Verslas

2017.10.09 13:30

Nobelio komitetas paskelbė ekonomikos premijos laureatą

ELTA, LRT.lt, BNS2017.10.09 13:30

Nobelio ekonomikos komitetas prie Švedijos karališkosios mokslo akademijos pirmadienį paskelbė naująjį Nobelio ekonomikos premijos laureatą. Juo tapo Richardas H. Thaleris. Ekonomistui premija skirta už „indėlį į biheivioristinę ekonomiką“ – ekonomikos reiškinių aiškinimą per psichologijos prizmę, pirmadienį paskelbė Švedijos karališkoji mokslų akademija.  

„Tirdamas riboto racionalumo pasekmes, socialinius pasirinkimus ir savikontrolės stygių jis parodė, kad šie žmogiškieji bruožai sistemingai paveikia asmenų sprendimus, taip pat rinkų rezultatus“, – sakoma Nobelio žiuri pranešime.

72 metų R. H. Thaleris, dirbantis Čikagos universiteto Bootho verslo mokykloje, „yra elgsenos ekonomikos pionierius“, pažymėjo akademija ir pridūrė, kad ši „tyrimų sritis, ekonomikos sprendimus aiškinanti psichologijos tyrimų įžvalgomis“.

Premijos vertė šiais metais – 9 mln. kronų (944 tūkst. eurų), kaip ir kitų Nobelio premijų – medicinos, fizikos, chemijos, literatūros ir taikos.

Pernai Nobelio ekonomikos premija buvo skirta dviem ekonomistams – britų kilmės ekonomistui Oliveriui Hartui ir Suomijos ekonomistui Bengtui Holmstromui už jų indėlį plėtojant sutarčių teoriją.

Visas premijas – išskyrus ekonomikos – įsteigė švedų inžinierius, dinamito išradėjas Alfredas Nobelis (1833–1896). 1895 metais savo testamentu jis įpareigojo įsteigti fondą, kurio palūkanos kasmet turi būti dalijamos į penkias lygias dalis ir įteikiamos tiems, kurie įnešė didžiausią indėlį fizikos, chemijos, fiziologijos arba medicinos, literatūros ir taikos stiprinimo srityse. Premija įteikiama kasmet nuo 1901 metų.

Nobelio ekonomikos premija – vienintelė, kurios savo testamente nepaminėjo pats A. Nobelis. Premiją 1969 metais įsteigė Švedijos centrinis bankas, skirdamas ją savo 300 metų jubiliejui ir Alfredo Nobelio atminimui. Nuo tada kasmet piniginį apdovanojimą skiria Švedijos centrinis bankas.

Iki šiol vienintele ekonomiste, gavusia apdovanojimą, 2009-aisiais tapo Elinor Ostrom.

Premijos įteikimas visiems laureatams garbingai vyksta gruodžio 10-ąją, Alfredo Nobelio mirties dieną. Kiekvienam laimėtojui įteikiamas medalis, diplomas ir piniginė premija.

Pirmaisiais Nobelio ekonomikos premijos laureatais tapo norvegas Ragnaras Frischas ir Janas Tinbergenas „už dinaminių modelių ekonominių procesų analizei sudarymą ir taikymą“.

Praeitą savaitę buvo paskelbti medicinos, fizikos, chemijos, literatūros ir taikos premijos laureatai. Nobelio taikos premija šiemet atiteko Tarptautinei branduolinių ginklų uždraudimo kampanijai (International Campaign to Abolish Nuclear Weapons, ICAN) už pastangas eliminuoti pavojingiausius pasaulyje ginklus.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.