Verslas

2017.10.27 17:09

Honkongo akcijų biržoje nuskambėjo atsisveikinimo varpas

BNS 2017.10.27 17:09

Honkongo vertybinių popierių biržos makleriai paskutinį kartą apsivilko savo akį traukiančias raudonas liemenes, atėję atsisveikinti su uždaroma istorine miesto birža.

Suklestėjus elektroninėms ir interneto paslaugoms, dauguma biržos maklerių pasitraukė iš anksčiau triukšmingai šurmuliavusios salės į kompanijų biurus, senojoje biržoje palikdami vos saujelę ištikimiausiųjų, kurie čia lankydavosi kasdien.

Tačiau penktadienį į iškilmingą atsisveikinimo ceremoniją atėjo ir dabartiniai, ir buvę bendradarbiai.

Jie prisiminė biržą, klestintį akcijų prekybos centrą, kuriame jie visi buvo draugai ir pasitikėjo vienas kito žodžiu.

Savo senąja raudona liemene su išsiuvinėtu identifikacijos numeriu vilkinti 66 metų Chan Pui-yee sakė iki šiol draugaujanti su savo buvusiais kolegomis.

„Mes kartu prekiavome 20 metų“, – kalbėjo ji naujienų agentūrai AFP.

„Apmaudu (dėl uždarymo). Aš čia užaugau“, – pasakė moteris.

Būdamas Didžiosios Britanijos kolonija Honkongas virto komercijos ir finansų centru, o vėliau – Kinijos vartais į pasaulį, šiai atvėrus savo ekonomiką aštuntojo dešimtmečio pabaigoje.

Centrinė Honkongo birža atsidarė 1986 metais, sujungus keturias atskiras prekybos vietas.

Joje makleriai dalinosi paskalomis, ekspresyviai mosuodavo rankomis ir garsiai kalbėdavo telefonais, tačiau 1993 metais prasidėjus elektroninei prekybai, palaipsniui makleriams vis rečiau tekdavo sudarinėti sandorius bendraujant tiesiogiai.

Dar po trejų metų, įdiegus terminalus maklerių biuruose, jie jau galėjo prekiauti net nebūdami biržoje.

O nuo 2000 metų, biržai investavus 300 mln. Honkongo dolerių (33 mln. eurų) į moderniausias technologijas, makleriai gali teikti savo paslaugas internetu.

Tačiau birža visiškai neištuštėjo. Į ją ateidavo tie, kuriems ji vis dar atrodė patogi ir finansiškai įkandama darbo vieta.

Ceremonijoje dalyvavęs Honkongo biržos pirmininkas Chow Chung-kongas šią salę pavadino pastarųjų trijų dešimtmečių „Honkongo vertybinių popierių rinkos simboliu“.

Šia proga raudona liemene, pažymėta numeriu 001, pasipuošė ir miesto lyderė Carrie Lam.

Nors prekyba šiomis dienomis vyksta greičiau ir patogiau, susirinkusieji makleriai kalbėjo apie juos apėmusį jausmą, lyg būtų kažko netenkantys.

„Visi to pasigesime, – sakė buvęs makleris Yip Wing-keungas, jau įžengęs į aštuntąją dešimtį. – Nebebus tos atmosferos“.

Honkongo birža pranešė, kad komerciniame rajone esančioje senojoje salėje po viso pastato renovacijos bus įrengta parodų ir renginių erdvė.