Verslas

2017.12.15 12:44

R. Karbauskis: su manimi siejamos įmonės sumokėjo per 24,7 mln. eurų mokesčių

15min.lt2017.12.15 12:44

Lietuvos valstiečių i žaliųjų sąjungos (LVŽS) lyderis Ramūnas Karbauskis penktadienį pareiškė, kad visos su juo siejamos įmonės valstybei per šį laikotarpį sumokėjo per 24,7 mln. eurų mokesčių.

Šią savaitę žurnalistas Edmundas Jakilaitis savo „Facebook“ paskyroje pažėrė tiradą klausimų apie R. Karbauskio verslo ryšius su Rusija, trąšų verslą, nuslėptus mokesčius, apie darbą K. Prunskienės vadovautoje Žemės ūkio ministerijoje, taip pat apie susijusias su R. Karbauskiu įmones.

Penktadienį R. Karbauskis paskelbė įrašą, kuriame pasipiktino, kad jis esą dažnai kaltinamas nebūtais dalykais.

Jis kartojo, kad versle nedalyvauja, informacijos apie įmones neturi, o klausimus E. Jakilaitis esą turėjo siųsti įmonių vadovams.

„Aš atsakomybės nevengiu, man nepatogių klausimų nėra, tačiau jūsų klausimai ir man kelia daug klausimų, nes juose esantys teiginiai yra tendencingi, kaltinamojo pobūdžio, formuojantys išankstinę neigiamą nuomonę. Esate toks tikras tuo, ko klausiate… Gal turite klausimus pagrindžiančią medžiagą? Labai norėčiau susipažinti su ja. Galbūt su tokia medžiaga turėtumėte nedelsiant kreiptis į teisėsaugą, Muitinės departamentą, Mokesčių inspekciją? Jūsų klausimuose matau rimtus kaltinimus įmonėms, todėl aš palaikau įmonių grupės vadovų sprendimą ginti reputaciją“, – teigė R. Karbauskis.

Jis pastebėjo, kad E. Jakilaitis nenurodė, kokias konkrečiai įmones turi omenyje.

Anot jo, „su R. Karbauskiu siejamos įmonės“ neteisėtų veiksmų kaip trąšų sumaišymas, mokesčių nemokėjimas, kažkokių „schemų“ kūrimas bei įgyvendinimas niekuomet neatliko, tai prieštarautų įmonių vertybėms, o įmonės vadovaujasi teisės aktais, moka visus mokesčius valstybei.

R. Karbauskio teigimu, pastaraisiais bendrovės finansiniais metais (nuo 2016 m. liepos 1 d. iki 2017 m. birželio 30 d.) vien „Agrokoncernas“ sumokėjo 18 527 516 eurų įvairių mokesčių, iš jų 2 363 294 eurų sudaro muito mokesčiai: „Visos su manimi siejamos įmonės valstybei per šį laikotarpį sumokėjo per 24,7 mln. eurų mokesčių.“

BNS nuotr.

R. Karbauskis įraše teigė, kad visos trąšos, importuojamos į Europos Sąjungos šalis, yra klasifikuojamos pagal Europos Bendrijos integruoto tarifo duomenis. Pagal šią sistemą kiekvienai trąšai priskiriamas tam tikras prekės nomenklatūros kodas, o pagal jį nurodyti privalomi įvežimo į valstybę mokesčiai pagal Europos Parlamento ir Tarybos Reglamentus. Tokius pačius mokesčius už trąšas sumoka visi trąšų į Lietuvą importuotojai, kurių yra kelios dešimtys.

„Valstiečių“ lyderio teigimu, „Agrokoncernas“ perka trąšas iš pardavėjų Lietuvoje bei užsienyje (Anglijoje, Baltarusijoje, Rusijoje, Kazachstane, Kinijoje, Lenkijoje, Olandijoje, Uzbekistane ir kt.).

„Konkrečios trąšos įsigyjamos atsižvelgiant į kainas, vartotojų poreikius bei tendencijas rinkoje. „Agrokoncernas“, importuodamas trąšas, sumoka visus priskaičiuotus mokesčius. Jokių ginčų su valstybės institucijomis dėl muitų, trąšų kokybės neatitikimų ar kitų dalykų „Agrokoncernas“ neturi“, – teigė R. Karbauskis

„Kalbant apie kitas įmones, „Agrokoncerno technika“ niekuomet neperėminėjo ir nepirko jokio verslo, susijusio su Rusijos ar kitos valstybės žemės ūkio technikos prekyba. „Agrokoncerno technika“ savo veiklą pradėjo dar 2001 m. Ši bendrovė prekiauja žemės ūkio technika ir jos atsarginėmis dalimis bei operatyviai teikia visapusiškas serviso paslaugas. „Agrokoncerno technika“ atstovauja tokius žymius gamintojus kaip POTTINGER (Austrija), JYMPA ir AUSA (Ispanija), FarmGem (Anglija) ir kt. „Agrokoncerno technika“ taip pat prekiauja ūkininkams gerai pažįstamais traktoriais VERSATILE iš Kanados. 2013 m. „Agrokoncerno technika“ tapo ir kompanijos ROSTSELMASH (Rusija) atstovais Lietuvoje. Jūsų teiginiai klausime, esą „Agrokoncerno technika“ perėmė kažkieno verslą ar tokį verslą nusipirko, kaip matote, taip pat neatitinka tikrovės“, – rašė politikas.

