Verslas

2018.01.05 10:34

U2 lyderio verslas Lietuvoje sutiko sumokėti papildomus mokesčius

Šarūnas Černiauskas, 15min.lt2018.01.05 10:34

Legendinės roko grupės U2 lyderio Bono iš dalies valdomas Utenos prekybos centras „Aušra“ Lietuvos biudžetą papildys neplanuotu piniginiu įnašu. Po „Paradise Papers“ tyrimo prekybos centrą valdanti bendrovė sutiko sumokėti papildomus mokesčius ir delspinigius.

Prekybos centrą „Aušra“ valdanti bendrovė „Nude Estates 2“ valstybei sutiko sumokėti daugiau nei 50 tūkstančių eurų. Tai 15min patvirtino Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) atstovė Rūta Asadauskaitė.

„Panevėžio AVMI baigė UAB „Nude Estates 2“ mokestinį tyrimą, po kurio, atsižvelgusi į mokesčių administratoriaus rekomendacijas bendrovė pateikė deklaracijas, pagal kurias į biudžetą už 2012 metus sumokėjo apie 34 tūkst. eurų pelno mokesčio ir 19 tūkst. eurų delspinigių“, – teigė R. Asadauskaitė. Tais metais „Aušrą“ valdanti bendrovė veikė nuostolingai, o konkretaus pagrindo, dėl kurio priskaičiuoti papildomi mokesčiai ir delspinigiai, VMI nedetalizuoja. Abejonės dėl Bono lietuviško verslo mokesčių iškilo kartu su pačia žinia, jog U2 lyderis kažkodėl investuoja į prekybos centrą Utenoje.

Apie galimai nepagrįstą mokesčių nemokėjimą šioje įmonėje prabilo mokesčių ekspertė Rūta Bilkštytė. 15min ją supažindino su „Nude Estates 2“ finansiniais duomenimis, tačiau apie Bono – arba Paulo Davido Hewsono – dalyvavimą šiame versle ji informuota nebuvo. Apie Bono dalyvavimą šiame versle iki paskutinės akimirkos nežinojo ir VMI. Mokesčių inspekcija kontrolės veiksmų „Nude Estates 2“ atžvilgiu ėmėsi neturėdama duomenų apie tikruosius šios įmonės savininkus. Pats dainininkas per savo atstovus informavo esantis „pasyvus investuotojas“ į Utenos prekybos centrą.

R. Bilkštytės vertinimu, įmonė be pagrindo nemokėjo pelno mokesčio. „Nude Estates 2“ finansų krizės pagrindu 2010 m. atliko naują savo pagrindinio turto – prekybos centro „Aušra“ – vertinimą. Apie 3 mln. eurų kritus buhalterinei pastato vertei, taip atsiradęs „popierinis“ nuostolis apskaitytas kaip realiai prarasti pinigai. Būtent šiuo pagrindu įmonė vėliau nemokėjo pelno mokesčio, nors veikė pelningai. Tai interviu 15min patvirtino „Nude Estates 2“ vadovas Sigitas Jautakis. R. Bilkštytės vertinimu, tai iki 2016 m. įmonei leido išvengti apie 47 tūkst. eurų pelno mokesčio – kiek daugiau, nei bendrovei priskaičiavo VMI. Mokesčių ekspertės skaičiavimais, prekybos centro vertės korekcija sudarė sąlygas „Aušros“ valdytojams nesumokėti iš viso apie 450 tūkst. eurų pelno mokesčio.

„Nude Estates 2“ vadovas Sigitas Jautakis tuomet kategoriškai nesutiko su R. Bilkštytės vertinimu. Vis dėlto, išgirdęs, kad tokio mechanizmo teisėtumu abejoja ir VMI, Bono verslo Lietuvoje vadovas patikino neisiąs į ginčus, jei VMI ras nesumokėtų mokesčių. „Jeigu bus nustatyta, kad mes, tarkime, kažką privalome sumokėti – pelno mokesčius, atitinkamai neįvertinus to [turto] nuvertinimo, tvarkoj. (...) Mes neprieštaraujame, kad turi būti viskas sumokėta taip, kaip priklauso pagal įstatymą“, – pernai lapkritį 15min sakė S. Jautakis. Panašu, kad „Nude Estates 2“ vadovo žodžiams buvo lemta išsipildyti.

U2 lyderis kurį laiką susilaikė nuo komentarų apie savo lietuvišką investiciją ir mokesčius mūsų šalyje. Vis dėlto jis netrukus prabilo, pasisakydamas už skaidrumą ir vildamasis, kad jo verslas mokestiniais žaidimais neužsiėmė.

„Net būdamas pasyviu smulkiu investuotoju Lietuvos įmonėje (čia Bono rašo „UAB2 in Lithuania“ – aut. past.), būčiau nepaprastai susikrimtęs, jei [paaiškėtų, kad] padaryta kas nors abejotino, šalia figūruojant mano vardui. (...) Aš sveikinu šią žurnalistiką. Registrai turi būti vieši. Kad suprastum, kas kur vyksta, duomenų nuotėkiai neturi būti būtini. Registrai turi būti atviri, kad žiniasklaida ir visuomenė galėtų matyti tai, ką mato valdžia“, – BBC perduotame komentare teigė U2 lyderis.

Reuters/Scanpix nuotr.

Tai pirmas atvejis, kai „Paradise Papers“ tyrimas papildo Lietuvos biudžetą. 2016 m. prasidėjęs Panama Papers tyrimas Lietuvos iždą taip pat papildė – bet tai paaiškėjo tik pernai rudenį. VMI patvirtino, kad Panama Papers duomenų pagrindu į šalies iždą papildomai sumokėta apie 250 tūkst. eurų. Be to, nemaža dalis duomenų pagrindu pradėtų tyrimų ir patikrinimų tebevyksta. Pernai rudenį paviešinta tarptautinio „Paradise Papers“ tyrimo informacija palietė daugelį pasaulio galingųjų.

Atskleistuose duomenyse – ir Donaldo Trumpo bendražygiai, ir Rusijos elitas, ir Anglijos karalienė. 15min – vienintelis „Paradise Papers‘ partneris Lietuvoje.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt