Verslas

2017.10.14 13:18

Tragikomedija Astravo atominėje: apdaužytą reaktoriaus korpusą pakeitęs analogas irgi pateko į avariją

Incidentai Baltarusijos atominėje elektrinėje („BelAES“) nesibaigia. Dabar paaiškėjo, kad pažeistą reaktoriaus gaubtą pakeitęs analogas iš Rusijos pakeliui pateko į avariją. Tačiau jis jau sumontuotas.

Dar praėjusių metų liepos 10 d. Baltarusijos žiniasklaida skelbė, kad atliekant Astravo atominės elektrinės reaktoriaus korpuso montavimo darbus iš 2–4 metrų aukščio krito 330 tonų įrenginys. Iš pradžių bandyta incidentą nuslėpti, bet kai iškilo į viešumą, atominės vadovybė tai turėjo pripažinti, o reaktoriaus korpusą nutarta pakeisti kitu.

Šią savaitę atominės statytojai vėl turėjo pripažinti – „nemalonumų“ buvo ir su antruoju reaktoriaus korpusu, kuris pakeitė kritusįjį.

„Tikrai, reaktoriaus korpuso montažo metu įvyko incidentas. Noriu jums pasakyti, kad tokio masto statybų metu užtikrinti, kad neįvyktų nenumatytų įvykių, ne visada yra įmanoma“, – teisinosi Baltarusijos atominės elektrinės prezidentas Michailas Filimonas.

Pasak jo, suveikė žmogiškasis faktorius. To rezultatas – visas korpusas nukrito ant žemės. „Laikomės tokios politikos, kad branduolinis saugumas mums yra prioritetas, buvo iškeltas klausimas pakeisti korpusą į kitą. Radome sprendimą su Rusijos partneriais („Rosatom“ – 15min) ir buvo pristatytas naujas korpusas“, – tikino M. Filimonas.

Jau anksčiau skelbta, kad pažeistą korpusą baltarusiai nusprendė pakeisti kitu, iš Rusijoje statomos atominės elektrinės.

Tačiau, pasirodo, kad ir antrasis reaktoriaus korpusas pateko į incidentą.

„Tai buvo transportavimo metu. Pervežant antrąjį korpusą respublikos teritorijoje per manevrus korpusas savo apsauginiais dangčiais palietė elektros perdavimo linijos stulpą. Tiesiogine prasme palietė. Stulpas kaip stovėjo, taip ir tebestovi savo vietoje. Stulpas betoninis. Jei ten būtų didesnė jėga, jis būtų nuverstas, būtų sustabdytas traukinių eismas, o magistralė Maskva–Minskas–Brestas pakankamai intensyvi. Jokio traukinių sustabdymo nebuvo, grafikas nepakeistas“, – Baltarusijos žurnalistams teisinosi M. Filimonas.

Anot jo „liko ženklas ant apsauginio vamzdžio, vadinamojo apsauginio dangčio“.

„Mes tai atidžiai ištyrėme, peržiūrėjome, ir tikrai, tai netgi ne incidentas, tačiau nemaloni mažos reikšmės situacija. Tačiau ji nesukėlė jokių padarinių“, – teigė M. Filimonas.

Atominės elektrinės rangovas ir viceprezidentas Vitalijus Medijakovas pridūrė, kad reaktoriaus struktūra buvo patenkinama, esą įrenginys nenukentėjo. Pasak jo, su Baltarusijos geležinkeliais bendraujama, kad daugiau tokių situacijų nepasikartotų – parenkami maršrutai, kuomet eismas mažiausiai intensyvus.

Vyriausiasis elektrinės inžinierius Anatolijus Bondaras patvirtino, kad spalį bus pristatytas reaktoriaus korpusas ir antrajam atominės elektrinės blokui. Šiuo metu jis jau pakrautas ant geležinkelio platformos, šiomis dienomis tikimasi jį išsiųsti į Baltarusiją. Artimiausiu metu numatoma pristatyti ir elektros generatorius.