Verslas

2017.12.09 17:58

Miškų reforma stringa?

Salomėja Pranaitienė, Loreta Mačiulienė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2017.12.09 17:58

Seimo šią vasarą patvirtinta valstybinių miškų reforma vietoje 42 urėdijų įsteigti vieną valstybės įmonę vyksta chaotiškai. Taip teigia sąjūdžio „Už Lietuvos miškus“ šiandien surengto suvažiavimo iniciatoriai. Aplinkos ministerijos vadovai tikina, kad reforma vyksta, apie tai informuoti urėdijų darbuotojai, kurių dauguma kitais metais išsaugos savo darbo vietas.

Beveik prieš pusmetį nutarta sujungti 42 miškų urėdijas, Miškotvarkos institutą ir Generalinę urėdiją į vieną valstybės įmonę su 26 padaliniais. Įmonė nuo ateinančių metų turi valdyti valstybės miškus.

Šiomis dienomis paskirta įmonės valdyba, o vadovas bus renkamas konkurse kitų metų pradžioje.

Tačiau dalis miškininkų bei sąjūdžio „Už Lietuvos miškus“ šiandien surengto suvažiavimo iniciatoriai teigia, kad reforma vyksta chaotiškai. Esą likus kelioms savaitėms urėdijų darbuotojai nežino, kas bus po sausio 1-osios.

„Nežinome, kaip reikės dirbti po sausio 1 d., ir kokia laukia perspektyva, nes šiandien tūkstančiai klausimų, o atsakymų nė į vieną klausimą negauname“, – sakė Rietavo miškų urėdijos Labardžių girininkijos girininkas Jonas Šedbaras.

„Senas yra medienos perdirbimo oligarchų tikslas – perimti į savo rankas medienos kontrolę. Iš valstybinių miškų pirkti ją pigiau nei rinkos kaina, apvogti valstybę ir gauti pajamų. Štai kas neramina. Mes turėsime dar vieną sritį sugriautą“, – teigė Lietuvos žaliųjų judėjimo pirmininkas Rimantas Braziulis.

„Svarbu pasiekti, kad būtų bendradarbiaujama su valdžios atstovais, kad reforma neatneštų nuostolių, kad nebūtų tolesnio kaimiškųjų regionų tuštėjimo, nenaikintų darbo vietų, nenaikintų smulkiojo medienos verslo“, – kalbėjo Pasaulio biomasės energetikos asociacijos prezidentas Remigijus Lapinskas.

Aplinkos viceministras tikina, kad reforma vyksta, apie tai informuoti urėdijų darbuotojai, kurių dauguma kitais metais išsaugos savo darbo vietas.

„Per 2018 m. bus daug praktinių sprendimų priimta. Ir palaipsniui bus pristatyta bendra tvarka. Pirmiausia  mūsų užduotis – sukurti bendrą įmonę, kur visi sprendimai yra priimti, išskyrus keletą vyriausybės nutarimų. Faktiškai visi darbuotojai – beveik 100 proc. – gali pereiti į naują įmonę, jiems tas siūloma“, – pasakojo aplinkos viceministras Martynas Norbutas.

Pasak sąjūdžio „Už Lietuvos miškus" atstovų, Estijos ir Latvijos, kur jau įvyko panašios reformos, pavyzdžiai rodo, kad kelis kartus sumažėjo miškininkų, neliko kam atkurti miškų. Todėl pirmas šio sąjūdžio darbas – stabdyti dabar vykstančią Lietuvos miškų reformą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt