Verslas

2017.11.09 14:05

Tarsis, kaip ištaisyti EK baudos sulaukusį „Lietuvos geležinkelių“ pažeidimą

BNS 2017.11.09 14:05

Lietuvos vyriausybei ketinant priimti sprendimą dėl Europos Komisijos (EK) „Lietuvos geležinkeliams“ skirtos beveik 28 mln. eurų baudos už išardytą geležinkelį į Rengę Latvijoje, susisiekimo ministras ketina dėl to pasitarti su už konkurenciją atsakinga eurokomisare.

„Lietuvos geležinkeliai“ kartu su Susisiekimo ministerija teiks pasiūlymus Vyriausybei dėl Komisijos skirtos baudos. Prieš priimant galutinį sprendimą dėl mūsų pozicijos, norime pasitarti su komisare M. Vestager. Dėsime visas pastangas, kad bauda Lietuvai būtų sumažinta“, – BNS perduotame komentare sakė Rokas Masiulis.

Komentuodamas galimybę ES teismui skųsti baudą, R. Masiulis sakė, jog sprendimo dar nėra – jis bus priimtas po pokalbio su M. Vestager – susitikimas numatomas penktadienį Briuselyje.

M. Vestager yra sakiusi, kad vienas būdų, kaip panaikinti konkurencijos pažeidimą, – „Lietuvos geležinkelių “ veiklų atskyrimas. Kita vertus, jis nėra privalomas, teigė ji, spalį viešėdama Vilniuje. Be to, anot jos, Lietuva gali apskųsti Komisijos sprendimą teismui ir siekti jį panaikinti ar sumažinti baudą.

Bendrovė „Lietuvos geležinkeliai“ yra pareiškusi, jog ketina atstatyti beveik prieš dešimtmetį išardytą ruožą iš Mažeikių naftos perdirbimo gamyklos į Rengę Latvijoje ir taip panaikinti EK baudos sulaukusį pažeidimą.

R. Masiulis BNS yra sakęs, jog Rengės atstatymas yra ne tik ekonominis, bet ir politinis žingsnis. Anot jo, Rengė tapo agresyvaus elgesio su kaimynais simboliu, todėl jos atstatymas pademonstruotų gerą valią partneriams Lenkijoje ir Latvijoje.

„Lietuvos geležinkelių“ vadovas Mantas Bartuška yra sakęs, kad įmonė skųs EK skirtą baudą už 2008 metais išardytą „Orlen Lietuvai“ svarbų geležinkelį - anot jo, taip bus bandoma sumažinti baudą ir apginti įmonės reputaciją.

Prezidentė Dalia Grybauskaitė yra teigusi, kad „Lietuvos geležinkeliai“ neketina neigti pažeidimo, tačiau teisme ketina ginčyti bendrovei skirtos baudos dydį.

EK spalio pradžioje „Lietuvos geležinkeliams“ skyrė 27,87 mln. eurų baudą už tai, kad ji apribojo konkurenciją, 2008 metais išardžiusi 19 km bėgių. Briuselis sutiko su skundą komisijai pateikusios „Orlen Lietuvos“ argumentais, kad Lietuva tokiu būdu apribojo galimybę įmonei vežti krovinius Latvijos geležinkeliais.

Lietuva taip pat įpareigota pašalinti pažeidimą atstatant bėgius arba kitaip atkuriant konkurencinę aplinką.

BNS kalbinti teisininkai anksčiau teigė, kad Vyriausybė turėtų rimtai apsvarstyti galimybę teismui skųsti baudą, tačiau pripažino, kad turima informacija nesuteikia pagrindo tvirtai prognozuoti sėkmingą bylos baigtį.

„Lietuvos geležinkeliai“ baudą sumokėti arba pateikti EK priimtino banko garantiją turi per tris mėnesius – iki kitų metų sausio 7 dienos. Pateikti skundą teismui įmonė turi laiko iki gruodžio 18 dienos.