Verslas

2017.10.06 11:28

A. Armonaitė siūlo 18–19-mečiams nedrausti svaigintis alumi, sidru ir vynu

Nuo kitų metų sausio 18-mečiai ir 19-mečiai neteks galimybės įsigyti ar vartoti alkoholio. Seimo Liberalų sąjūdžio frakcijos narė Aušrinė Armonaitė teigia mananti, kad tai – neracionalus ribojimas ir siūlo leisti tokio amžiaus sulaukusiems asmenims įsigyti ir vartoti ne stipresnius nei 13 proc. alkoholinius gėrimus, tai yra alų, sidrą ir kai kurį vyną.

Ketvirtadienį Seimo narė registravo minėtus pokyčius apibrėžiančias Alkoholio kontrolės įstatymo pataisas.

„Nepaneigtina ir visuotinai priimtina, kad alkoholio kontrolės politika privalo užkardyti galimybę įsigyti alkoholinius gėrimus nepilnamečiams asmenims, tačiau tokia politika neturėtų protaujančių ir atsakingų suaugusių asmenų paversti ir (ar) jų prilyginti kūdikiams, vaikams ir paaugliams, už kuriuos pagal įstatymus yra atsakingi jų tėvai“, – nuo sausio 1-osios įsigaliosiančius alkoholio prekybos draudimus jaunuoliams komentuoja parlamentarė.

Seimo narė: absoliutus draudimas primena SSRS laikus

Anot jos, Alkoholio įstatyme nustatytas absoliutus draudimas „kitus asmenis ir verslą įpareigoja tapti lyg tokio asmens globėjais ir rūpintis, kad 18 ar 19 metų pilnametis asmuo oficialaus priėmimo metu, parodos atidaryme, spektaklio ar kino premjeroje, mugėje nepaimtų į rankas alaus, vyno ar šampano taurės“.

„Pagal Civilinio kodekso 2.5 straipsnį asmeniui civilinis veiksnumas pilnai atsiranda, kai asmuo tampa pilnamečiu, t. y. kai jam sueina 18 metų“, – argumentuoja politikė ir priduria, kad sulaukus tokio amžiaus galima sudaryti santuoką, dalyvauti rinkimuose, lošti azartinius lošimus, rūkyti ir kita, o Baudžiamasis kodeksas numato atsakomybę už vaiko įtraukimą į girtavimą ir vaiko nugirdymą.

„Absoliutus draudimas pilnamečiams asmenims iki 20 metų įsigyti, turėti ir vartoti, kad ir silpnuosius alkoholinius gėrimus, yra neproporcingas, nelogiškas ir primenantis 1985 m. TSRS pradėtą taikyti antialkoholinę kompaniją. Toks draudimas neabejotinai baigsis nelegalios alkoholio gamybos ir prekybos išsikerojimu, apsinuodijimais ar net mirtimis nuo neaiškios kilmės ir kokybės gėrimų, narkotinių ir kitų psichotropinių medžiagų vartojimo padidėjimu, buitiniu alkoholizmu ar „alkoholio turizmu“ į kaimynines šalis“, – mano A. Armonaitė.

Teikdama įstatymo pataisas kaip pavyzdžius ji pamini Norvegiją ir Suomiją, kur asmenys nuo 18 metų gali įsigyti ir vartoti ne stipresnį nei 22 laipsnių alkoholį, bei Švediją, kur pilnamečiams leidžiama įsigyti ir vartoti ne stipresnius nei 3,5 laipsnio alkoholinius gėrimus.

„Priėmus įstatymą bus palengvinta našta verslui, o asmens teisės ribojamos pagrįstai ir tiek, kiek būtina; bus gauta daugiau pajamų iš akcizo ir pelno mokesčio“, – rezultatus, Seimui priėmus siūlomą įstatymo projektą, apibendrina parlamentarė.

BNS nuotr.

Kontrargumentas – moksleiviai neturėtų svaigintis

Birželio 1-ąją Seimas priėmė Alkoholio kontrolės įstatymo pataisas, pagal kurias nuo 2018-ųjų sausio 1 dienos:

  • asmenims jaunesniems nei 20 metų alkoholinius gėrimus parduoti bus draudžiama;
  • alkoholinių priemonių pardavėjai turės teisę reikalauti dokumentų iš visų pirkėjų, o, jei kyla abejonių, kad asmuo jaunesnis nei 25 metai, reikalauti dokumento bus privaloma;
  • keisis alkoholio prekybos laikas: mažmeninė prekyba alkoholiniais gėrimais ir prekyba gėrimais kavinėse išsinešti bus leidžiama pirmadieniais–šeštadieniais 10–20 val., o sekmadieniais 10–15 val;
  • nebeliks alkoholinių gėrimų reklamos (tačiau reklama nebus laikoma prekių ženklai, informacija apie gamintoją);
  • stacionarios kavinės, turinčios licenciją verstis alkoholio prekyba aptarnauti lankytojus galės lauko sąlygomis ne didesniu nei 40 metrų atstumu nuo kavinės.

Galutinio balsavimo metu šias nuostatas palaikė 101 parlamentaras, 10 jų buvo prieš, 10 – susilaikė.

Kovos su alkoholiu vėliavnešys Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininkas Ramūnas Karbauskis rugpjūtį dalyvaudamas „Laisvės piknike“ kalbėjo, kad moksleiviai turėtų neturėti galimybės svaigintis.

„Daugelis dvyliktokų Lietuvoje yra jau sulaukę 19 metų amžiaus ir jie gali legaliai šiandien įsigyti alkoholio. 21 metus organizuoju vasaros stovyklas vaikams nuo 14 iki 18 metų – nėra būtinas alkoholis laisvalaikiui praleisti. Mačiau tūkstančius jaunų žmonių, kurie puikiai leidžia laisvalaikį be alkoholio“, – sakė jis ir užsiminė apie tolimesnes kovos su alkoholizmu priemones – specializuotas parduotuves ir licencijų alkoholio prekybai mažinimą.