Verslas

2017.11.06 09:56

„Paradise Papers“: Kaip A. Guoga mus aplošė. Ir iš kur jo pinigai

Ši istorija – kaip pokerio partija. Tik ant stalo – ne pinigai ar žetonai, o tiesa. Tai tokia pokerio partija, kai turi, regis, sunkiai įveikiamą kortų kombinaciją, bet oponentas arba yra lydimas neįtikėtinos sėkmės, arba rankovėje slepia labai reikalingą tūzą. Nieko nuostabaus, kad būtent tokią partiją teko sulošti su pokerio žvaigžde Antanu Guoga.

A. Guoga, arba „Tony G“, 2010 m. Lietuvoje apsireiškė kaip antrosios religijos mesijas. Krepšinio rinktinės gelbėtojas, mecenatas, filantropas. Netrukus – jau ir įtakingas liberalas, Europos Parlamento narys ir, nors ir trumpam, parlamentinės partijos lyderis.

Jau seniai A. Guoga garsėja ne tik politiniu talentu ar gebėjimais prie pokerio stalo, bet ir įspūdingais turtais. Dabar aiškėja, iš kur nemaža dalis šių turtų atkeliavo.

Nutekėję tarptautinės finansinių ir teisinių paslaugų kompanijos „Appleby“ duomenys, kuriais su tarptautine žurnalistų komanda pasidalijo Vokietijos leidinys „Suddeutche Zeitung“ ir tiriamosios žurnalistikos centras ICIJ, atskleidžia tai, ką mažiausiai septynerius metus slėpė A. Guoga ir jo geradariai.

Čia – ir įtarimai pinigų plovimu bei neteisėta veikla, ir įspūdingas sandoris su Jungtinėmis Valstijomis. Ir „labai pelningi“ santykiai tarp dviejų susijusių verslų, kurių sąsajos buvo kruopščiai slepiamos.

„Aiškėja, kad vienas turtingiausių Europos Parlamento narių nemažą dalį savo turtų susikrovė slapta perleisdamas savo valdomą žiniasklaidos priemonę į tiesiogiai suinteresuotas rankas. O su tuo susijusių rankų kai kur gali laukti ir antrankiai“, – taip turėjo būti parašyta ši pastraipa. Bet ją tenka koreguoti, nes pokerio profesionalai pergudravo žurnalistus.

Taigi, gerokai prieš paskelbiant šią publikaciją, paaiškėjo, kad vienas turtingiausių Europos Parlamento narių nemažą dalį savo turtų susikrovė slapta perleisdamas savo valdomą žiniasklaidos priemonę į tiesiogiai suinteresuotas rankas. O su tuo susijusių rankų kai kur gali laukti ir antrankiai.

„Būgnų berniukas“ iš krepšinio arenos

Dar praėjusiame dešimtmetyje A. Guogos vardas Lietuvoje buvo gana menkai žinomas. Besidomintys pokeriu, suprantama, žinojo tarptautinių turnyrų žvaigždę „Tony G“. Emigracijoje prakutusį tautietį pažinojo ir būrys su juo reikalų turėjusių verslininkų. O jau 2010 m. „Tony G“ tapo nacionaline sensacija.

2010 m., po fiasko ankstesniais metais vykusiose Europos pirmenybėse, Lietuvos vyrų krepšinio rinktinė vaikščiojo su ištiesta ranka ir ieškojo, kas FIBA sumokėtų apvalią sumą už vardinį kvietimą į pasaulio pirmenybes. Finansų krizė vis dar drebino tiek plonas, tiek storas pinigines, „krizių premjero“ Andriaus Kubiliaus vyriausybė taip pat nebuvo pats geriausias variantas paramos prašymui. Ir čia iš dausų (ar bent jau iš lėktuvo) nužengė A. Guoga.

Oranžinio kamuolio fanų šalyje pokerio lošėjas išgarsėjo žaibiškai. Pagalba tautos numylėtiniams patekti į pasaulio čempionatą Guogos pavardę nešė iš lūpų į lūpas, o 2010 m. planetos pirmenybėse Lietuvos rinktinės netikėtai iškovota bronza tapo reaktyviniu varikliu A. Guogos populiarumui.

Rizikingas, bet nepaprastai sėkmingas statymas krepšinio ruletėje lošėją pavertė ne tik žvaigžde, bet ir sėkmės simboliu, kai rinktinės vyrus palaikantys būgnai skambėjo ir A. Guogos garbei.

