Verslas

2015.09.08 13:45

Geresni laikai – kol kas tik iliuzija

Lukas Miknevičius, Diena.lt2015.09.08 13:45

Nors vis dažniau kalbama, kad krizė ir blogiausi laikai jau praeityje, nemaža dalis verslininkų tokią nuomonę gali paneigti savo pavyzdžiu – įmonių bankrotų skaičius per metus išaugo beveik penktadaliu.

Nors vis dažniau kalbama, kad krizė ir blogiausi laikai jau praeityje, nemaža dalis verslininkų tokią nuomonę gali paneigti savo pavyzdžiu – įmonių bankrotų skaičius per metus išaugo beveik penktadaliu.

Bankrotų daugėja

Remiantis Įmonių bankroto valdymo departamento prie Ūkio ministerijos 2013 m. birželio 1 d. duomenimis, bankrotų skaičius Lietuvoje išaugo 17,2 proc., palyginti su tuo pačiu laikotarpiu 2012 m.

Lietuvoje 2013 m. sausio–gegužės mėnesiais buvo pradėti 524 bankroto procesai, o tuo pačiu laikotarpiu 2012 m. – 447.

Tiesa, bendrovės „Creditinfo Lietuva“ duomenimis, verslo pradelstos skolos gegužę sumažėjo 77 mln. litų ir mėnesio pabaigoje buvo 5 mlrd. litų. Tačiau ir šis skaičius veikiau yra išimtis nei tendencija.

Tik maloni išimtis

Pasak „Creditinfo“ kredito rizikos vadovės Alinos Buemann, verslo skolų portfelio sumažėjimą gegužę daugiausia nulėmė pagerėjęs pramonės, prekybos ir nekilnojamojo turto bendrovių kreditinių įsipareigojimų bankams ir kredito unijoms vykdymas.

„Vis dėlto mėnesinį skolų sumažėjimą galime laikyti tik malonia išimtimi, nes neigiamos tendencijos šiais metais išlieka – pradelstų įsipareigojimų portfelis per penkis mėnesius padidėjo 176 mln. litų. Su mokumo problemomis daugiausia susiduria apgyvendinimo ir maitinimo įstaigos, taip pat transporto bendrovės“, – sakė A. Buemann.

„Creditinfo“ duomenimis, praėjusį mėnesį verslas padengė 152 mln. litų anksčiau susidariusių skolų – tai viena didžiausių sumų, užfiksuotų šiais metais. Palyginkime: verslas 2012 m. kas mėnesį padengdavo vidutiniškai po 163 mln. litų skolų.

Ne geriau ir svetur

Nepaisant neblogų gegužės rezultatų, bendra šalies įmonių situacija neteikia daug vilčių.

„Nors pastaraisiais mėnesiais bankrotų skaičius stabilizavosi, tačiau šių metų penkių mėnesių statistika, palyginti su praėjusių metų tuo pačiu laikotarpiu, neatrodo geriau. Šiais metais bankrotams mažiausiai atsparios buvo mažmeninės prekybos, paslaugų ir transporto veiklos, kuriose bankrotų skaičius didėjo didžiausiu tempu“, – teigė A. Buemann.

Verslo rizikos valdymo bendrovės „Coface“ Rizikos vertinimo departamento direktoriaus Mindaugo Sventicko teigimu, rizikos vertintojus sunerimti verčia ir tai, kad 2013 m. pirmo ketvirčio bankrotų skaičius vis dar dvigubai didesnis nei stabilios ekonomikos metais (kaip 2006 ar 2007 m.), nors bendras įmonių skaičius Lietuvoje augo.

„Coface“ šiuo metu atidžiai stebi įmones, užsiimančias statybų veikla ir ypač susijusias su metalo apdirbimu bei pramone. Pastaruoju metu fiksuojame nuolat augantį nemokumą metalo sektoriuje", – teigė M. Sventickas.

Pasak jo, nerimą kelia ir pastaruoju metu augantis nemokumas transporto sektoriuje.

„Coface“ prognozės Lietuvai išlieka gana slogios, nes dėl mažėjančio eksporto Lietuvoje ekonomikos augimas turėtų dar labiau sulėtėti. Tikimasi, kad sezoniškumas šiek tiek pagerins padėtį statybų sektoriuje, tačiau ir tai bus tik laikinas efektas. Gerų naujienų kol kas nežada ir situacija aplinkinėse rinkose.

„Padėtis Europoje praėjusiais metais prastėjo, išaugo įmonių nemokumas, sutriko atsiskaitymai. Vis dar daugiausia pranešimų gauname apie neatsiskaitymus metalo bei statybų sektoriuose, todėl juos dabar labiausiai stebime. Blogėjančią šių sektorių padėtį matome beveik visoje Europoje, ypač Slovėnijoje, Slovakijoje, Čekijoje bei Lenkijoje. Tik Ukrainoje, Estijoje ir Latvijoje fiksavome mažėjančius bankrotų skaičius“, – sakė M. Sventickas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt