Naujienų srautas

Verslas2015.02.12 21:36

Baigėsi degalų kainų kritimas, prasidėjo kilimas

Kovo mėnesį virš 5 Lt pakilusi A95 benzino kaina dėl pasaulyje krentančios naftos kainos sumažėjo apie 35 ct. Tačiau kuro kainų kritimas gali ilgiau nedžiuginti vairuotojų.

Kovo mėnesį virš 5 Lt pakilusi A95 benzino kaina dėl pasaulyje krentančios naftos kainos sumažėjo apie 35 ct. Tačiau kuro kainų kritimas gali ilgiau nedžiuginti vairuotojų.

Degalinėse jau pastebimos švieslentėse užsižiebiančios didesnės kainos.

Vidutinė A95 tipo benzino kaina savo žemumas pajuto birželio 24 ir liepos 1 dienomis ir siekė 4,64 Lt. Liepos 5 d. šio tipo kuro vidutinė kaina 5 ct didesnė – 4,69 Lt.

Pasaulinė naftos kaina liepos pradžioje šoktelėjo virš 100 dolerių už barelį („Brent“ rūšies). Aiškinama, kad naftos kainos šuolį sukėlė Europos Sąjungos ir JAV embargas Iranui. Taip pat tam įtaką turėjo Norvegijos naftos sektoriaus darbininkų streikas. Liepos 5 d. naftos kaina šiek tiek sumažėjo, tačiau laikėsi netoli 100 dol. už barelį ribos.

Nors Lietuvos gyventojams pavasarį teko palaukti mažmenininkų reakcijos į pasaulinės naftos kainų svyravimą, pradėjus kilti naftos kainai, benzino pirkėjai šalyje iškart pradėjo justi pasikeitimus pasaulinėje rinkoje.

Investicinio banko „Finasta“ vyresnysis finansų makleris Ernestas Daraška teigė, kad naftos kainos pasaulyje šoktelėjo, dėl Europoje vykusio viršūnių susitikimas: „Nuotaikos visų žaliavų, kartu ir naftos, išlieka vis dar teigiamos. Jei šis nuotaikų pliūpsnis ir toliau tęsis kokias dvi savaites, neabejoju, kad ir mūsų benzino pardavėjai iš tiesų turės aiškų argumentą pasiaiškinti, kodėl mes keliame benzino kainas. Jei ir toliau kils žaliavų kainos, tai kainų augimą matysime“.

Paklaustas, kodėl mažmeniniai prekybininkai neskuba mažinti kainų, kai pasaulyje naftos kaina pradeda kristi, E. Daraška atsakė: „Manau, kad tai yra galimybė uždirbti didesnius pelnus mūsų įmonėms. Natūralu, kad verslui, kuris suinteresuotas gauti kuo didesnius pelnus, naudingiau sureaguoti vėliau bei argumentuoti, kad nafta buvo užsipirkta didesnėmis kainomis“.

„Visuomenė tokius argumentus labai lengvai priima. Verslai yra genami pelnų ir reaguoja lėčiau (red. naftos kainoms krentant) bei mažesniais centais sumažina nei pasaulinė naftos kaina“, – teigė pašnekovas.

DELFI dar gegužės mėnesį rašė, kad Finansų ministerija, atlikusi analizę, nustatė, kad nors didmeninė degalų kaina mažėjo, mažmenininkai Lietuvoje neskubėjo mažinti benzino ir dyzelino kainų. Nors degalinių tinklai į pasaulinės naftos kainos kitimą reaguoja uždelstai, vos pradėjus kilti naftos kainoms, gyventojai greitai pajaučia kainų pokyčius.

 www.DELFI.lt

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi