Verslas

2017.11.15 16:49

Vyriausybė pritarė naujai gyvenamosios vietos registravimo tvarkai

ELTA2017.11.15 16:49

Lapkričio 1 d. duomenimis, Lietuvoje vis dar buvo 66 tūkst. 591 faktinės gyvenamosios vietos nenurodęs asmuo. Nors nuo 2016 m. įsigaliojo naujos redakcijos Gyvenamosios vietos deklaravimo įstatymas, numatantis, kad gyventojai bus išbraukti iš gyvenamosios vietos nedeklaravusių asmenų sąrašo, įstatymo įsigaliojimas buvo nukeltas 2 kartus.

Su problemomis dėl realios gyvenamosios vietos nenurodžiusių asmenų susiduria Lietuvos savivaldybės. Neturėdamos tikslių duomenų, savivaldybės negali planuoti esamų ir numatomų teikti viešųjų paslaugų. Problema ryški užtikrinant vaiko teisių apsaugą – sudėtinga tinkamai vertinti ir reaguoti, kai šeimos su nepilnamečiais vaikais gyvena „prie savivaldybės“, be konkretaus adreso.

„Pagal mūsų siūlymą, gyventojai, kurie dėl ne nuo jų priklausančių priežasčių neturi galimybės pateikti savo gyvenamąją vietą, tačiau pageidauja būti sąraše „prie savivaldybės“, seniūnijoms turės pateikti atitinkamus dokumentus. Gyventojai turės patvirtinti jų ekonominius, socialinius ar asmeninius interesus konkrečioje savivaldybėje. Taip pat numatoma, kad tokie gyventojai turės nurodyti savo faktinės gyvenamosios vietos adresą, kurį patikslinti privalės kas pusę metų“, – sako įstatymą teikiančios Vidaus reikalų ministerijos viceministras Darius Urbonas.

Pasak viceministro, akivaizdu, kad Lietuvos gyventojų skaičius mažėja dėl emigracijos, o naujai pastatytų būstų nuolat daugėja, todėl situacija, kai kas 20 Lietuvos gyventojas yra įrašytas į apskaitą „prie savivaldybės“ kaip neturintis gyvenamosios vietos, neatspindi tikrosios situacijos valstybėje. Laikas įvardinti, kad didžioji dalis tų žmonių realiai gyvena būstuose, tačiau faktinio adreso nepateikia. 

Asmenys, nuomojantys būstą ir pateikę seniūnijai paprastą rašytinę būsto nuomos sutartį, gali būti įtraukiami į registrą tuo adresu nuomos sutarties terminui. Tokiu būdu užtikrinama asmenų teisė nurodyti savo realią gyvenamąją vietą.

Be to, faktinės gyvenamosios vietos nurodymas leis išvengti piktnaudžiavimo įvairiomis lengvatomis, tačiau bus siekiama užtikrinti, kad gyventojai nesusidurtų su problemomis gaudami įvairias socialines išmokas, pašalpas, registruodami vaikus į darželius ar mokyklas.

Pagal ministerijos siūlymą, bus įvesta ir tikslesnė benamių gyventojų apskaita. Pastarieji asmenys savivaldybėms turės nurodyti adresą įstaigos, pvz., nakvynės namų ar labdaros valgyklos, nevyriausybinės organizacijos, kurioje jie gauna socialines paslaugas, kad, prireikus, juos būtų galima rasti.

Numatyta, kad 2018 m. sausio 1 d. visi asmenys, nenurodę realios gyvenamosios vietos, bus išbraukti iš gyvenamosios vietos neturinčių asmenų sąrašo.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt