Verslas

2017.10.27 23:01

Tuštėjantis Italijos miestelis naujus gyventojus vilioja pinigais

LRT.lt 2017.10.27 23:01

Kandelos miesto Italijoje meras sugalvojo, kaip pagerinti demografinę miestelio padėtį – jis nusprendė mokėti žmonėms, pasirengusiems ten apsigyventi, interneto portalo cnn.com kelionių skiltyje rašo laisvai samdoma žurnalistė Silvia Marchetti.

Meras Nicola Gatta nori, kad į nedidelį Apulijos regiono viduramžių miestą, kurio gyventojų skaičius šiandien yra vos 2 700, sugrįžtų geri laikai, kai jame gyveno daugiau nei 8 000 žmonių.

Siekdamas atkurti buvusią miestelio šlovę, meras N. Gatta siūlo iki 2 000 eurų tiems, kas apsisprendžia apsigyventi Kandeloje.

„Aš kasdien atkakliai ir nuosekliai siekiu grąžinti Kandelai buvusią didybę, – sako N. Gatta. – Iki XX a. septintojo dešimtmečio keliautojai miestelį vadino „Nap`licchie“, arba „Mažuoju Neapoliu“, nes jo gatvės buvo pilnos keliautojų, turistų, prekybininkų ir šūkaujančių prekeivių.“

Šiandien neapolietišką dūzgesį pakeitė aplinkinių kalvų ir senovinių miškų tyla.

Kone kiekvienoje gatvėje stovinčios bažnyčios prisipildo tik tuomet, kai labai retai švenčiamas naujų gyventojų atėjimas į šį pasaulį arba kai anapilin vienas po kito iškeliauja miestelio senjorai.

Kyla pavojus, kad šis miestelis, kuriame gausu vingiuotų gatvelių, barokinių pastatų ir arkų galerijų, taps miestu vaiduokliu. Dauguma jaunų žmonių išvyko ieškoti šviesesnės ateities kitur, o liko daugiausia senoliai.

Tačiau N. Gatta stojo į desperatišką kovą už tai, kad Kandela neišmirtų.

R. Bardasho/unsplash.com nuotr.

Dešimtys įstabių baltų namų su panoraminėmis terasomis ir ornamentuotais balkonais stovi tušti ir laukia naujakurių. Kad prisiviliotų naujų gyventojų, įskaitant užsieniečius, N. Gattos vadovaujama miestelio taryba atvėrė piniginę, tikėdamasi padidinti miestelio patrauklumą.

„Principas yra toks: 800 eurų mokama viengungiams, 1200 eurų – poroms, 1500–1800 eurų – trijų asmenų šeimai ir daugiau kaip 2000 eurų – keturių ar penkių asmenų šeimai“, – paaiškina mero padėjėjas Stefano Bascianelli.

Taip pat siūlomos lengvatos mokant už komunalinių atliekų tvarkymą, kitas komunalines paslaugas ir už vaikų darželį.

Norint gauti išmoką, taikomi trys pagrindiniai reikalavimai: žmonės turi apsigyventi Kandeloje, išsinuomoti namą ir rasti darbą, už kurį gautų bent 7500 eurų per metus.

„Nenorime, kad žmonės čia imtų plūsti tikėdamiesi, kad galės gyventi iš miesto kišenės – visi nauji gyventojai privalo dirbti ir gauti pajamų“, – sako S. Bascianelli.

Šešios šeimos iš Šiaurės Italijos čia jau įsikūrė, dar penkios pateikė paraiškas.

Miestelio mokyklos sargas pasinaudojo išmoka, kad paskatintų savo giminaičius įsikurti Kandeloje. Vieni naujakuriai ėmėsi verslo – atidarė spaudos kioską.

„Gyvenimas čia ramus ir paprastas. Jokių minių, jokių kamščių ar smogo“, – sako fotografas Francesco Delvecchio, kuris persikėlė į Kandelą iš kitos Apulijos regiono dalies.

Nors Francesco ir nepasinaudojo išmoka, jis tapo tikru miestelio ambasadoriumi ir teigia: „Mes esame kryžkelėje tarp trijų nuostabių Italijos regionų – Kampanijos, Bazilikatos ir Molizės, kurių grožybės yra pasiekiamos ranka.“

Geriausi Apulijos regiono paplūdimiai yra vos valanda kelio nuo miestelio, be to, turistus traukia viena iš pagrindinių Kandelos atrakcijų – 35 centimetrų pločio gatvelė. Vietiniai didžiuojasi, kad tai siauriausia gatvelė Italijoje.

„Gyvenimo kokybė čia yra tiesiog puiki. Jau 20 metų miestelyje nebuvo nė vieno nusikaltimo“, – giriasi S. Bascianelli.

Miestas, kuriame daug investuota į renovaciją, dabar spindi ir tviska. Rekonstruoti seni rūmai, gatvės ir aikštės laukia lankytojų.

Miestelio lėšomis finansuojami tradicinių kostiumų vakarėliai, įspūdingi fejerverkai ir festivaliai, taip siekiant atgaivinti senąsias tradicijas ir mitus.

Kasmet rengiamas spalvingas gėlių meno festivalis „Infiorata“, per kurį menininkai kuria gėlių žiedų kilimus atvirose miestelio erdvėse.

Kandela yra įsikūrusi regione, kuris vadinamas „Italijos aruodu“, tad per Grūdų festivalį atgyja prarastas ūkininkavimo ir žemės ūkio pasaulis, rengiami traktorių ir kitos žemės ūkio technikos paradai.

D. Cantelli/unsplash.com nuotr.

Be to, yra planų atidaryti žaislų muziejų ir viduramžių drabužių parodų salę.

Ryškiausia pastarojo meto mero iniciatyva – spindintys Kalėdų senelio namai, kuriuose pasakojama įkvepianti istorija apie Kalėdų herojų Šventąjį Mikalojų, kurio palaikai, kaip manoma, yra saugomi netoliese esančiame Bario mieste.

Kalėdų seneliu ir jo elfais persirengę aktoriai visą mėnesį už miesto lėšas įsikuria trijų aukštų senoviniame pastate, atnešdami džiaugsmo vietiniams vaikams.

„Vasarą turistų prisivilioti nesunku, tačiau žiemą čia viskas apmiršta. Mums reikia išskirtinių pramogų, kurios priviliotų žmones net tada, kai šalta ir sninga“, – sako S. Bascianelli.

Kiekviename aukšte įrengiamos margaspalvės ryškiai apšviestos gyvenamosios patalpos, kuriose Kalėdų senelis gyvena ir priima jam laiškus atnešančius vaikus. Be to, įrengtos milžiniškos dirbtuvės, kuriose elfai gamina žaislus.

Visur gausu tviskančių eglučių, žaislinių elnių su rogėmis, tvyro šviežiai iškeptų sausainių kvapas ir sklinda šventinių giesmių garsai.

Vienas iš miestelio akcentų yra kulinarinis paveldas, tad kiekvieną vasarą istoriniame miesto centre šurmuliuoja maisto ragavimo ir vyno degustavimo ekskursijos. Organiztoriai dėmesį sutelkia į vietos skanumynus, tokius kaip dešros, paniniai su buratos sūriu ir brusketos su alyvuogių aliejumi. Neužmirštami ir kiti žinomiausi vietinės virtuvės delikatesai – gurmaniškos sraigės ir švelnaus skonio šparagai.

Manote, kad tai miestas, kuriame norėtumėte gyventi? Kreipkitės dabar, kol nesibaigė šiam tikslui mero numatyti pinigai.