Verslas

2015.09.08 13:45

Griežtinama statybų priežiūra

Tomas Kavaliauskas, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2015.09.08 13:45

Statantieji namus, jei neturi tinkamo išsilavinimo, privalo samdyti rangovą, statybos vadovą ir statybų prižiūrėtoją, tačiau dažnas to nedaro taupydamas pinigus. Statybų inspektoriai žada dažniau lankyti statybas ir jei neras jų prižiūrėtojų, namų savininkams grasina baudomis.

Statantieji namus, jei neturi tinkamo išsilavinimo, privalo samdyti rangovą, statybos vadovą ir statybų prižiūrėtoją, tačiau dažnas to nedaro taupydamas pinigus. Statybų inspektoriai žada dažniau lankyti statybas ir jei neras jų prižiūrėtojų, namų savininkams grasina baudomis.

Taip pat ketinama griežčiau kontroliuoti ir prižiūrėtojus, kurie kartais sugeba per dieną prižiūrėti statybas net keliose dešimtyse objektų.

Statybininkai skaičiuoja, kad šiemet Lietuvoje bus pastatyta šiek tiek daugiau individualių namų nei pernai arba maždaug apie 3400. Tačiau ne visų jų statybas prižiūrės tai turintys atlikti specialistai, rangovai ar statybų vadovai.

Jau dešimtmetį galiojantis statybų įstatymas reikalauja, kad minėtus specialistus individualaus namo savininkas privalo samdyti ir apie tai informuoti Teritorijų priežiūros ir statybų inspekciją.

„Žmonės įsivaizduoja, kad prižiūrėtojai – tai pinigų leidimas vėjais, nors iš tiesų jis yra dešinioji ranka, pagalbininkas, su kuriuo tu pasikonsultuoji, kuriam padedant tu kontroliuoji rangovą. Bet žmonės į jį žiūri kaip į blogį“, – situaciją Lietuvoje komentuoja Teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos viršininkė Laura Nalivaikienė.

Inspekcijos vadovė pripažįsta, kad yra ne tik nežinančiųjų apie tai, bet ir bandančių sutaupyti – nesamdo reikiamų specialistų, nors gresia iki 3 tūkstančių litų bauda, prilygstanti patiriamų išlaidų sumai.

Kita vertus, inspekcijos (o ir pačių statytojų) netenkina atliekama statybų techninė priežiūra – labai dažnai ji vykdoma paviršutiniškai, pasitaiko, kad tas pats prižiūrėtojas tik formaliai prižiūri statybas.

„Norėtume, kad techninę priežiūrą vykdytų ne vienas darbų vykdytojas, kad tai būtų įvairių specialistų komanda. Norėtume, kad būtų tam tikras registras, kuriame būtų surašyti prižiūrėtojai“, – aiškino Projektavimo įmonių asociacijos vykdomasis direktorius Rimvydas Pranaitis.

„Pasitaiko atvejų, kai prižiūrėtojas vykdo vienu metu 30 objektų priežiūrą visoje Lietuvoje. O tai reiškia, kad jokios priežiūros jis nevykdo. Kuriame rizikos valdymo sistemą, atrinksime prižiūrėtojus, skirstysime juos į gerai atliekančius pareigas ir ne. Labiau juos kontroliuosime. Tokia mūsų vizija“, – komentuoja Teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos viršininkė L. Nalivaikienė.

Statybininkai viliasi, kad sugriežtinus kontrolę, mažės šešėlyje dirbančių ne tik statybininkų, bet ir formaliai prižiūrinčiųjų.

„Aš nemanau, kad čia įvyks kokia nors revoliucija, kad viskas bus sustabdyta, išvaikyta. Tiesiog privers žmones pasitvarkyti ir įteisinti kai kuriuos dokumentus“, – įsitikinęs Lietuvos statybininkų asociacijos prezidentas Adakras Šeštakauskas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.