Verslas

2017.10.12 22:13

Pasaulio ekonomikos forumo steigėjas: Ketvirtoji pramonės revoliucija nulems ir mūsų gyvenimus

Ketvirtoji pramonės revoliucija – taip ekonomistas, Pasaulio ekonomikos forumo steigėjas Klausas Schwabas įvardija šiuo metu vykstančius pokyčius ekonomikoje, versle, technologijose ir visuomenėje. Lietuvos verslo atstovai sako, kad šalis, norėdama spėti su visu pasauliu, turi daugiau dėmesio skirti talentams pritraukti ir švietimui.

Interviu su Pasaulio ekonomikos forumo steigėju profesoriumi K. Schwabu kviečiame žiūrėti sekmadienį LRT TELEVIZIJOS laidoje „Savaitė“.

Savavaldžiai automobiliai, robotika, trimatis spausdinimas, nanotechnologijos, daiktų internetas – viso labo tik kelios sritys, kurias atsirasti paskatino technologijų proveržis. Jis sukėlė pokyčius ne tik gamyboje ar versle, bet ir kasdieniame gyvenime. Jau dabar, pavyzdžiui, išmaniuoju telefonu galime reguliuoti namų temperatūrą ar stebėti juos per atstumą. Ekspertai tik spėlioja, kada taps įprasta, kad šaldytuvas pats užsakytų trūkstamų maisto produktų. Visą šį procesą Lietuvoje viešintis profesorius K. Schwabas įvardija kaip Ketvirtąją pramonės revoliuciją.

„Ji tik prasidėjo, dabar įsibėgėja ir tikrai tęsis dar kurį laiką. Nepamirškime praėjusių pramonės revoliucijų. Pirmoji truko bene šimtą metų, tada buvo antroji, trečioji ir dabar ketvirtoji. Todėl sakyčiau, kad pastaroji nulems ateinančių dešimtmečių ekonomiką, politiką ir mūsų gyvenimus“, – sakė Pasaulio ekonomikos forumo steigėjas K. Schwabas.

Pasak ekspertų, vis dažniau ateityje dalį darbuotojų pakeis kompiuteriais valdomi įrenginiai, tačiau tai nereiškia, kad žmogaus darbo nebereikės. Ketvirtoji pramonės revoliucija skatina atsirasti ir naujas specialybes, pavyzdžiui, trimačio spausdinimo dizainerių ar inžinierių.

„Praeityje daug kartų nerimauta dėl to, kad technologijos atims darbus iš žmonių. Bet realybė kitokia, matome, kad su kiekviena inovacija žmogaus produktyvumas didėja, prisidedama prie gyvenimo kokybės gerinimo. Vienas pavyzdys, kuris labai daug pasako. Kai atsirado bankomatai visi manė, kad žmogus nebebus reikalingas, bet įvyko priešingai – nuo tada banko sektoriuje dirbančių žmonių tik padaugėjo. Atsirado daugiau veiklos rūšių, kurioms buvo reikalingi žmonės. Ir tokių pavyzdžių – daugybė“, – kalbėjo „Google“ vyriausioji politikos patarėja Caroline Atkinson.

Ekspertai pastebi, kad šiandieniame pasaulyje labai svarbu pritraukti ir išlaikyti talentus, sujungti tradicinį švietimą su naujausiomis technologijomis ir pritaikyti jį prie pokyčių, į kuriuos Lietuva turi reaguoti jau dabar.

„Reikia labai stipriai dirbti su mokslu, nes visi tie pavyzdžiai, kuriuos rodė valstybės padariusios proveržį, tai jos rodė dėl trijų pamatinių dalykų: mokslas stiprus, stipri pramonė, verslas ir, be abejo, stiprų viešąjį sektorių. Lietuva talentų išlaikyme ir pritraukime užima 117 vietą iš 150, tai rodo, kad mums reikia stengtis ir patekti bent į 50“, – teigė Lietuvos pramonininkų konfederacijos prezidentas Robertas Dargis.

„Mūsų eksportas auga, apyvartos auga, pramonė gauna vis daugiau užsakymų, esame integruoti į vertės kūrimo grandinę, mes tikrai dalyvaujame su rimtais gamintojais Europoje ir artimiausi 2-3 metai yra tikrai šviesesnės ateities metai“, – džiaugėsi Lietuvos inžinerinės pramonės asociacijos direktorius Gintaras Vilda.

Pasaulio ekonomikos forumo steigėjas Klausas Schwabas į kitų metų renginį pakvietė prezidentę Dalią Grybauskaitę. Tai bus trečias mūsų šalies vadovės vizitas forume, kuriame susirenka įtakingiausi pasaulio politikai, verslininkai ir nuomonės formuotojai.