BNS nuotr.

R. Karbauskis teigė ne kartą viešai pasisakęs dėl žemės ūkio ministrės K. Prunskienės, vadovavusios ministerijai 2004–2008 m., neva darytos įtakos „su R. Karbauskiu susijusioms įmonėms“.

Anot jo, „Agrokoncerno grūdai“ vadovai nurodo, jog nei grupėje, nei kitokiu būdu nedalyvavo jokiuose neteisėtuose susitarimuose, konkursuose ir pan. nei 2004–2008 m., nei kuriuo nors kitu metu. „Elevatorius“ tiek Šeduvoje, tiek kitose Lietuvos vietose „Agrokoncerno grūdai“ įrengė teisės aktuose nustatyta tvarka. Jūsų išvardinti teiginiai, esą „Agrokoncerno grūdai“ 2004–2008 m. gavo neteisėtą paramą dėl Žemės ūkio ministerijos sprendimų, o prekiaudami grūdais „apgaudinėja šalies žemdirbius“ ir klastoja grūdų kokybės rodiklius – neatitinka tikrovės, klaidina visuomenę.

„Lietuvoje sėjamos tik maistinių kviečių veislių sėklos, formuojančios aukštesnių savybių grūdus, t.y., „pašariniai“ kviečiai iš viso nėra auginami. Tik dėl nepalankių gamtinių ar netinkamų sandėliavimo sąlygų kai kurie kviečių kokybės parametrai gali suprastėti. Grūdų elevatoriuose kviečius ir kvietrugius Agrokoncerno grūdai superka tik pagal LST (Lietuvos standartas), kaip ir visos kitos įmonės, užsiimančios grūdų supirkimo, sandėliavimo ir pardavimo verslu. Vadovaujantis LST standartu kviečiai ar kvietrugiai neskirstomi į maistinius ar pašarinius grūdus. Kviečiai ir kvietrugiai pagal atitinkamus grūdo rodiklius (pvz., baltymai, glitimo kiekis, drėgmė, priemaišos, grūdų dydis ir kt.) skirstomi į skirtingas klases. Agrokoncerno grūdai, supirkę grūdus iš juos parduodančių fizinių ir juridinių asmenų, atlieka pirminį grūdų perdirbimą – juos valo, džiovina ir rūšiuoja. Vėliau grūdai eksportuojami arba parduodami Lietuvoje maisto arba perdirbimo pramonės gamintojams. Dalis grūdų suvartojami gyvulininkystės verslu užsiimančiose kitose Agrokoncerno įmonių grupei priklausančiose bendrovėse. Eksportuojant kviečius ar kvietrugius, kiekvienos importuojančios šalies gamintojai grūdus perka pagal savo individualų standartą ar poreikį“, – rašė R. Karbauskis.

Prašymą papasakoti, „kaip su jumis susijusios įmonės perimdavo žemę iš skolingų ūkininkų“ ir apibūdinti tokį „veiklos modelį“, Jis teigė vertinantis kaip dar vieną nepagrįstą teiginį klausimo formoje, kuriuo siekiama sumenkinti „Agrokoncerno“ įmonių grupės bendrovių dalykinę reputaciją.

Anot jo, „Agrokoncerno“ įmonių grupės bendrovės, žemdirbiams taikančios mokėjimų atidėjimus, o esant poreikiui juos konsultuojančios ir tokiu būdu padedančios išvengti bankroto, savo veiklą vertina kaip socialiai atsakingą verslą, o ne amoralų „veiklos modelį“.

„Apie tai ir kas yra socialiai atsakingo verslo bei įmonės vertybės, jūs turėtumėte suprasti, nes esate uždarosios akcinės bendrovės vadovas ir eilės įmonių akcininkas, bei steigėjas“, – teigiama R. Karbauskio pareiškime.

Jo teigimu, visos „Agrokoncerno“ įmonių grupės bendrovės bei kitos įmonės, priklausančios šių įmonių grupei, žemę įsigyja griežtai laikantis teisės aktuose įtvirtintų reikalavimų, „Agrokoncerno“ įmonių grupės bendrovės neatlieka jokių neteisėtų ir gerai moralei bei verslo praktikai prieštaraujančių veiksmų,

„Ir jūsų teiginiai klausimuose, esą siekiant išvengti antidempingo muitų, taikomų iš Rusijos importuojamoms azotinėms trąšoms, prekiaujama „sumaišytomis trąšomis“ ir neteisėtai išvengiama didžiulių mokesčių; yra perimtas prekybos rusiška žemės ūkio technika verslas; 2004–2008 m. gauta neteisėta parama dėl Žemės ūkio ministerijos sprendimų, o prekiaujant grūdais apgaudinėjami šalies žemdirbiai bei klastojami grūdų kokybės rodikliai; pagal veiklos modelį perimama žemė iš skolingų ūkininkų, neatitinka tikrovės. Dar kartą kviečiu jus, kaip ir visus, viešoje erdvėje skleidžiančius tikrovei neatitinkančius duomenis, galimai turimą informaciją pateikti teisėsaugos, mokesčių administravimo įstaigoms“, – paragino R. Karbauskis.