Verslas

2017.10.27 11:44

LB: kainos augs ne taip sparčiai, kaip atlyginimai

Jurgita Lapienytė, 15min.lt2017.10.27 11:44

Šiemet prekių ir paslaugų kainos auga labai sparčiai. Viskas brangs ir kitais metais, tiesa, turbūt jau nebe tokiu sparčiu tempu. Darbo užmokesčio augimas taip pat kiek sulėtės, tačiau vis dar bus didesnis nei infliacija, todėl gyventojų perkamoji galia didės. Tokiomis įžvalgomis penktadienį dalijosi Lietuvos banko analitikai.

Lietuvos bankas prognozuoja, kad infliacija šiemet sieks 3,4 proc. Kitais metais kainos augti turėtų jau kiek lėčiau – 2,2 proc. Šiemet, analitikų teigimu, atlyginimai šalyje augs 7,8 proc., o kitais metais augimas sulėtės iki 5,9 proc.

„Perkamoji galia didėja. Nors infliacija yra šiek tiek didesnė, bet darbo pajamos kyla gerokai daugiau. Tą patį numatome ir kitiems metams. Darbo pajamos augs maždaug 6 proc., o infliacija bus daugiau nei 2 proc. Tai vis dėlto kainos didės ne tiek, kiek darbo užmokestis“, – žurnalistams penktadienį sakė Lietuvos banko Makroekonomikos ir prognozavimo skyriaus viršininkas Ernestas Virbickas.

Jis pabrėžė, kad tokio spartaus atlyginimų augimo, koks yra dabar, įmonės negalės ilgai toleruoti. „Tiek daug kilęs darbo užmokestis anksčiau ar vėliau galėtų mažinti įmonių konkurencingumą, ir jos turėtų pereiti prie mažesnio darbo užmokesčio augimo“, – prognozavo analitikas.

Jis aiškino, kad Lietuvos darbo rinkoje situacija šiuo metu yra labai įtempta. Šalyje dėl to, kad kitur Europoje pajamos yra didesnės, sparčiau nei kitose valstybėse mažėja gyventojų skaičius. Nors žmonių įsitraukimas į darbo rinką Lietuvoje didėja, to neužtenka, kad darbo jėga nesitrauktų. Todėl prognozuojama, kad artimiausius penkerius metus darbo jėgos Lietuvoje mažės sparčiau nei anksčiau.

Geriausiu atveju – po 0,5 proc. per metus. Pesimistiškiausias scenarijus – darbo jėga trauksis net po 2 proc. „Įmonės teigia, kad darbuotojų joms trūksta. Ir ypač trūksta kvalifikuotų darbuotojų. Tai yra viena iš svarbiausių priežasčių, kodėl darbo užmokestis taip nemažai didėja. Kartu mes matome, kad mažėja nedarbas. Krentantis nedarbas rodo, kad įmonių galimybės susirasti darbuotojų vis siaurėja. Tai ir atspindi įtampą darbo rinkoje“, – aiškino E. Virbickas.

Šios problemos sprendimas nėra paprastas, jis siūlo pradėti galvoti, ar „reikėtų ir galima atsivežti daugiau darbuotojų iš kitų šalių. Tai yra klausimas, kurį turbūt galima svarstyti.“ Dėl darbuotojų trūkumo didėjantis atlyginimas daro didelį spaudimą ir kainoms. Dėl to sparčiai auga paslaugų kainos, kurios kils ir kitais metais. Šiemet didelę įtaką infliacijai padarė akcizų kėlimas, atlyginimų augimas, naftos ir kitų žaliavų brangimas.

„Šiemet infliacija yra šiek tiek didesnė. Prognozuojame, kad ji bus didesnė nei 3 proc. (3,4 proc.) Tokį augimą lemia nemažai veiksnių. Viena vertus, didėja darbo užmokestis ir tai didina paslaugų kainas. Šiemet didėjo ir akcizai, tai padidino alkoholio ir tabako kainas, didėjo naftos ir maisto žaliavų kainos pasaulinėse rinkose. Visa tai kėlė infliaciją“, – aiškino E. Verbickas.

Kitais metais infliacija bus jau mažesnė – apie 2,2 proc. „Kitąmet kai kurių šių veiksnių nebeliks arba jie bus mažiau svarbūs. Pavyzdžiui, naftos kaina kitais metais nedidės, maisto žaliavų kainos turėtų kilti mažiau nei šiemet. Darbo užmokestis Lietuvoje augs mažiau nei kyla šiemet. Dar viena priežastis – akcizai. Kol kas nenumatoma, kad jie kitąmet kiltų tiek daug, kiek kilo šiemet“, – sakė Lietuvos banko analitikas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.