uždarbis krenta“, – sakė E. Gentvilas.

 Jis abejojo, kad tai Lietuvai galėtų būti pigesnis variantas nei brangios „Gazprom“ dujos.

Turkmėnistanas kaip vieną iš dujų tiekimo Europai alternatyvų svarsto dujas tanklaiviais gabenti į Azerbaidžano sostinę Baku, o iš jos geležinkeliais – iki Juodosios jūros uostų Gruzijoje, kur dujos vėl būtų perkraunamos į tanklaivius, skelbia naturalgaseurope.com.

Tačiau, E. Gentvilo teigimu, tokia galimybė taip pat menkai tikėtina – galima atsivežti tik mažus kiekius dujų, be to, vežti tanklaiviais ir traukiniais dujas yra pavojinga.

„Suskystintas dujas taip gabena. Bet, mano supratimu, tai jau yra kita formulė. Supraskim, kad tai gali būti tik labai nedideli kiekiai. Kai jūra plaukia – kibirkšties, susidūrimo pavojus yra mažesnis. Tai tas yra neįprasta, paprastai taip vežamos kitokios sudėties dujos – propanas ir pan. O kad čia būtų panacėja tokiu būdu aprūpinti Lietuvą dujomis, tai nesitiki“, – kalbėjo Seimo narys.

Turkmėnistanas užima ketvirtą vietą pasaulyje pagal gamtinių dujų atsargas.