Verslas

2017.10.19 15:15

Nesukaupus pakankamo stažo – vargas pensijoje: priminė kiekvienam asmeniškai

„Sodra“ pristatė vadinamosios „Vyšninio voko“ akcijos rezultatus. Šia akcija „Sodra“ nori atkreipti gyventojų, gaunančių mažesnį nei minimalų atlyginimą, dėmesį, kad jie per metus nesukaupia pakankamo darbo stažo.

Pavasarį „Sodra“ beveik 140-iai tūkstančių darbuotojų, kurie gauna mažesnį nei minimalų atlyginimą, išsiuntė vyšninius vokus. Juose pateikė informaciją apie tai, kad jie dėl gaunamų per mažų pajamų per metus nesukaupia reikalingo darbo stažo. Dėl to šiems darbuotojams kyla rizika nesukaupti būtinojo stažo pensijai. 

Taip „Sodra“ siekia kovoti su atlyginimais vokeliuose. Remiantis statistika, daugiau kaip ketvirtadalis naujų pensininkų nėra sukaupę šio būtinojo stažo, todėl jų pensija itin maža.

Nuo gegužės iki rugpjūčio 18 tūkst. gyventojų, kuriuos pasiekė „vyšniniai vokai“, pajamos išaugo ir viršijo minimalios mėnesinės algos (MMA) dydį. Iš viso nuo metų pradžios 50 tūkst. gyventojų, kuriems buvo išsiųsti laiškai, jau gavo didesnę algą. Įtakos atlyginimų augimui turėjo ir auganti paklausa darbo rinkoje bei bendrai didėję atlyginimai.

Be stažo – mažesnė pensija

Minimali alga svarbi, nes pilnas stažas senatvės pensijai gauti skaičiuojamas nuo atlyginimo, kuris yra ne mažesnis nei MMA. Tai reiškia, kad gyventojas, per mėnesį gavęs mažiau apmokestinamųjų pajamų, sukaupia proporcingai mažiau stažo, rašo „Sodra“ pranešime spaudai.

„Sodros“ duomenimis, pernai nesukaupę būtinojo stažo į pensiją išėjo 25 proc. dirbančiųjų. O, pavyzdžiui, Skuodo, Ignalinos, Jurbarko, Šalčininkų, Kalvarijos ar Kelmės rajonuose tokių gyventojų – beveik pusė.

Neturintys būtinojo stažo vidutiniškai gauna 158 eurų pensiją. Tai kone perpus mažiau nei 288 eurų siekianti pensija, kurią gauna sukaupę būtinąjį stažą.

„Nors mažesnę nei minimalią algą gali gauti darbuotojai, dirbantys ne pilną darbo dieną, vis dėlto abejonių kelia tai, kad kai kuriuose sektoriuose, tokiuose kaip kirpyklos ir grožio salonai, restoranai ir maitinimo įstaigos, statybos darbai, automobilių servisai mažesnė nei vidutinė alga – įprastas reiškinys.

Be to, stebina, kad kone kas dešimtas, gaunantis minimalią ar mažesnę algą, eina vadovo pareigas“,– sako M. Sinkevičius.