Galbūt todėl Eligijus Masiulis jį praminė būtent „būgnų berniuku“. Kita vertus, kiek ironiška, kai tokiais epitetais mojuoja politikas, kuris pats yra neabejotinai nusipelnęs muštos kortos titulo.

Bet ši istorija – ne apie daugeliui žinomą „būgnų berniuko“ sėkmę krepšinio salėse. Ši istorija – apie sėkmę, kurią Antanas Guoga nuo visų slėpė pastaruosius septynerius metus.

Kai tave aplošia lošėjas

Antaną Guogą žinome kaip pokerio lošėją ir lažybų kontoros „TonyBet“ steigėją. Daugelis turbūt girdėjo ir apie Anupriškėse esantį poilsio ir pramogų kompleksą „TonyResort“. Žiniasklaidos magnatas Antanas Guoga – ne taip ir dažnai girdėtas terminas. O be reikalo.

A. Guoga su bendraminčiais įkūrė PokerNews.com – pagrindinį naujienų portalą milžiniškoje tarptautinėje pokerio rinkoje. Garsus lošėjas „Tony G“ įkūrė šį verslą ir kontroliavo „PokerNews“ valdančią Meno salos bendrovę „iBus Media“, taip prie žiniasklaidos priemonės svorio pridėdamas ir savo reputaciją.

Septyneri metai tylos

Antanas Guoga mėgsta pasigirti. Jis daug ir garsiai kalba apie savo rengiamą konferenciją „Switch“, nemažai kalbėjo apie savo viziją Liberalų sąjūdžiui, kai trumpam buvo tapęs šios politinės jėgos lyderiu. Daug ir garsiai A. Guoga kalbėjo ir apie „Lietuvos ryto“ krepšinio klubą, kai netikėtai tapo jo gelbėtoju, į antrą planą nustumdamas tiek savo rietenas su Remigijumi Šimašiumi, tiek faktą, kad klubo prezidentą ir dienraščio „Lietuvos rytas“ leidėją Gedvydą Vainauską pats viešai kaltino reketu.

„Uždarbiu iš PokerNews pardavimo pokerio naujienomis tiesiogiai suinteresuotiems verslininkams „Tony G“ niekada nepasigyrė. Dabar laikas tai padaryti už jį“, – toks sakinys mirgėjo pirminiame šio straipsnio variante. Ką gi, galima šiuos du sakinius išbraukti. Bet tiesos tai nė kiek nepakeis.

Nutekėję „Appleby“ duomenys rodo, kad PokerNews valdyme mažiausiai nuo 2010 m. dalyvauja didžiausia pasaulyje internetinio pokerio kompanija „PokerStars“. Prieš septynerius metus, A. Guogai gelbėjant Lietuvos rinktinę, „PokerStars“ slapta pildė jo piniginę.

„Paradise Papers“ rodo, kad už 25 proc. PokerNews valdančios „iBus Media“ akcijų sumokėta net 5 mln. JAV dolerių. 2012 m. „PokerStars“ savininkai perėmė ir įmonės kontrolę, paklodami dar 3,75 mln. dolerių.

Taigi jau septynerius metus didžiausia pasaulyje pokerio įmonė slapta valdo didžiausią pokerio naujienų portalą. Šis faktas nebuvo žinomas. Jis turėjo paaiškėti dabar, publikuojant „Paradise Papers“ tyrimą apie Antaną Guogą. Bet čia mus aplošė.

Prieš savaitę, spalio 30 d., kompanija „iBus Media“ išplatino pranešimą, kuriame nurodo, kad „patvirtina gandus“ apie „Stars Group“ – dabartinių „PokerStars“ savininkų – dalyvavimą įmonės valdyme.

Sakysite, sutapimas? Galbūt. Dar vienas sutapimas – tai, kad Antanas Guoga 15min klausimus gavo šių metų spalio 25 d. Kitas sutapimas – kad „iBus Media“ pranešime skleidžiama informacija, kaip tyčia, aidu atsiliepia į nutekėjusius „Appleby“ duomenis, apie kurių turinį tuo metu žinojo tik vienas klausimų adresatas – Antanas Guoga. Žinoma, kreipėmės komentaro į „iBus Media“. Bet tai buvo padaryta diena vėliau, nei įmonė išplatino šį pranešimą.

