Verslas

2017.12.18 09:40

Pensijos dėl indeksavimo didėja 21 euru, dar 9 eurus pridės perskaičiavimas

Jurgita Čeponytė, LRT RADIJAS, LRT.lt, 15min.lt2017.12.18 09:40

Senatvės pensijos nuo naujųjų metų išaugs vidutiniškai 7 procentais, arba 21 euru, kadangi tiek vidutiniškai per septynerius metus augo darbo užmokestis, o dar 9 eurus prie pensijų pridės kitąmet keičiama pensijų skaičiavimo tvarka, pokyčius pristatė Socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis.

Socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis pristatė svarbiausius pensijų pokyčius kitąmet: nauja skaičiavimo tvarka atspindės aiškesnį ryšį tarp sumokėtų socialinio draudimo įmokų ir pensijų dydžio, indeksavimas lems, kad pensijos dydis priklausys nuo šalies ekonominių rodiklių, bet nebemažės. Iš viso pensininkai gali tikėtis, kad vidutiniškai jų pensija didės 21 euru nuo metų pradžios, ir dar 9 eurais metų viduryje.

„Esame labai svarbiame momente. Valstybinio socialinio draudimo pensijos yra suindeksuojamos, ir tai yra tvari, nuosekli socialinio modelio dalis, tęstinė, kuri jau suplanuota pačioje socialinio modelio struktūroje, prie šios sistemos dirbo mokslininkai ir mes dabar ją įgyvendinsime“, – sako L. Kukuraitis. Taip pat palaipsniui bus didinamas būtinasis stažas, numatytas patogesnis pensijos atnaujinimas dirbantiems senjorams. „Mūsų senoliai vargsta, skursta labiausiai, tai šita socialinė atskirtis turėtų nebegilėti. Užtikrinsime kad pensijos augtų kartu su VDU fondu, kuris bent jau artimiausius keletą metų planuoja ženkliai augti“, – tikina L. Kukuraitis.

„Nuo šiol pensijos nebeturėtų priklausyti nuo politikų valios – tai reiškia, kad politikams bus surištos rankos daryti pokyčius tiek labai teigiama prasme, kai norisi politinių dividendų, tiek neigiama prasme – kai ištinka ekonominė krizė negalės sutaupyti pinigų senolių sąskaita“, – priduria ministras.

Tačiau norint gauti pensiją ilgainiui reikės dirbti vis ilgiau. Būtinasis stažas 2027-aisiais metais turės pasiekti 35 metus, nuo dabartinių 30 metų – kasmet augs maždaug po pusmetį. „Sodra“ skaičiuoja, kad kitąmet pensijų augimui reikės 230 milijonų eurų.

Skaičiuos taškais

Naujai skaičiuojamoje pensijos formulėje į vieną bendrąją dalį sujungiama anksčiau buvusi pagrindinė dalis ir priedas už stažą. „Sodros“ direktorius Mindaugas Sinkevičius aiškino, kad tokio masto pasikeitimai paskutinįkart vyko prieš 20 metų. „Individualioji bus skaičiuojama taškais. Jei uždirbai 12 vidutinių darbo užmokesčių per metus – gauni vieną tašką. Jei uždirbi daugiau ar mažiau, proporcingai keisis ir taškų skaičius. Maksimaliai gali įgyti 5 taškus per metus“, – aiškino skaičiavimo pokyčius „Sodros“ vadovas. Dabartiniais duomenimis, jei stažas lygus būtinajam, pagal naują tvarką bendroji pensijos dalis šiuo metu siektų 152,92 euro, o vieno taško vertė – 3,27 euro (šį dydį reikėtų dauginti iš visų sukauptų taškų skaičiaus).

„Tokiu būdu žmogus galės matyti, kiek įgijo taškų, pensinių teisių ir galės matyti, kiek iš viso per gyvenimo istoriją įgijęs taškų ir galės žinoti, kiek šiai dienai galėtų gauti pensijos“, – sako M. Sinkevičius.

M. Sinkevičius pažymėjo, kad dėl indeksavimo didės našlių ir našlaičių pensijos, kurios nebuvo didintos nuo 2008 m. Perskaičiavimus ketinama atlikti kitų metų viduryje, kadangi iki gegužės „Sodra“ lauks duomenų iš įmonių apie darbo užmokesčius už 2017 m. L. Kukuraičio pareiškimai apie pensijų reformą praėjusią savaitę papiktino institucijų vadovus – dėl pensijų reformos politinio sutarimo dar nėra, siūlymai dar nėra išdiskutuoti. Jis pažymėjo, kad senatvės pensijos perskaičiavimas ir indeksavimas nėra pensijų reformos dalis ir su tuo nesusiję.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt