Verslas

2015.09.08 13:45

Elektros kainos šuolis atsirito ir iki Lietuvos

DELFI.lt2015.09.08 13:45

Elektros kainos šuolį Suomijoje pajuto ir elektros pirkėjai Lietuvoje. Per savaitę Suomijoje elektra brango 50 proc., o piko valandomis kainos skyrėsi beveik trimis kartais. Nurodoma, kad toks pokytis įvyko dėl kelių elektrinių remonto.  

Elektros kainos šuolį Suomijoje pajuto ir elektros pirkėjai Lietuvoje. Per savaitę Suomijoje elektra brango 50 proc., o piko valandomis kainos skyrėsi beveik trimis kartais. Nurodoma, kad toks pokytis įvyko dėl kelių elektrinių remonto.

Vidutinė birželio 6 d. dienos elektros kaina Suomijoje, palyginti su praeitos savaitės ketvirtadieniu, padidėjo 50 proc. – nuo 38 eurų/MWh iki 57 eurų/MWh. Piko valandomis elektros energijos kaina Suomijoje siekė ir daugiau negu 100 eurų/MWh.

„Tuo pat metu iš esmės identiškos elektros energijos kainos formavosi ir Baltijos šalyse, mat aukštos elektros energijos kainos Suomijoje tiesiogiai didino elektros energijos kainas Estijoje, o aukštos kainos Estijoje atitinkamai turėjo įtakos elektros energijos kainoms Latvijoje ir Lietuvoje“, – kainų priklausomybę komentuoja „Lietuvos energijos“ Didmeninės elektros prekybos departamento direktorius Vidmantas Salietis.

Kaip dėsto „Lietuvos energija”, elektros energijos kainos Suomijoje pastaruoju metu pakilo dėl kelių elektrinių, tarp kurių yra Suomijos rinkai itin svarbus 880 MW galios Olkiluoto atominės elektrinės blokas, remonto.

Remontuojamos ir elektros perdavimo linijos, dėl to Fenno Skan jungties pralaidumas sumažintas nuo 1350 MW ir 800 MW. Tai smarkiai apribojo Suomijos galimybes per šią jungtį pigesnę elektros energiją importuoti iš Švedijos.

Be to, šiuo metu Suomijoje vyrauja neįprastai karšti orai, kurių metu oro temperatūra sušyla iki 30 laipsnių, o elektros energijos suvartojimas dienos metu pakyla dėl didesnio oro kondicionavimo poreikio.

Mažmeninėje elektros energijos rinkoje veikiančios „Lietuvos energijos“ antrinės įmonės „Energijos tiekimas“ generalinio direktoriaus Algirdo Juozaponio teigimu, svarbu tai, kad didmeninėje elektros rinkoje besiformuojančios kainos nėra aktualios vartotojams, kurie elektrą perka už fiksuotą kainą iš nepriklausomų tiekėjų, t. y. mažmeninėje rinkoje. Tokių vartotojų Lietuvoje yra absoliuti dauguma.

Todėl, anot A. Juozaponio, kainų svyravimai biržoje labiau aktualūs energijos tiekėjams ir gamintojams, mat didmeninė rinka yra paremta gamintojų tarpusavio konkurencijos (parduodant kuo daugiau elektros) ir tiekėjų konkurencijos (nusiperkant elektrą kuo palankesnėmis sąlygomis) principais.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt