Verslas

2017.12.11 09:12

164 šalių atstovai svarstys laisvosios prekybos ateitį

Už prekybą atsakingi 164 šalių atstovai pirmadienį Buenos Airėse svarstys laisvosios prekybos ateitį, kai Donaldas Trumpas apgręžė Amerikos politiką ir reikalauja perrašyti sutartis.

Pasaulio prekybos organizacijos suvažiavimas pirmasis po to, kai D. Trumpas pavadino ją katastrofa. Tačiau kitos šalys laisvosios prekybos neskuba laidoti: Ramiojo vandenyno valstybės sutarė dėl sutarties jau be Amerikos, o penktadienį dvi didžiulės pasaulio rinkos – Europos Sąjunga ir Japonija – baigė ilgas derybas dėl istorinės sutarties.

Pasaulio prekybos organizacija viena pirmųjų pajuto politiką „Amerika pirmiausia“. D. Trumpas nori ne laisvos, o sąžiningos prekybos. Jo administracija jau blokuoja organizacijos sprendimus: kaltina, kad ginčai sprendžiami neveiksmingai. Netgi svarsto grįžimą prie senos tvarkos, kai lėmė ne pasauliniai susitarimai, o šalių „raumenys“.

Organizacijos vadovas žada prašyti Amerikos prekybos pasiuntinio, ilgamečio organizacijos kritiko, parodyti lankstumą ir politinę valią. Vašingtonas užblokavo bendrą deklaraciją, kad pasaulio prekybos sistema yra kertinė.

Išsamiau – Vykinto Pugačiausko reportaže.