Verslas

2017.12.05 16:38

Nuo kitų metų vaiko pinigai bus mokami visiems

BNS 2017.12.05 16:38

Kitąmet visi turintieji vaikų sulauks vadinamųjų vaiko pinigų. Jie sieks nuo 30 iki 58,5 euro per mėnesį, priklausomai nuo šeimos finansinės padėties ir vaikų amžiaus bei skaičiaus.

 Už tai antradienį balsavo 80 Seimo narių, prieš buvo vienas, 15 susilaikė.

Vaiko pinigai nuo sausio nepriklausomai nuo tėvų pajamų bus mokami visiems šalies vaikams iki 18 metų, o jei mokosi – iki 21-erių, ir sieks 30 eurų per mėnesį.

Jei šeima daugiavaikė, ji gaus priedus ir per mėnesį išmoka sudarys 58,5 euro už vaiką iki dvejų metų ir 45,2 euro – už vyresnius vaikus.

Papildomas išmokas gaus ir šeimos su mažesnėmis pajamomis. Jei šeimos pajamos vienam nariui bus mažesnės kaip 183 eurai, bendra išmoka už vaiką iki dvejų metų bus 58,5 euro ir 45,2 euro – už vyresnius.

Šiuo metu išmokos už vaikus mokamos tik mažai uždirbantiems arba daugiavaikiams tėvams. Išmoka nuo vaiko gimimo iki dvejų metų yra 28,5 euro, o nuo dvejų iki 18 metų – 15,2 euro per mėnesį.

Vaikus auginantys tėvai iki šiol galėjo susimažinti pajamų mokestį, tačiau ši lengvata naikinama, kartu nustatant išmokas už vaikus. Neapmokestinamasis pajamų dydis už kiekvieną vaiką siekia 200 eurų, tokiu būdu dirbantiems tėvams už kiekvieną vaiką grįždavo iki 30 eurų, tai yra praktiškai ta pati vaiko išmoka.

„Tai yra vaikų pinigai, ne tėvų pinigai. Jie pirmiausia skirti tiems, kam iš tikrųjų šiandien sunkiausia gyventi, kas yra sudėtingoje socialinėje padėtyje“, – neapmokestinamų pajamų lengvatos naikinimą ir vaiko pinigų įvedimą antradienį žurnalistams aiškino premjeras Saulius Skvernelis.

Jis teigė, kad kitąmet vaiko pinigai turėtų būti didinami. Vyriausybės vadovas vylėsi, kad ateityje ši išmoka sieks 100 eurų.

„Manau, kad tai investicija, jeigu sugebėsime pasiekti nors 100 eurų vadinamųjų vaiko pinigų, tai būtų didžiulė paspirtis visoms šeimoms, auginančioms vaikus. Ir galbūt bus dalinis veiksnys, nesakau, kad pagrindinis, kalbant apie demografinės situacijos tam tikrą lūžį“, – sakė S. Skvernelis.

Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos narė Vanda Kravčionok teigė, kad numatyta išmoka – 30 eurų – nepadarys jokio proveržio, daugelis jos net nepajus. Ji apgailestavo, kad Seimo stalčiuose dūli jų frakcijos parengtas projektas, kad vadinamieji vaiko pinigai siektų 100 eurų.

Konservatorius Mykolas Majauskas abejojo, ar papildomos išmokos pasieks savo tikslą, o ne bus pralėbautos asocialių tėvų.

„Nesu tikras, ar pasirinktos priemonės tikrai pasieks tuos tikslus, kuriuos vyriausybė ir valdančioji dauguma yra užsibrėžusi. (...) Puikiai žinome, kad dalis šeimų, kurios gyvena iš pašalpų, gyvena labai varganai ir nesirūpina savo vaikais, dažnai turi priklausomybių problemų, geria, gyvena iš pašalpų, dažnai smurtauja. Ar tikrai mes, skirdami toms šeimoms papildomų pinigų, nekeldami sąlygų galbūt gydytis nuo priklausomybių, galbūt susitvarkyti šeimoje ir užkirsti kelią smurtui, susitvarkyti savo šeimoje, priversime jas rūpintis vaikais? Nesu tikras, kad pasieksime tokį rezultatą“, – teigė jis.

Socialdemokratas Juozas Olekas taip pat kėlė abejonę, ar nauja tvarka yra žingsnis į priekį. Išmokas visiems vaikams jis vadino teisingomis, bet kritikavo neapmokestinamųjų pajamų lengvatos naikinimą.

„Daliai žmonių niekas nesikeičia. Dalis dirbančių gražių šeimų, ne tos, kurias minėjo kolega, gaus tą patį. Pagal ankstesnę tvarką, jiems buvo taikomas neapmokestinamųjų pajamų dydis kitoks, kada jie augindavo vaikučius. Šiandien iš vienos kišenės tiesiog perdedama į kitą. Atimame galimybę, kad jauna šeima ne tik gautų pašalpą, vaiko pinigus, bet ir dirbtų ir iš to turėtų kaip papildomus pinigėlius. Motyvacijos dirbti šiuo atveju neskatiname“, – pabrėžė J. Olekas.

Įstatymo pataisos dėl neapmokestinamųjų pajamų lengvatos panaikinimo vaikus auginantiems tėvams kol kas nėra priimtos.