O dabar loškime toliau.

Michał Parzuchowski/Unsplash nuotr.

Ką reiškia „labai dideli ir pelningi komisiniai“?

Pradėkime versti kortas. „iBus Media“ savo pranešime, kur patvirtina nežinia kokius „gandus“ apie „PokerStars“ dalyvavimą šiame versle, publikuoja štai tokį teiginį (sąmoningai pateikiame jį anglų kalba):

„iBus Media has always maintained an arms-length relationship with the Stars Group and there will be no change in the way the business is managed moving forward.“

Nesuprantate? Ne bėda.

Buvusi A. Guogos įmonė iš esmės teigia, kad visada bendradarbiavo su „PokerStars“ valdančiu verslu „ištiestos rankos principu“ ir toliau palaikys tokį pat santykį. „Ištiestos rankos principas“ – tai ekonominis terminas, dažnai naudojamas aiškinant susijusių įmonių tarpusavio santykius. Paprastai tariant, susijusios įmonės gali turėti ekonominių santykių, bet jie turi atitikti rinkos sąlygas – tokia ištiestos rankos principo esmė.

Ar PokerNews ir slapta naujienų portalą valdžiusi „PokerStars“ kompanija tikrai laikėsi šio principo – atviras klausimas, nors „iBus Media“ ir tvirtina, kad tokie santykiai su „PokerStars“ buvo išlaikomi „visada“.

Su A. Guogos sandoriu susijusioje korespondencijoje yra ir dar vienas pasikartojantis teiginys: „PokerStars“ nuosavybės ryšio su „PokerNews“ paviešinimas gali „pakenkti verslo vertei“.

O dabar šiek tiek nusikelkime į šio verslo istoriją. Tai svarbi detalė, parodanti tiek nutekėjusių duomenų apie šį sandorį pirminę kilmę, tiek jų svarbą.

„PokerStars“ 2014 m. keitė savininkus. Bendrovės įkūrėjai – kanadiečių Scheinbergų šeima – už 4 mlrd. dolerių viršijančią sumą savo verslą perleido kompanijai „Amaya“, dabar geriau žinomai „Stars Group“ pavadinimu. Tai buvo vieša. Vienas „PokerStars“ įkūrėjų Markas Scheinbergas po šio sandorio oficialiai įvardytas milijardieriumi. Bet kad „Stars Group“ kartu įgijo ir pirmaujantį pasaulio pokerio naujienų portalą – žinoma nebuvo.

Ir būtent nutekėję naujų savininkų dokumentai atskleidžia duomenis, kurie gali versti suabejoti prieš savaitę paskelbto PokerNews pranešimo tikslumu.

Tarp nutekėjusių „Appleby“ dokumentų – naujų savininkų užsakyta A. Guogos buvusio verslo audito ataskaita. Joje labai tiksliai aprašomi ne tik už „iBus Media“ akcijas sumokėti pinigai, bet ir, anot dokumento, pagrindinė šio sandorio priežastis.

„Pagrindinis investicijos tikslas buvo Grupės naudai išlaikyti dalį labai didelių ir pelningų partnerystės komisinių (taip verčiamas angliškas terminas „affiliate commission“), kuriuos „PokerNews“ gauna iš „PokerStars“, – teigiama dokumente.

Kartu pateikiamas ir grafikas, kuriame atvaizduojama „iBus Media“ pajamų, gaunamų iš lošimų rinkos operatorių, statistika. „PokerNews“ čia visa galva lenkia visus konkurentus.

Ar „labai dideli ir pelningi komisiniai“ atitinka ištiestos rankos principą? To teiravomės Antano Guogos. Bet tikslaus atsakymo į šį spalio 25 d. pateiktą klausimą negavome. Užtat spalio 30 d. jo buvęs verslas viešai pareiškė, kad „visada“ laikėsi ištiestos rankos principo santykiuose su slaptais savo savininkais.

Minėtoje audito ataskaitoje atskleisti ir konkretūs skaičiai. 5 mln. dolerių už 25 proc. „iBus Media“ akcijų ir dar 3,75 mln. dolerių už 58 proc. akcijų paketą. Teiravomės A. Guogos, kiek tiksliai jis uždirbo iš „iBus Media“ pardavimo. Bet vienas turtingiausių Lietuvos ir Europos Parlamento politikų tikslaus skaičiaus nepateikė.

