Verslas

2017.10.04 15:10

Rusijoje sulaikytas lietuvis, turėjęs kalbėti apie Ignalinos AE

Marius Jokūbaitis, 15min.lt2017.10.04 15:10

Sankt Peterburge policija antradienį sulaikė Lietuvos pilietį, atvykusį į konferenciją skaityti pranešimo apie Ignalinos atominės elektrinės uždarymo darbus. Atominėje elektrinėje ilgai dirbęs inžinierius iš Visagino buvo sulaikytas per operaciją, kuriai vadovavo policijos majoras. Policija Lietuvos pilietį išsivedė tiesiog iš tribūnos.

Konferenciją Sankt Peterburge apie uždaromas elektrines surengė organizacija „Dekomisija“, kuri vienija atominės energetikos, ekologijos, energetikos specialistus.

Organizacijos vadovai Lietuvos piliečio sulaikymą pavadino provokacija, o incidentą sieja su tuo, kad jis yra Lietuvos pilietis.

Sulaikė tik Lietuvos pilietį

Lietuvos pilietis Vladimiras Kuznecovas ilgai yra dirbęs Ignalinos atominėje elektrinėje, taip pat yra dirbęs ir Černobylio bei Leningrado atominėse elektrinėse. V. Kuznecovas yra atominės energetikos ekspertas, inžinierius, gyvena Visagine.

Lietuvos pilietis buvo sulaikytas dėl to, kad į Rusiją atvyko su turistine viza. Pasak policijos, jis turėjo atvykti su humanitarine viza, leidžiančia dalyvauti panašiose konferencijose. V. Kuznecovas buvo nubaustas 5 tūkstančių rublių bauda (73,5 euro). „Gavęs laišką iš konferencijos organizatorių nuėjau į turizmo agentūrą Visagine ir paprašiau, kad man būtų padaryta humanitarinė viza. Vizą padarė, bet ne tą. Man paaiškino, kad Rusijos ambasada Vilniuje man neišdavė tokios vizos. Tad atvažiavau čia su turistine viza“, – 15min sakė V. Kuznecovas.

Jis pasakojo, kad jį policija sulaikė tiesiog tribūnoje. „Kalbėjau dar tik tris minutes, kai įsiveržė policija ir mane išvežė į skyrių“, – teigė visaginietis, šiuo metu dar esantis Sankt Peterburge. V. Kuznecovas yra Visagino visuomeninės tarybos ekologijos ir energetikos klausimais narys.

„Kažkam Rusijoje tai nenaudinga“

Konferencijoje dalyvauja atominės energetikos specialistai iš įvairių šalių, taip pat ir JAV. Lietuvos pilietis V. Kuznecovas turėjo pasisakyti apie tai, kaip uždaroma Ignalinos AE, kaip vyksta ardymo darbai, tačiau policija jam sutrukdė tai padaryti. 78 metų V. Kuznecovas Ignalinos atominėje elektrinėje dirbo nuo 1970-ųjų iki 2006 metų. Ignalinos AE uždarymo darbus vykdo bendrovė „Nukem“, kurią valdo valstybinis Rusijos holdingas „Rosatom“. „Norėjau su kolegomis pasidalinti mintimis apie uždaromą elektrinę. Bet įvyko štai tokia provokacija. Kažkam, matyt, nenaudinga, kad Lietuvos pilietis apie tai kalbėtų Rusijoje“, – 15min dėstė V. Kuznecovas, Lietuvos pilietybę gavęs dar 1991 metais. Jis irgi mano, kad jo sulaikymas susijęs su tuo, iš kur jis atvažiavo.

Policijos areštinėje, pasak jo, pareigūnai su juo elgėsi mandagiai, surašė administracinės teisės pažeidimų protokolą. „Bet aš juk neužsidirbti važiavau, iš savo kalbos jokių pinigų negavau. Tai, matyt, yra kitos sulaikymo priežastys“, – teigė jis.

Sulaikė pradėjus kalbą

Organizacijos „Dekomisija“ vadovas Olegas Bodrovas Lietuvos piliečio sulaikymą pavadino provokacija. „Mūsų organizacija, veikianti jau 13 metų, surengė konferenciją, kurios metu specialistai turėjo dalintis patirtimi uždarant atomines elektrines. Tai ne tik ekonominės, bet ir ekologinės, socialinės problemos. Į konferenciją buvo pakviesti specialistai iš JAV, Lietuvos, Rusijos atominių elektrinių. Antrąją konferencijos dieną, kai į tribūną užlipo didelę patirtį Ignalinos AE turintis V. Kuznecovas, į viešbučio patalpas įsiveržė policija“, – pasakojo O. Bodrovas.

Beje, policija į konferenciją įsiveržė su valstybinio Sankt Peterburgo televizijos kanalo žurnalistais, taigi daroma išvada, kad pareigūnai žinojo, kokia viza išduota Lietuvos piliečiui. O. Bodrovas pasakojo, kad specialisto iš Lietuvos kalba buvo labai laukiama specialistų, nes kitais metais Leningrado atominė elektrinė uždarys vieną iš reaktorių, o šis yra toks pat, koks stovi Ignalinos AE. „Jo patirtis dirbant Ignalinos atominėje visus labai domino“, – sakė organizacijos, rengusios konferenciją, vadovas.

Operacijai vadovavo majoras

O. Bodrovas sako esąs tikras, kad Lietuvos piliečio sulaikymas yra politiškai motyvuotas ir susijęs su jo pilietybe. „Policiją domino tik Lietuvos pilietis“, – sakė O. Bodrovas. Tai, kad tai nėra eilinis sulaikymas, patvirtina faktas, kad operacijai vadovavo Sankt Peterburgo policijos majoras Aleksandras Petrenko.

Būtent jis išvakarėse pasirašė įsakymą dėl patikrinimo, kaip laikomasi migracijos taisyklių. V. Kuznecovas yra ne kartą viešai kritikavęs „Rosatom“ planus statyti branduolines jėgaines. Rusų tautybės Lietuvos pilietis taip pat kritikavo ir uždarymo darbus Ignalinos atominėje elektrinėje, apie tai yra parašęs straipsnių.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.