Naujienų srautas

Verslas2017.10.27 13:19

SGD terminale atidaryta dujų paskirstymo stotis

Penktadienį suskystintų gamtinių dujų (SGD) terminale atidaryta dujų paskirstymo stotis, leidžianti dujas vežti sausumos transportu ir parduoti kitoms valstybėms. Pirmasis suskystintųjų gamtinių dujų krovinys išvežtas į Lenkiją. Pasak energetikos ministro Žygimanto Vaičiūno, prekyba su kitomis šalimis lems dujų kainos mažėjimą.

SGD paskirstymo stoties statybos prasidėjo 2016 m. vasarį, kai buvo pasirašyta sutartis su rangovu Vokietijos-Lietuvos bendrove „PPS Pipeline Systems GmbH“, veikiančia jungtinės veiklos pagrindu su Čekijos „Chart Ferox“, A.S.

Šį projektą AB „Klaipėdos nafta“ įgyvendino naudojant savo, skolintas ir Europos Sąjungos lėšas.

Europos Komisija šiam projektui – iki šiol vieninteliam Europos Sąjungoje – yra skyrusi papildomą finansavimą už sinergiją tarp energetikos ir transporto sektorių.

„Tai yra labai svarbus įvertinimas ir pripažinimas, liudijantis, kad plėsdami SGD veiklas mes kuriame svarbią papildomą vertę vartotojams ir valstybei. Tai, ką Lietuva daro SGD srityje yra pažangu ir progresyvu viso regiono kontekste“, – sako energetikos ministras.  

SGD paskirstymo stotį sudaro penkios talpyklos suskystintosioms gamtinėms dujoms, kurių kiekvienos talpa – 1000 kub. metrų. Pagal techninį projektą yra numatyta galimybė plėsti šią stotį iki 10 tūkst. kub. m talpos. Vienu metu paskirstymo stotyje SGD galima užpildyti dvi autocisternas ir mažos apimties SGD dujovežį.

Penktadienį taip pat sukanka treji metai, kai Klaipėdoje veikia suskystintųjų gamtinių dujų terminalas. Per šį laikotarpį gyventojams dujos atpigo daugiau kaip penktadaliu, o pasak energetikos ministro, kaina turėtų mažėti ir ateityje.

„Simboliška tai, kad šios paskirstymo stoties atidarymas vyksta būtent tą dieną, kai lygiai prieš trejus metus į Klaipėdą atplaukė laivas–terminalas „Independence“. Tada jis atplukdė energetinį saugumą ne tik į Lietuvą, bet ir į visas Baltijos šalis. Dabar judame toliau ir plečiame galimybes naudoti šį kurą ne tik energetikoje. Pradėjus veikti naujajai paskirstymo stočiai bus sukurta pilna SGD tiekimo grandinė, o tai reiškia, kad šis kuras dar labiau priartės prie vartotojų ir galės pasiekti visus tuos, kurie yra nutolę nuo gamtinių dujų tinklo“, – pranešime spaudai cituojamas energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas.

Iki suskystintųjų gamtinių dujų terminalo atsiradimo, rusiškų dujų kaina Lietuvai buvo viena didžiausių Europoje.

Laivu „Independence“ atplukdžius dujas, „Gazprom“ tikino, kad kainos dar labiau kils, tačiau įvyko priešingai, o rusiškų dujų nuperkama perpus mažiau.

Pasak energetikos ministro Ž. Vaičiūno, terminalas kainas sumažino visam Baltijos regionui, o Lietuva tapo energetiškai nepriklausoma nuo Rusijos.

Šiuo metu į Klaipėdą dujos atplaukia iš Norvegijos, Jungtinių Valstijų, Trinidado ir Tobago bei Nigerijos.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi