Verslas

2017.10.31 13:56

A. Skardžiaus veiklą tirianti komisija rengia išvadas: kliūna siūlymai dėl saulės energetikos

Seimo Antikorupcijos komisija pereina į baigiamąją parlamentinio tyrimo dėl Artūro Skardžiaus veiklos stadiją. Antradienį komisija pradėjo aptarinėti tyrimo išvadų projektą.

Posėdžio metu komisijos pirmininkas Vitalijus Gailius komisijos narius informavo, kad yra parengtas išvadų projektas, tačiau paragino kol kas šių išvadų viešai netransliuoti – esą dokumentas gali dar smarkiai keistis. Be to, anot V. Gailiaus, antradienį gauta ir daugiau įslaptintos informacijos, reikalingos parlamentiniam tyrimui.

„Tikrai ši informacija yra vertinga“, – užsiminė V. Gailius, ragindamas komisijos narius susipažinti su naujais duomenimis.

Vis dėlto išvadų projektas komisijos posėdyje aptartas gana plačiai. Pavyzdžiui, iš komisijos narių pasisakymų buvo galima suprasti, jog komisijai siūloma pripažinti, jog A. Skardžiaus siūlymai dėl saulės energetikos reglamentavimo galėjo būti kenksmingi valstybei. Primename, jog Specialiųjų tyrimų tarnyba A. Skardžiaus siūlymus vertino kaip bandymą sudaryti sąlygas pasipelnyti valstybės sąskaita grupei verslininkų, atitinkančių politiko siūlymuose nustatytus kriterijus.

Tokius kriterijus atitiko ir A. Skardžiaus šeimos verslas – bendrovė „Paįstrio vėjas“, kuri ketino įšokti į nuvažiuojantį saulės energetikos traukinį. A. Skardžiaus siūlymai „Paįstrio vėjui“ ir panašioms įmonėms galėjo sudaryti sąlygas užsitikrinti didelį saulės energijos supirkimo tarifą. Vis dėlto Seime šis pasiūlymas patvirtintas nebuvo, o „Paįstrio vėjas“ jokios saulės elektrinės taip ir nepastatė.

Energetikos ministerija pakeitė vertinimą

Vis dėlto V. Gailius prasitarė, kad STT poziciją atkartojančią išvadą komisijai pateikusi Energetikos ministerija pirmadienį atsiuntė naują, pakoreguotą A. Skardžiaus pataisų vertinimą.

Paklaustas, ar nauja dokumento versija švelnesnė A. Skardžiaus atžvilgiu, komisijos vadovas teigė nemanantis, jog tai esmingai pakeistų komisijos turimą informaciją. Dėl pakitusios ministerijos pozicijos komisija kitą savaitę apklaus energetikos ministrą. 15min žiniomis, tam tikros formuluotės ministerijos išvadose pakoreguotos gana stipriai, švelniau vertinant kai kurių A. Skardžiaus pataisų galimą poveikį valstybei.

Yra ir daugiau neatsakytų klausimų. Anot komisijos vadovo V. Gailiaus, papildomai teiraujamasi ir Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos nuomonės. Esą reikia išaiškinimo, ar A. Skardžius turėjo atskleisti jo žmonos verslo Baltarusijoje ryšius su „Gazprom“.

Kaip jau skelbėme, vykstant parlamentiniam tyrimui paaiškėjo, kad Snieguolės Skardžiuvienės su partneriais valdoma Baltarusijos įmonė „Investenergostroi“ yra gavusi paskolą iš Baltarusijos banko „Belgazprombank“, kurį kontroliuoja Rusijos energetikos milžinas „Gazprom“.

Be to, gali būti siekiama išaiškinti, ar nepažeidžiant procedūrų per Seimo kanceliariją A. Skardžiaus žmonai parūpinta komercinė viza į Baltarusiją. Komisija tokiam V. Gailiaus siūlymui pritarė.

Parlamentinį tyrimą atliekanti komisiją darbą baigti turėtų jau kitą savaitę.

Tyrimas Seime pradėtas po 15min publikacijų, atskleidusių A. Skardžiaus ir jo artimųjų ryšius. Primename, jog A. Skardžius tikina niekur niekaip nenusižengęs, o jam neparankią informaciją vadina „fake news“ bei „politiniu terorizmu“.