Naujienų srautas

Verslas2017.11.15 17:27

Gyventojams siūloma leisti registruotis „prie savivaldybės“, nurodant gyvenamąjį adresą

LRT.lt 2017.11.15 17:27

2017 m. lapkričio 1 d. duomenimis Lietuvoje vis dar buvo 66 591 faktinės gyvenamosios vietos nenurodę asmenys. Nors nuo 2016 m. įsigaliojo naujos redakcijos Gyvenamosios vietos deklaravimo įstatymas, numatantis, kad gyventojai bus išbraukti iš gyvenamosios vietos nedeklaravusių asmenų sąrašo, įstatymo įsigaliojimas buvo nukeltas 2 kartus, teigiama ministerijos pranešime žiniasklaidai.

Su akivaizdžiomis problemomis dėl realios gyvenamosios vietos nenurodžiusių asmenų susiduria Lietuvos savivaldybės. Neturėdamos tikslių duomenų, savivaldybės negali planuoti esamų ir ateityje numatomų teikti viešųjų paslaugų. Problema yra ir užtikrinant vaiko teisių apsaugą – sudėtinga tinkamai vertinti ir reaguoti, kai šeimos su nepilnamečiais vaikais gyvena „prie savivaldybės“, be konkretaus adreso.

„Pagal mūsų siūlymą, gyventojai, kurie dėl ne nuo jų priklausančių priežasčių neturi galimybės pateikti savo gyvenamąją vietą, tačiau pageidauja būti sąraše „prie savivaldybės“, seniūnijoms turės pateikti atitinkamus dokumentus. Gyventojai turės patvirtinti jų ekonominius, socialinius ar asmeninius interesus konkrečioje savivaldybėje. Taip pat numatoma, kad tokie gyventojai turės nurodyti savo faktinės gyvenamosios vietos adresą, kurį patikslinti privalės kas pusę metų“,  – sako įstatymą teikiančios Vidaus reikalų ministerijos viceministras Darius Urbonas.

Pasak viceministro, akivaizdu, kad Lietuvos gyventojų skaičius mažėja dėl emigracijos, o naujai pastatytų būstų kiekis nuolat auga, todėl situacija,

Akcentuotina, kad asmenys, nuomojantys būstą ir pateikę seniūnijai paprastą rašytinę būsto nuomos sutartį, gali būti įtraukiami į registrą tuo adresu nuomos sutarties terminui. Tokiu būdu užtikrinama asmenų teisė nurodyti savo realią gyvenamąją vietą.

Be to, faktinės gyvenamosios vietos nurodymas leis išvengti piktnaudžiavimo įvairiomis lengvatomis, tačiau bus siekiama užtikrinti, kad gyventojai nesusidurtų su problemomis gaudami įvairias socialines išmokas, pašalpas, registruodami vaikus į darželius ar mokyklas.

Pagal ministerijos siūlymą, bus įvesta ir tikslesnė benamių gyventojų apskaita. Pastarieji asmenys savivaldybėms turės nurodyti adresą įstaigos, pvz., nakvynės namų ar labdaros valgyklos, nevyriausybinės organizacijos, kurioje jie gauna socialines paslaugas, kad prireikus juos būtų galima rasti.

Numatyta, jog 2018 m. sausio 1 d. visi asmenys, nenurodę realios gyvenamosios vietos, bus išbraukti iš gyvenamosios vietos neturinčių asmenų sąrašo.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi