Naujienų srautas

Verslas2017.09.28 15:21

Įmonės savininkai iš tolimų kraštų? Galite būti apklaustas

Jeigu dirbate įmonėje, kurios savininkai yra iš tolimų Azijos šalių, tikėtina, kad vieną dieną į jūsų namų duris pasibels pareigūnai. Taip nutiko tekstilės gaminių importu užsiimančios Vilniaus bendrovės „Nestandartas“ darbuotojui. Antradienio rytą į jo namus pasibeldę Migracijos valdybos pareigūnai apstulbusiam vilniečiui surengė apklausą, o bendrovės vadovui teko raminti pavaldinį, kad įmonė tikrai nieko neprisidibo.

Lietuvoje daugėja registruotų įmonių, kurių akcininkai yra trečiųjų šalių piliečiai. Šiems reikia laikino leidimo gyventi ir dirbti Lietuvoje. Todėl pareigūnams vis dažniau tenka tikrinti, ar tos įmonės nėra fiktyvios, ar neišnaudoja darbuotojų. Tačiau kartais tokie patikrinimai sukelia verslininkų nepasitenkinimą.

Taip nutiko su bendrove „Nestandartas“, kurios akcininkai yra trys – Pakistano, Bangladešo ir Saudo Arabijos piliečiai.

Aplankė eilinį darbuotoją jo namuose

Nuo 2011 metų Vilniuje veikiančios bendrovės „Nestandartas“ akcininkai retai būna Lietuvoje. Registrų centro duomenimis, Asimas Ashrafas yra Pakistano pilietis, registruotas Lahore. Kitas akcininkas Navdeepas Singhas yra Saudo Arabijos pilietis, o Syedas Kamruzzamas yra iš Bangladešo.

Įmonė iš tolimų Azijos šalių importuoja tekstilės gaminius, kurie vėliau parduodami Lietuvos prekybos centruose.

Todėl akcininkas iš Bangladešo prasitęsdavo leidimus gyventi Lietuvoje ir dėl to nebuvo jokių kliūčių. Prieš mėnesį jis vėl kreipėsi dėl prašymo prasitęsti leidimą. Tačiau Lietuvoje jis būna nedažnai – atvyksta keturis kartus į namus.

Vilniaus apskrities policijos komisariato Migracijos valdybos pareigūnai nusprendė aplankyti toje pačioje bendrovėje dirbantį specialistą, bet ne vadovą.

„Labai keista, kodėl jie neatvyko pas mane, neapsilankė mūsų biure. Nuo nieko nesislapstome, dirbame jau seniai, adresas yra viešas. Tačiau pareigūnai įsiveržė į žmogaus privačią erdvę. Kyla klausimas, ar neperžengė ribos“, – stebėjosi UAB „Nestandartas“ direktorius Šarūnas Badauskas, kuriam teko net raminti savo darbuotoją.

Pasijuto lyg nusikaltėlis

Darbuotojas, kurio namuose apsilankė pareigūnai, yra Lietuvos pilietis, ir dėl to šis vizitas pasirodė dar keistesnis. „Sulaukiau sunerimusio darbuotojo skambučio apie pareigūnų vizitą. Jie jo klausinėjo apie darbą, ką jis veikia“, – pasakojo Š.Badauskas.

Galiausiai pats apklaustasis sunerimo, ar tikrai viskas įmonėje gerai. „Darbuotojui kilo klausimų – ar įmonė, kurioje jis dirba, nedaro nusikaltimų, dėl ko jis galimai ketina nutraukti darbo sutartį, nes tardymas ir apžiūra nepasirodė normalus dalykas. Jis pasijuto lyg nusikaltėlis, nes apie policijos pareigūnų atvykimą nieko nežinojo kaip ir dėl kokių priežasčių policijos pareigūnai tikrina jo darbą“, – stebėjosi „Nestandarto“ vadovas.

Jis spėja, kad Migracijos pareigūnai darbuotojo namus aplankė būtent todėl, kad įmonės akcininkas yra Bangladešo pilietis. Prieš mėnesį jis eilinį kartą pateikė prašymą dėl leidimo laikinai gyventi Lietuvoje pratęsimo.

„Mano, kaip direktoriaus, požiūriu, tokia patikrinimų praktika nėra normali, nes tokiu būdu yra gąsdinami darbuotojai, kurie gali net nežinoti, kas yra įmonės akcininkai, o juo labiau, kad įmonės akcininkai kreipiasi dėl leidimo laikinai gyventi, nes tai yra asmeniniai dalykai.

Vietoje to, kad pareigūnai pirmiausia pasikalbėtų su direktoriumi, pasirenka tam tikro psichologinio spaudimo taktiką ir niekam nepranešę nuvyksta į darbuotojo namus“, – piktinosi „Nestandarto“ vadovas.

Pareigūnai vadovaujasi įstatymu

Kaip paaiškino Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato Migracijos valdybos vadovė Jurgita Trijonienė, viena iš funkcijų yra patikrinimai. Jie atliekami vadovaujantis įstatymu „Dėl užsieniečių teisinės padėties“. Aiškėja ir tai, kad pareigūnai aiškinosi ir dėl leidimo laikinai gyventi Lietuvoje, ir dėl to, ar įmonė nėra fiktyvi.

 Tačiau konkretesnės informacijos valdybos vadovė, nes ją gali gauti tik UAB „Nestandartas“ atstovai.

„Įmonės „Nestandartas“ vadovas arba teisėtas atstovas gali kreiptis į Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato Migracijos valdybą siekiant gauti išsamią informaciją“, – teigė ji.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi