Verslas

2015.09.08 13:45

Lietuvoje stresą darbuotojai dažniausiai patiria dėl darbo valandų ir krūvio

ELTA2015.09.08 13:45

Pusė apklaustų Europos darbuotojų mano, kad stresas darbe yra paplitęs reiškinys. Tuo metu Lietuvoje beveik 60 proc. tvirtina, jog darbovietėje retai pasitaiko atvejų, susijusių su darbe patiriamu stresu.

Pusė apklaustų Europos darbuotojų mano, kad stresas darbe yra paplitęs reiškinys. Tuo metu Lietuvoje  beveik 60 proc. tvirtina, jog darbovietėje retai pasitaiko atvejų, susijusių su darbe patiriamu stresu.

Tai atskleidė Europos visuomenės apklausa, kurią Europos darbuotojų saugos ir sveikatos agentūros (EU-OSHA) užsakymu atliko bendrovė „Ipsos MORI“. 

Maždaug pusė (51 proc.) apklaustų Europos darbuotojų mano, kad stresas yra dažnas reiškinys jų darbo vietoje, o 16 proc. tyrimo dalyvių teigia, kad jis yra labai dažnas. Dirbančios moterys dažniau negu dirbantys vyrai teigia, kad stresas darbe yra paplitęs (atitinkamai 54 ir 49 proc.). Taip manančių darbuotojų 18–54 metų amžiaus grupėje (53 proc.) taip pat yra daugiau nei 55 metų amžiaus ir vyresnių darbuotojų grupėje (44 proc.).

Be to, požiūris į darbe patiriamą stresą labai priklauso nuo profesinės veiklos sektoriaus: kad stresas darbe patiriamas dažnai, dažniausiai teigia sveikatos priežiūros ar rūpybos srities darbuotojai (61 proc., 21 proc. apklaustųjų teigė stresą patiriantys labai dažnai).

Lietuvoje atliktos apklausos rezultatai parodė, kad 6 iš 10 darbuotojų (59 proc.) tvirtina, jog jų darbovietėje retai pasitaiko atvejų, susijusių su darbe patiriamu stresu. Tačiau 38 proc. vis dėlto teigia, kad tokie atvejai gana dažni.  Paprašius įvardinti didžiausias darbe patiriamo streso priežastis, šiek tiek daugiau nei pusė visų respondentų Lietuvoje (53 proc.) nurodė dirbtas valandas arba darbo krūvį, o 50 proc. – darbo reorganizavimą arba darbo nesaugumą.

Dažniausia darbuotojų streso priežastimi Europoje laikomas darbo vietų neužtikrintumas arba reorganizacija (72 proc.), kita šiek tiek rečiau nurodoma priežastis – dirbtų valandų skaičius ar darbo krūvis (66 proc.).

Nepriimtiną elgesį, kaip antai bauginimą ar priekabiavimą, dažna streso darbe priežastimi laiko šeši iš dešimties (59 proc.) darbuotojų. Mažiau darbuotojų mano, kad dažnos streso darbe priežastys yra bendradarbių ar vadovų paramos trūkumas (57 proc.), nepakankamai aiškiai paskirstytos pareigos ir atsakomybės sritys (52 proc.) arba nepakankamai galimybių rinktis priimtinus darbo modelius (46 proc.).

41 proc. darbuotojų Europoje teigia, kad su darbu susijusio streso problema jų darbe sprendžiama nepakankamai gerai, o 15 proc. – kad visiškai prastai.

Lietuvoje 46 proc. mano, kad streso problema sprendžiama gerai, o 41 proc. – kad blogai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.