Verslas

2017.10.04 20:17

EK: Liuksemburgas „Amazon“ neteisėtai suteikė maždaug 250 mln. eurų vertės mokesčio lengvatų

LRT.lt2017.10.04 20:17

Europos Komisija (EK) nusprendė, kad Liuksemburgas įmonei „Amazon“ suteikė nepagrįstų mokesčio lengvatų, kurių vertė siekia maždaug 250 mln. eurų, rašoma pranešime spaudai. Pagal Europos Sąjungos (ES) valstybės pagalbos taisykles tai yra neteisėta, nes įmonei „Amazon“ buvo sudarytos sąlygos mokėti daug mažesnius mokesčius nei kitoms įmonėms. Dabar Liuksemburgas privalo susigrąžinti neteisėtai suteiktos pagalbos sumą.

Atlikusi 2014 m. spalio mėn. pradėtą išsamų tyrimą, EK padarė išvadą, kad 2003 m. priimtu ir 2011 m. pratęstu Liuksemburgo sprendimu dėl mokesčių be jokios pateisinamos priežasties buvo sumažinti Liuksemburge įmonės „Amazon“ mokami mokesčiai. Tai yra, buvo sudarytos sąlygos įmonei „Amazon“ perkelti didžiąją dalį pelno iš grupės „Amazon“ įmonės, kuri yra apmokestinama Liuksemburge („Amazon EU“), į įmonę, kuri čia nėra apmokestinama („Amazon Europe Holding Technologies“).

Komisija padarė išvadą, kad sprendimu dėl mokesčių sudarius galimybę grupei mokėti mažiau mokesčių nei kitoms įmonėms, apmokestinamoms pagal tas pačias nacionalines taisykles, įmonei „Amazon“ suteiktas atrankusis ekonominis pranašumas. Faktiškai, sprendimu dėl mokesčių „Amazon“ sudarytos sąlygos išvengti trijų ketvirtadalių jos pelno, gauto iš visų „Amazon“ pardavimų ES, apmokestinimo.

Iš esmės ES valstybės pagalbos taisyklėse reikalaujama, kad su vidaus rinka nesuderinama valstybės pagalbos suma būtų susigrąžinta, siekiant sumažinti dėl tokios pagalbos atsiradusį konkurencijos iškraipymą. Pagal ES valstybės pagalbos taisykles baudos neskiriamos, o lėšų susigrąžinimu aptariamos įmonės nesiekiama nubausti. Juo atkuriama padėtis, kad jai vėl būtų taikomos tos pačios sąlygos kaip ir kitoms įmonėms.

Šiandienos sprendime Komisija nustatė metodą, kaip apskaičiuoti įmonei „Amazon“ suteikto konkurencinio pranašumo vertę, t. y. skirtumą tarp mokesčių, kuriuos įmonė sumokėjo, ir mokesčių, kuriuos būtų turėjusi sumokėti, jei nebūtų priimtas sprendimas dėl mokesčių. Remiantis turima informacija, ši suma turėtų sudaryti maždaug 250 mln. eurų, neskaitant ir delspinigių. Dabar Liuksemburgo mokesčių institucijos privalo nustatyti tikslią Liuksemburge nesumokėtų mokesčių sumą, remdamosi sprendime nustatytu metodu.

Nekonfidenciali sprendimo versija SA.38944 bus paskelbta Komisijos Konkurencijos svetainėje valstybės pagalbos registre, kai tik bus išspręsti visi konfidencialumo klausimai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.