Verslas

2017.12.15 14:36

Briuselyje – stringančios diskusijos dėl euro zonos reformų

Ketvirtadienį dar kartą išsiskyrus rytų ir vakarų Europos Sąjungos (ES) narių požiūriams, kaip spręsti migrantų krizę – ar ir toliau solidariai dalytis pabėgėliais, penktadienį išsiskyrė pietų ir šiaurės bendrijos narių požiūriai. 

Pietinės ES narės, tarp kurių – ir prancūzai, palaiko komisijos siūlymą įkurti į finansinius euro zonos šalių sunkumus greičiau reaguosiantį Europos valiutos fondą, transformuojant jau dabar veikiantį 500 mlrd. eurų dydžio Europos stabilumo mechanizmą. Taip esą būtų greičiau ir skaidriau reaguojama į euro zonos šalis užklumpančius finansinius šokus.

Taip pat siūloma įkurti Europos ekonomikos ir finansų ministro postą. Tačiau šiaurinės bendrijos narės kiek atsargiau į tai žiūri, o Vokietijos kanclerė Angela Merkel išvis prašo atidėti diskusijas, kol jai pavyks suformuoti naują koaliciją.

Tad penktadienį jokių sprendimų nepriimta, tik apsikeista nuomonėmis. Susitarti dėl euro zonos reformų tikimasi per pusantrų metų.

Lietuvos prezidentė diskusijose pasigenda konkretumo.

„Kol kas pavadinimai skambūs, labai įvairūs, bet turinio mažai. Mums svarbiausia, kad nebūtų radikaliai keičiamos sutartys, nes sutarčių keitimas Europoje baigiasi ne visada gerai. Svarbu, kad tai būtų naudinga ir užtikrintų efektyvesnį euro zonos vystymąsi“, – teigia Dalia Grybauskaitė.