Verslas

2017.12.12 09:21

R. Karbauskio verslas Latvijoje įtariamas nusukęs daugiau nei pusę milijono eurų mokesčių

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos lyderis, Seimo Kultūros komiteto pirmininkas Ramūnas Karbauskis ne taip ir seniai su žurnalistu ir laidų prodiuseriu Edmundu Jakilaičiu kalbėdamas apie Gretą Kildišienę ir „Agrokoncerno“ automobilį „Range Rover“ it maldą kartojo, kad visus atsakymus pateiks Mokesčių inspekcija. Dabar R. Karbauskis mokesčių inspektorius siunčia pas tą patį E. Jakilaitį. Vis dėlto R. Karbauskis nelinkęs girtis tais mokesčių inspektorių atsakymais, kurie gali smarkiai paploninti jo piniginę.

Ar E. Jakilaičio verslai sumokėjo tiek mokesčių, kiek privalo, pasakyti galėtų tik oficialios institucijos. Bet R. Karbauskis abejones kelia nelaukdamas šių institucijų išvadų. O kaimyninėje Latvijoje išvados jau yra, ir R. Karbauskio verslas netrykšta noru su jomis sutikti. Mat tai „Agrokoncerno“ grupei reikštų daugiau nei pusės milijono eurų kelionę į Latvijos biudžetą.

„Agrokoncerno“ savininkas, kalbinamas apie problemas Latvijoje, tikino nieko apie tai negirdėjęs. Jis taip pat tvirtino nežinantis „kas su kuo teisiasi“, nors klausimas apie teismą pokalbyje nenuskambėjo.

Latviai reikalauja įspūdingos sumos

Latvijoje R. Karbauskio „Agrokoncernas“ valdo stambią bendrovę „Latagrokoncerns“, taip pat veikiančią žemės ūkio sektoriuje ir prekiaujančią trąšomis. Naujausiuose „Agrokoncerno“ finansiniuose dokumentuose atskleidžiama, jog R. Karbauskio verslas galimai nusuko įspūdingą sumą pridėtinės vertės mokesčio (PVM) – daugiau nei pusę milijono eurų. Negana to, latvių mokesčių inspektoriai apribojo R. Karbauskio verslo teises į dalį savo turto.

„2014 m. rugsėjį atlikusi mokesčių auditą Latvijos Valstybinė mokesčių inspekcija skyrė SIA „Latagrokoncerns“ sumokėti 591 tūkst. eurų PVM priemoką. Be to, remiantis Latvijos mokesčių inspekcijos sprendimu, buvo priimtas draudžiamasis įsakymas dėl SIA „Latagrokoncerns“ priklausančių transporto priemonių ir užregistruota hipoteka patronuojamosios įmonės nekilnojamajam turtui už 440 tūkst. eurų“, – teigiama naujausioje „Agrokoncerno“ finansinėje ataskaitoje, Registrų centrui pateiktoje vos prieš savaitę.

Anot dokumento, santykių aiškinimasis su Latvijos mokesčių inspektoriais ir dabar nėra baigtas, mat „Latagrokoncerns“ nesutinka su Latvijos pareigūnų sprendimu ir siekia teisme įrodyti, jog pusė milijono PVM priskaičiuota be pagrindo.

„[„Agrokoncerno“] Grupė nepripažino atidėjinių valstybinės mokesčių inspekcijos paskirtai sumokėti priemokai, nes patronuojančios įmonės [t.y. „Agrokoncerno“] ir SIA „Latagrokoncerns“ vadovybė nemano, kad nusižengė įstatymams, ir šį mokesčių inspekcijos sprendimą apskundė teisme. Finansinių ataskaitų sudarymo dieną bylos rezultatas nėra aiškus“, – teigiama dokumente.

Be komentarų

Kad būtų aiškiau, 15min susisiekė su „Latagrokoncerns“ valdybos pirmininku Egidijumi Šileika. Jis patvirtino vis dar einantis vadovaujančias pareigas Latvijos įmonėje, bet kategoriškai atsisakė tęsti pokalbį, išgirdęs klausimą apie 591 tūkst. eurų PVM istoriją.

„Aš nieko... telefonu niekam jokių komentarų neteikiu. Aš nežinau, su kuo kalbu. Nežinau, su kuo kalbu“, – pakartojo E. Šileika.

Pasiūlymas išsklaidyti abejones ir tuoj pat atsiųsti žurnalisto pažymėjimo kopiją jo neįtikino.

„Ačiū, aš telefonu nieko niekam neteikiu – jokios informacijos“, – nukirto E. Šileika.

15min taip pat kreipėsi į Latvijos mokesčių inspekciją su prašymu patikslinti konflikto su R. Karbauskio latvišku verslu aplinkybes, tačiau Latvijos pareigūnai tai padaryti atsisakė – esą įstatymai draudžia komentuoti tebevykstančius mokestinius procesus, susijusius su konkrečiais ūkio subjektais.

