Naujienų srautas

Verslas2012.07.05 14:54

Dumblo dvokas vilniečių nebekankins

Pietvakarinių Vilniaus rajonų gyventojai nuo šiol galės lengviau atsikvėpti. Penktadienį pradėjus veikti „Vilniaus vandenų“ dumblo apdorojimo įrenginiams, jie nebeturėtų jausti nemalonaus kvapo, kuris juos vargino pastaraisiais metais.

Pietvakarinių Vilniaus rajonų gyventojai nuo šiol galės lengviau atsikvėpti. Penktadienį pradėjus veikti „Vilniaus vandenų“ dumblo apdorojimo įrenginiams, jie nebeturėtų jausti nemalonaus kvapo, kuris juos vargino pastaraisiais metais.

Vilniaus nuotekų valykla veikia daugiau nei du dešimtmečius, tačiau ją statant nebuvo suplanuota, kur išvalius nuotekas dėti dumblą. Tvarkant jį atviroje aikštelėje sklisdavo dvokas, dėl to kentėjo vilniečiai ir aplinkinių rajonų, į kurių laukus išveždavo dumblą, gyventojai.

Nuo šiol, pradėjus veikti moderniems apdorojimo įrenginiams ,dumblas vamzdžiais patenka į didžiulius pūdytuvus, po to nusausinamas, kaitinamas ir išdžiovinamas. Nelieka prasto kvapo, kenksmingų medžiagų. Šitaip išdžiovintas sausas dumblas išvežamas mašina ir pristatomas kompostavimui ar kitiems tikslams.

Sausos granulės gali būti naudojamos biokurui ir trąšoms. Be to, apdorojant dumblą, gaunamos metano dujos, iš kurių įmonė gamina elektrą ir šilumą.

„Mes skaičiavome, kad šita investicija vilniečiams vandens kainoje neatsilieps. Nes tai, ką mes uždirbime iš elektros, gaudami ir naudodami ją savo reikmėms, tai tiek nereikės didinti vandens kainos“, – teigė „Vilniaus vandenų“ generalinis direktorius Valentinas Miltienis.

Beje, šių modernių įrenginių statyba pradėta prieš kelerius metus ne kartą strigo dėl lėšų stokos ir viešųjų pirkimų pažeidimų. Iš viso šiam projektui buvo numatyta 170 mln. litų, didžioji dalis – Europos Sąjungos lėšos.

„Reali objekto vertė – 145 mln. litų. Tai reiškia, kad Vilniaus savivaldybė, kuri neturi per daug pinigų, sutaupys mažiausiai 20 mln. litų. Nes būtent savivaldybė žadėjo paskolinti „Vilniaus vandenims“ arba garantuoti bankams už „Vilniaus vandenų“ paskolas“, – sakė Vilniaus meras Artūras Zuokas.

Nuo pirmadienio prasideda metus truksianti šio objekto bandomoji eksploatacija. Šie modernūs  termohidrolizės nuotekų dumblo apdorojimo įrenginiai – pirmi Baltijos šalyse. Esą pasaulyje tokia technologija naudojama tik keliose dešimtyse Amerikos, Norvegijos, Britanijos nuotekų valyklų.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi