Verslas

2017.10.03 14:49

Dėl nepakankamos pažangos stabdo „Brexit“ prekybos sutarties klausimą

BNS 2017.10.03 14:49

Europos Sąjungos vyriausiasis „Brexit“ derybininkas Michelis Barnier antradienį pareiškė, jog kol kas nėra pasiekta pakankama pažanga, kad būtų galima pradėti derybas dėl Didžiosios Britanijos ir Bendrijos būsimų prekybos ryšių.

Kreipdamasis į Europos Parlamento narius Strasbūre M. Barnier sakė, kad „vis dar esama didelių nuomonių skirtumų trimis prioritetiniais klausimais: dėl Britanijos finansinių įsipareigojimų Briuseliui, Britanijoje gyvenančių ES piliečių teisių ir Airijos Respublikos sausumos sienos su JK priklausančia Šiaurės Airija statuso.

Tuo tarpu Europos Parlamento nariai nepraleido progos įgelti Britanijos vyriausybės vadovės Theresos May Konservatorių partijai dėl jos vidaus nesutarimų „Brexit“ klausimu.

„Šiandien dar nesame pasiekę pakankamos pažangos, kad visiškai pasitikėdami pradėtume antrąją derybų fazę“, – sakė Europos Parlamento nariams buvęs Prancūzijos ministras ir eurokomisaras M. Barnier.

„Vis dar esama didelių nuomonių skirtumų, ypač dėl finansinio susitarimo. Nesutiksime, kad 27 valstybės mokėtų tai, dėl ko susitarė 28 narės“, – pažymėjo jis.

Spalio 19 dieną į viršūnių susitikimą susirinksiantys ES lyderiai turės nuspręsti, ar pasiekta pakankama pažanga dėl vadinamojo skyrybų susitarimo, kad būtų galima pradėti diskutuoti apie būsimus santykius, įskaitant prekybos sutartį, kaip to reikalauja Britanija.

Tačiau Europos Parlamentas, tarsiantis galutinį žodį dėl bet kokio susitarimo, susijusio su 2019 metų kovą numatytu Britanijos išstojimu, antradienį balsuos dėl rezoliucijos, raginančios ES lyderius atidėti tą sprendimą.

Ši rezoliucija pateikta nepaisant Britanijos vyriausybės vadovės Theresos May praėjusį mėnesį Italijoje pasakytos svarbios kalbos „Brexit“ klausimu, kurioje ji pasiūlė tam tikrų nuolaidų.

Britų premjerės derybų komanda, vadovaujama „Brexit“ ministro Davido Daviso, jos pasiūlymus „suformulavo kaip derybines pozicijas“, sakė M. Barnier europarlamentarams.

Reuters/Scanpix nuotr.

„Taikinamasis tonas“

Europos Komisijos pirmininkas Jeanas-Claude`as Junckeris  taip pat išsakė nuomonę, jog dar per anksti pereiti prie kito etapo.

„Pirmiausia mums reikia susitarti dėl skyrybų sąlygų, o tada spręsime, ar galėtume vėl užmegzti bent kiek šiltesnius santykius“, – sakė J.-C. Junckeris Europos Parlamente.

Jis sveikino Th. May „taikinamąjį toną“, tačiau atkreipė dėmesį, jog vis dar esama nemažų nuomonių skirtumų.

„Derybininkai padarė gerą pažangą piliečių teisių klausimu, tačiau vis dar reikia sutarti dėl lemiamo Europos Teisingumo Teismo vaidmens užtikrinant tas teises“, – sakė J.-C. Junckeris europarlamentarams.

Be to, jis įspėjo, kad vis dar nenuspręsta dėl konkrečios Britanijos išstojimo iš ES sąskaitos.

„Atleiskite Borisą Johnsoną“

J.-C. Junckeris taip pat įspėjo Britaniją nemėginti apeiti Michelio Barnier ir derėtis tiesiogiai su ES lyderiais, pažymėjęs, kad jam vieninteliam yra suteiktas mandatas vesti „Brexit“ derybas.

Europos Parlamento rezoliucijoje, kurią palaiko visos didžiosios frakcijos, negailima griežtos kritikos Britanijai už tai, kad iki šiol neišspręstas vadinamosios skyrybų sąskaitos klausimas. Dokumente pažymima, kad „jokių aiškių pasiūlymų nebuvimas smarkiai apsunkino derybas“.

Rezoliucijos projekte rašoma, jog Europos Parlamentas „laikosi nuomonės, kad per ketvirtą derybų ratą nebuvo padaryta pakankama pažanga“ trimis prioritetiniais klausimais.

Europos Parlamentas „ragina Europos Vadovų Tarybą, kad jei per penktą derybų ratą nebus didelio persilaužimo visose trijose srityse, spalį vyksiančiame susitikime nuspręsti atidėti savo vertinimą dėl to, ar padaryta pakankama pažanga“, rašoma projekte.

Diskusija apie „Brexit“ suteikė progą europarlamentarams pažerti kritikos Th. May ir jos susiskaldžiusiam kabinetui, ypač D. Davisui ir užsienio reikalų sekretoriui Borisui Johnsonui.

„Kam turėčiau skambinti Londone – Theresai May, Borisui Johnsonui ar Davidui Davisui?“ – klausė vokiečių europarlamentaras Manfredas Weberis, Europos liaudies partijos (krikščionių demokratų) frakcijos, kuri yra didžiausia ES asamblėjoje, vadovas.

M. Weberis netgi paragino Th. May „atleisti iš pareigų B. Johnsoną“, ne kartą „Brexit“ klausimais išsakiusį kitokią nei premjerės poziciją.

Antradienį britų užsienio reikalų sekretorius kalbės Mančesteryje vykstančiame kasmetiniame Konservatorių partijos suvažiavime.

Savo ruožtu Britanijos euroskeptiškojo sparno lyderis Nigelas Farage`as, kuris vis dar yra Europos Parlamento narys, pareiškė, kad Th. May yra „tuščia vieta“ ir turėtų atsistatydinti.

Penktasis „Brexit“ derybų ratas Briuselyje prasidės pirmadienį.