Naujienų srautas

Verslas2017.10.25 16:52

Registrų centras užsiutino – laukia radikalūs pokyčiai ir „Lietuvos geležinkelių“ likimas

Vyriausybė planuoja radikalią valstybės įmonės Registrų centras reorganizaciją – tą lėmė paaiškėję planai įstaigos vadovu siūlyti abejotinos reputacijos asmenį. Registrų centrą numatoma iš Teisingumo ministerijos perkelti į Susisiekimo ministerijos pavaldumą ir įgyvendinti reorganizaciją, analogišką „Lietuvos geležinkeliams“ ar kelių priežiūros įmonėms.

Susisiekimo ministras Rokas Masiulis išspręs Registrų centro skaidrumo problemas, tikisi premjeras, komentuodamas siūlymą įmonę perduoti Susisiekimo ministerijai. R. Masiulis teigia, kad įmonės skaidrumo problemos bus sprendžiamos, konsolidavus valstybės informacinių technologijų (IT) išteklius.

„Šiandien priimti preliminarūs sprendimai, kad ši įmonė (Registrų centras – BNS), kaip gana svarbi įmonė, pereitų Susisiekimo ministerijos žinion. Tai būtų gana svarbus žingsnis į IT konsolidavimą – tai tarpinis žingsnis. Manau, kad šiame etape Susisiekimo ministerija galės priimti sprendimus, kas susiję su įsisenėjusiomis įmonės problemos“, – po vyriausybės posėdžio žurnalistams sakė S. Skvernelis.

„Susisiekimo ministerija rodo potencialą, kalbant apie valstybinių įmonių pertvarką“, – pridūrė jis.

S. Skvernelis žurnalistams kalbėjo, kad dėl dabartinės vadovybės likimo turės nuspręsti Susisiekimo ministerija, tačiau Gediminas Vilkelis neturi jokių šansų tapti laikinuoju centro vadovu.

„Tai (G. Vilkelio darbas registrų centre – BNS) yra dar vienas iš simptomų, kad ten reikalingi skubesni pokyčiai“, – argumentavo vyriausybės vadovas.

Anot jo, Registrų centro perdavimas kitai ministerijai nėra priekaištas dėl Teisingumo ministerijos darbo kokybės.

„Teisingumo ministerijai yra taip yra dideli iššūkiai, kalbant apie pačią sistemą ir Kalėjimų departamentą. Mes tiesiog kryptingai judame prie informacinių technologijų išteklių konsolidavimo“, – sakė S. Skvernelis.

BNS nuotr.

Premjero patarėjas Skirmantas Malinauskas informavo apie pokyčius, kuriuos vyriausybė ketina atlikti Registrų centro atžvilgiu.

„Roko Masiulio komanda imsis pertvarkos, bus reorganizacija kaip „Lietuvos geležinkelių“, sprendžiant ir dėl vadovų skaidrumo, ir dėl kitų reikalų“, – sako S. Malinauskas.

Jis aiškina, kad perleidimas kitai ministerijai iš principo atriša rankas peržiūrėti įmonės veiklą.

„Kaip ir buvo „Lietuvos geležinkelių“ atveju, bus peržiūrimi visi vadovai, įstaigos veikla, struktūra. Matome, kad laikina pokyčių komanda tuos pokyčius daro nepakankamai greitai“, – sako S. Malinauskas.

Pasak jo, G. Vilkeliui, kuris ne per seniausiai buvo paskirtas Registrų centro direktoriaus pavaduotoju ir turėjo tapti laikinuoju vadovu, siūloma palikti turimas pareigas. O jei jis nesutiks – bet kuriuo atveju jo poziciją galės peržiūrėti naujoji Registrų centro savininkė – Susisiekimo ministerija.

„Mes matome, kad nebūtinai ministrų ar viceministrų lygmeniu yra priimamų įvairių sprendimų, todėl ateis nauja komanda, kuri neturėjo jokių ryšių su Registrų centru ir procesai vyks sklandžiau, aiškiau, buvusieji ryšiai negalės pasireikšti“, – kalbėjo premjero patarėjas.

Šiuo metu Registrų centro organizacinę schemą sudaro generalinis direktorius ir keturi jo pavaduotojai: pirmasis pavaduotojas ir trys pavaduotojai turto vertinimui, Juridinių asmenų registrui ir rinkodarai bei Nekilnojamojo turto kadastrui ir registrui. Jie prižiūri kelias dešimtis departamentų ir skyrių.

Konsoliduos IT išteklius

R. Masiulis žurnalistams teigė, kad IT išteklių konsolidavimas yra svarbesnė užduotis nei įmonės valdymo skaidrinimas.

„Svarbiausia bendra vizija, kad kiek įmanoma labiau konsoliduoti tuos IT valdymo resursus, o jau įmonių tvarkymas yra tik pasekmė“, – sakė ministras.