Beje, pinigai – ne vienintelis dalykas, kuris galėjo rūpėti politikui Antanui Guogai, kai jis vykdė slaptą sandorį su „PokerStars“.

Teisinių problemų sprendimas už 731 mln. dolerių

Vykstant A. Guogos ir „PokerNews“ sandoriui, pirkėją vis dar kontroliavo Scheinbergų šeima, o jų verslui buvo labai neramios dienos. Mat „PokerStars“ pateko į didelę JAV tarnybų nemalonę.

2006 m. rudenį JAV pradėjo veikti vadinamasis Nelegalių internetinių lošimų įstatymas (Unlawful Internet Gambling Enforcement Act), kuris smarkiai apribojo „PokerStars“ ir kitų internetinio pokerio kompanijų galimybes dirbti JAV rinkoje. Bet veiklos šioje rinkoje jos nenutraukė.

Kaip teigia JAV Teisingumo departamentas, „PokerStars“ ir dar kelios įmonės toliau aptarnavo amerikiečius klientus, jų mokamus pinigus maskuojant kaip galimai fiktyvius atsiskaitymus už menamas paslaugas, niekaip nesusijusias su pokeriu. Dėl tokių veiksmų pokerio kompanijos sulaukė kaltinimų neteisėta veikla ir pinigų plovimu.

„PokerStars“ šias savo problemas išsprendė 2012 m. vasarą, kai sudarytas sandoris su Jungtinėmis Valstijomis. Kaltinimų naštos kompanija atsikratė už bendrą 731 mln. dolerių sumą – sumokant 547 mln. dolerių JAV iždui ir perimant dar 184 mln. dolerių skolų užsienio lošėjams, kurios susikaupė žlugus kitai pokerio skandalo dalyvei, „Full Tilt Poker“.

Bet Scheinbergų šeimos bėdos tuo nesibaigė. JAV pradėta ir baudžiamoji byla, pagal kurią kaltinimai pareikšti vienuolikai asmenų, susijusių su minėta galimai nelegalia veikla. Tarp jų – „PokerStars“ įkūrėjui Isai Scheinbergui, milijardieriaus Marko Scheinbergo tėvui. Jis šiuo metu yra vienintelis iš vienuolikos kaltinimų sulaukusių verslininkų, kurio atžvilgiu procesas dar nėra baigtas.

Isai Scheinbergas vis dar yra ieškomas žmogus. Įkeldamas koją į Jungtinių Valstijų teritoriją, jis smarkiai rizikuotų. Pagal JAV viešai skelbtus kaltinimus, už įvairius jam inkriminuotus nusikaltimus (pinigų plovimas, nelegalūs lošimai ir kt.) I.Scheinbergui grėsė nuo 5 iki 20 ar net 30 metų laisvės atėmimo.

Būtent Scheinbergų eroje „PokerStars“ iš A. Guogos slapta perėmė „PokerNews“. Nutekėję vidiniai „Appleby“ dokumentai rodo, kad šiame sandoryje dalyvavusias įmones teisinių paslaugų firma priskyrė aukštos rizikos kategorijai.

BNS nuotr.

Nuo rinkėjų nuslėpta informacija – dėl „konfidencialumo sąlygos“

„PokerStars“ A. Guogos verslo kontrolę perėmė per dvi tam sukurtas Meno salos įmones – „Melo Limited“ ir „Habelu Limited“. Kaip patvirtina pats A. Guoga, akcijų pardavimo procesas truko iki 2014 m. Būtent tais metais, kandidatuodamas į Europos Parlamentą, A. Guoga deklaravo ne vieną ir ne du sandorius, patenkančius į „PokerNews“ pardavimo periodą. Tik ne šitą.

Politikas skolino milijonus eurų savo lietuviškiems verslams ir kitaip leido pinigus. O pinigų gavimo už akcijų pardavimą „Melo Limited“ ar „Habelu Limited“ A. Guogos deklaracijoje nėra. Kodėl? A. Guoga tai aiškina „konfidencialumo reikalavimais“.

„Sudaryti sandoriai atskirai neviešinti, nes finansinių aspektų atskleidimą viešojoje erdvėje riboja konfidencialumo sąlyga sandorių sutartyse“, – tvirtina A. Guoga.

Beje, vėliau, jau būdamas Europos Parlamento nariu, jis viešai deklaravo „konfidencialumo sąlygos“ turbūt neapribotą sandorį – beveik 288 tūkst. eurų, gautų iš „Habelu Limited“. Nieko panašaus į daugiau nei 8 mln. dolerių iš „Paradise Papers“ dokumentų. Bet, kaip jau minėjome, A. Guoga ir dabar neįvardija, kiek tiksliai uždirbo iš „PokerNews“ pardavimo.

„Tony G“ tvirtina, kad sandoriai deklaruoti viešai ir laiku. Tik ne rinkėjams ir ne viešoje sandorių deklaracijoje.

„Informacija apie mano anksčiau turėtas ir prieš trejus metus parduotas šios įmonės akcijas visada buvo ir yra vieša: deklaruota Valstybinei mokesčių inspekcijai ir kitoms institucijoms, Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka“, – teigiama A. Guogos atsakymuose, kuriuos 15min gavo tą pačią dieną, kai „iBus Media“ netikėtai pasiskelbė, kad A. Guoga prieš septynerius metus pradėjo perleidinėti savo akcijas į „PokerStars“ rankas.

15min taip pat paprašė oficialaus kompanijos „iBus Media“ komentaro. Pavyzdžiui, klausėme, kodėl skaidrumą kaip oficialią savo vertybę deklaruojanti įmonė septynerius metus slėpė savininkus. Taip pat teiravomės, kodėl kaip tik spalio pabaigoje iš įmonės puslapio dingo visas skyrius apie jos istoriją, kuriame aprašomi A. Guogos nuopelnai šiam verslui.

Nors jau seniai spėjo viešai patvirtinti „gandus“ apie „PokerStars“ dalyvavimą įmonės valdyme, buvusi A. Guogos bendrovė atsakymų į šiuos klausimus kol kas nepateikė.

A. Guogos prašymu, čia viešiname ir visą jo komentarą apie nutylėtą sandorį su „PokerStars“ savininkais (kalba netaisyta):

Informacija apie mano anksčiau turėtas ir prieš trejus metus parduotas šios įmonės akcijas visada buvo ir yra vieša: deklaruota Valstybinei mokesčių inspekcijai ir kitoms institucijoms, Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka.

Noriu pabrėžti, kad Valstybinė mokesčių inspekcija ir kitos institucijos disponuoja tikslia informacija apie visus mano sudarytus sandorius, įskaitant ir iBus Media.

Įmonėje iBus Media buvau investuotojas. Verslo valdyme nedalyvavau.

Noriu informuoti, kad iBus Media akcijas pardaviau etapais, per kelis kartus: svariausią paketą pardaviau 2009, po poros metų – dar dalį. Likau smulkiuoju investuotoju su mažiau nei 10 proc. akcijų. Galutinis akcijų pardavimas įvyko 2014 metais.

Akcijų pardavimo procesui vadovavo, sandorio detales derino teisininkai. Parduodant šias akcijas nebuvo teisinių priežasčių nebaigti visiems akcininkams naudingo sandorio, nes investuotojas savo įsipareigojimus vykdė.

Mano žiniomis, reikėtų pasitikslinti, iBus Media kompanija jokiomis formomis nebuvo susijusi su bauda, skirta Pokerstars savininkams.

Apie galutinį akcijų pardavimą mokesčių ir kitos institucijos buvo informuotos laiku. Mokestinius įsipareigojimus, deklaravimo procedūras vykdžiau įstatymų nustatyta tvarka.

Sudaryti sandoriai atskirai neviešinti, nes finansinių aspektų atskleidimą viešojoje erdvėje riboja konfidencialumo sąlyga sandorių sutartyse.

Į Jūsų klausimus dėl Isle of Man turėčiau atsakyti tik tiek, kad niekada nesu buvęs Isle of Man rezidentu. Esu Lietuvos rezidentas.

Kadangi iBus Media veikloje, verslo valdyme nedalyvavau, buvau investuotojas, asmeniškai rekomenduoju dėl verslo valdymo dalykų, kainodaros, klientų, informacijos susijusios su buvusiais investuotojais ar jų intencijomis, iki kada ir kokie investuotojai valdė kompanijos akcijas teirautis įmonės atstovų.