R. Karbauskis: „Nieko nežinau“

15min pirmadienį visaip bandė susisiekti su R. Karbauskiu, bet politikas nei į skambučius, nei į elektroninį laišką neatsakė. „Valstiečių“ lyderį pakalbinti pavyko antradienį Seime, prieš frakcijos posėdį. R. Karbauskis patikino net nematęs laiško su klausimais, o apie padėtį Latvijoje tikino nieko nežinantis.

„Jūs klauskite „Agrokoncerno“ – ne manęs. Aš nežinau šitų dalykų iš viso“, - sakė R. Karbauskis.

Politikas tvirtino nieko negirdėjęs nei apie „Latagrokoncerno“ bėdas Latvijoje, nei apie pusę milijono eurų viršijančias mokesčių inspektorių pretenzijas.

„Aš tiek neseku, kad žinoti, kas su kuo teisiasi ir dėl ko“, – sakė R. Karbauskis.

Tiesa, nei vieno klausimo apie jokį teismą iki tol pokalbyje nebuvo, bet politikas vis tiek buvo įsitikinęs, kad apie teismus pirmas prabilo ne jis, o žurnalistas.

„Aš nieko nežinau – nei kur, nei kaip, nei kas. Ką aš dar galiu pasakyti? Yra direktoriai – skambinkit jiems, rašykit“, - pečiais traukė R. Karbauskis.

Išgirdęs, jog „Latagrokoncerns“ valdybos pirmininkas padėtį komentuoti atsisakė, pašnekovas konstatavo, kad tai ne jo sprendimas.

Kad nebūtų interpretacijų, pateikiame ir visą interviu su R. Karbauskiu:

– Dėl mokesčių – tenai yra Latvijos mokesčių inspekcijos pretenzijos. Pusė milijono.

– Jūs klauskite „Agrokoncerno“ – ne manęs.

– Tai, žinokit...

– Aš nežinau šitų dalykų iš viso. Jeigu taip rimtai, realiai – nežinau iš viso.

– Daugiau negu pusė milijono eurų, tempiasi nuo 2014 metų.

– Nežinau iš viso. Negaliu pasakyti nieko.

– Tai jūs nesekėt savo įmonės finansinės informacijos?

– Aš tiek nesekiau, kad žinoti, kas su kuo teisiasi ir dėl ko teisiasi.

– Aš nesakiau, kad teisiasi.

– Jūs sakėte. Ką tik.

– Sakiau, kad pretenzijos yra. Nesakiau, kad teisiasi.

– Taip, tai yra... klausimas... jūs pasakėt.

– Tai jūs nieko apie tai nežinojot?

– Nežinojau. Aš nieko nežinau – nei kur, nei kaip, nei kas. Tai ką aš dar galiu pasakyt? Yra direktoriai – skambinkit jiems, rašykit.

– Na, skambinau valdybos pirmininkui – nenorėjo šnekėt.

– Na, tai čia jų pasiūlymai.

Lietuvoje priskaičiavo gerokai mažiau

15min kreipėsi ir į Lietuvos mokesčių inspektorius su prašymu pateikti informaciją apie kontrolės veiksmus R. Karbauskio verslų atžvilgiu.

Jokių trijų milijonų eurų, apie kuriuos savo viešai išplatintuose klausimuose R. Karbauskiui kalba E. Jakilaitis, nėra – bent jau kol kas. VMI informuoja, jog „Agrokoncerno“ grupei buvo priskaičiuota papildomų mokesčių, bet toli gražu ne tiek, kiek Latvijoje.

„Po atliktų kontrolės veiksmų (mokestinių tyrimų) 6 įmonės turėjo pasitaisyti ir papildomai į biudžetą sumokėti 36 tūkst. eurų. Mokesčių nepriemokos šiandien įmonės neturi. Mokestinių ginčų tarp VMI ir išvardytų įmonių nėra ir nebuvo“, – 15min teigė VMI atstovė Rūta Asadauskaitė.

Mokestiniai klausimai pastaruoju metu persekioja R. Karbauskį. Prie kaktomušos su E. Jakilaičiu ir problemų Latvijoje galima pridėti ir ką tik nuvilnijusį skandalą Seime. R. Karbauskio partijos kolegos pasiūlė įstatymo pataisą, kuri, anot Seimo narės Aušros Maldeikienės ir mokesčių ekspertės Rūtos Bilkštytės, galėjo tapti milžiniška mokestine lengvata stambiesiems žemvaldžiams. R. Karbauskis yra vienas stambiausių Lietuvos žemvaldžių.

„Valstiečiai“ savo pasiūlymą atsiėmė kilus triukšmui žiniasklaidoje ir Seimo salėje. R. Karbauskis savo ruožtu patikino niekaip neprisidėjęs prie pataisų atsiradimo.