Verslas

2017.11.23 10:14

Prezidentė Rytų partnerystės viršūnių susitikime pabrėš Astravo AE problemą

Prezidentė ir užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius vyksta į Rytų partnerystės viršūnių susitikimą Briuselyje, kur bus nubrėžtos gairės Europos Sąjungos santykiams su šešiomis rytinėmis kaimynėmis.

Bendrija ketina išskirti kelias dešimtis bendradarbiavimo sričių, pradedant energetika ir tarptinklinio ryšio barjerų panaikinimu bei baigiant infrastruktūros plėtra, bet partneriams nebus pažadėta narystės Europos Sąjungoje perspektyva. Į Ukrainos draugų grupę susivieniję aukšti Vakarų pareigūnai susitikimo išvakarėse perspėjo, kad Europos Sąjungos atsisakymas suteikti narystės perspektyvą skatina nusivylimą Rytų Europoje.

Anot diplomatų, šiame susitikime turėtų išryškėti skirtumai tarp dviejų grupių šalių – Ukrainos, Moldovos ir Gruzijos, kurios pasirašė Asociacijos sutartis, siekdamos labiau suartėti su Europos Sąjunga, ir Baltarusijos, Armėnijos bei Azerbaidžano, kurios tokių sutarčių neturi.

Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė susitikime penktadienį turėtų iškelti ir klausimą dėl Baltarusijos atominės elektrinės saugumo. Diplomatų teigimu, branduolinis saugumas turėtų būti paminėtas ir baigiamojoje susitikimo deklaracijoje.

Ministras L. Linkevičius susitiks su Europos Parlamento Užsienio reikalų komiteto pirmininku Davidu McAllisteriu, taip pat Europos Parlamento nariais Knutu Fleckensteinu ir Laima Andrikiene, parengusiais Europos Parlamento rekomendacijas dėl Rytų partnerystės Briuselio viršūnių susitikimo, patvirtintas 2017 metų lapkričio 15 dieną. Šių susitikimų metu bus aptarti Rytų partnerystės, saugumo ir gynybos, skaitmeninės sąjungos, energetikos, būsimos finansinės perspektyvos ir kiti aktualūs klausimai.

Ministras taip pat skaitys pagrindinį pranešimą Europos paramos demokratijai fondo organizuojamoje konferencijoje „Quo Vadis, Rytų partneryste? Retrospektyvus žvilgsnis į ateitį“, rašoma URM pranešime žiniasklaidai.

ES ir Rytų partnerystės viršūnių susitikimas rengiamas kas dvejus metus. Briuselio susitikimo tikslas aptarti kylančius iššūkius, įvertinti Rytų partnerystės pažangą, įtvirtinti pasiektus rezultatus ir nubrėžti tolesnes programos gaires.

Rytų partnerystės programa inicijuota 2009 m. siekiant paskatinti europinę 6 ES kaimyninių valstybių raidą, stiprinti jose žmogaus teises, laisvosios rinkos ekonomiką, pilietinę visuomenę ir demokratines vertybes.

Pasak prezidentės, nors pažanga akivaizdi, tačiau būtina tęsti žmonių gerovei svarbių reformų įgyvendinimą teisės viršenybės, teisingumo, prekybos ir verslo aplinko gerinimo srityse, įveikti korupciją.