Pasak jo, skaidrumo problemas Registrų centre galima išspręsti, pakeitus jo valdymo modelį.

„Dėl pačio valdymo pirmiausia konsultuosimės su Teisingumo ministerija, kokie darbai atlikti iki šiol. Kaip ir visose valstybės įstaigose, įvesime skaidrų, aiškų ir visiems suprantamą įmonės valdymą“, – tvirtino R. Masiulis.

Premjeras neatskleidė, kada Registrų centras bus perduotas naujiems šeimininkams.

R. Masiulis ramino Registrų centro darbuotojus, kad įmonės nelaukia labai drastiški pokyčiai.

„Žmonės neturėtų baimintis kažko labai baisaus. Mes stengsimės pirmiausia didinti skaidrumą, kad būtų aišku, kas vyksta Registrų centre, ir kitas dalykas, sieksime mažinti Registrų centro įkainius, vertinant tai, kad valstybė siekia atverti duomenis. Toks mūsų Vyriausybės tikslas, kad duomenys kainuotų kuo pigiau“, – kalbėjo R. Masiulis.

Registrų centro iliustracija

Partijų užuovėja, abejotini pirkimai

15min birželį rašė, kad Registrų centre iš 1761 darbuotojo – 265 yra giminės, sutuoktiniai arba turi bendrų vaikų. 102 Registrų centro darbuotojai priklauso kuriai nors politinei partijai. Dauguma – socialdemokratams.

Seimo Antikorupcijos komisijai Seimas pavedė atlikti tyrimą dėl abejonių sukėlusius Registrų centro pirkimų, dėl elektroninės sveikatos sistemos kūrimui panaudotų 40,6 mln. eurų.

Dar metų pradžioje KPMG ir „OVC Consulting“ atliktas auditas atskleidė, kad Registrų centras valdomas neefektyviai, samdo per daug darbuotojų, o jiems vadovauja per daug vadovų.

Po šio audito rezultatų iš pareigų pasitraukė ilgametis Registrų centro vadovas Kęstutis Sabaliauskas, įstaigai vadovavęs nuo 1997 metų.

Tuomet konkurse į įstaigos vadovo postą vietą užsitikrino Registrų centro direktoriaus pavaduotojas Arvydas Bagdonavičius, tačiau teisingumo ministrė Milda Vainiutė jo į šį postą taip ir nepaskyrė dėl pradėtų tyrimų Seime, vėliau jis buvo atšauktas ir iš laikinojo vadovo posto. Mat A. Bagdonavičius buvo atsakingas už elektroninės sveikatos sistemos e. sveikata įgyvendinimą Registrų centre.

Liepą laikinuoju Registrų centro vadovu paskirtas Vaidas Valikonis nedelsiant ėmėsi valstybės įmonės pertvarkų, skelbė, kad įstaigoje neliks apie 20–30 proc. etatų.

Tačiau netrukus Vyriausybė informavo apie V. Valikonio ketinimą trauktis iš šių pareigų.

Antradienį skelbta, kad Registrų centro vadovu ketinta skelbti buvusį Seimo kanclerį Gintautą Vilkelį, kuris už abejotinus veiksmus buvo atleistas iš pareigų, o vėliau iš Seimo prisiteisė šimtatūkstantinę kompensaciją. Jis jau paskirtas Registrų centro direktoriaus pavaduotoju.

Šis sprendimas ne juokais supykdė premjerą, jis tikino, kad abejotinos reputacijos asmenys į vadovus skiriami nebus.

Kiek pajamų – tiek ir sąnaudų

Nors vyriausybėje svarstoma, ar Registrų centras pelno turėtų siekti, tačiau iki šiol reikšmingesnio pelno ši valstybės įmonė taip ir nebuvo uždirbusi, o jos sąnaudos kone atitinka gautas pajamas.

Pernai Registrų centro grynasis pelnas sudarė 98 tūkstančius eurų – tai tik 0,27 procento nuo gautų pajamų, kurios siekė 36,9 milijonus eurų.

Palyginimui, Registrų centro pajamos per metus išaugo 22 proc., tuo tarpu pelnas sumažėjo perpus – 2015 metais jis siekė 173 tūkst. eurų.

Šiemet pirmą pusmetį pajamos toliau augo 17,3 proc., o pelnas prieš mokesčius toliau mažėjo 5,1 proc., duomenys nėra audituoti.

Sąnaudos taip pat auga nekontroliuojamai – šiemet pirmą pusmetį jos buvo 18,5 proc. didesnės nei prieš metus ir sudarė 19,2 milijono eurų. Kasmet sąnaudos vos keliais procentais atsilieka nuo gautų pajamų.

1715 Registrų centro darbuotojų rugsėjį buvo mokamas vidutinis 1006 eurų atlyginimas.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi