Verslas

2017.09.28 17:07

Įmonių atskaitingumo pokytis Lietuvoje įvyko per pusmetį

LRT.lt2017.09.28 17:07

Skaidrų verslą vienijančios iniciatyvos „Baltoji banga“ prašymu „Transparency International“ Lietuvos skyrius šiais metais atliko jos narių skaidrumo vertinimą. Kaip parodė beveik metus trukusio vertinimo rezultatai, atskaitingiausių Lietuvos įmonių gretose pirmąsias vietas užima „Telia“, „Investors` Forum“, „Siemens Lietuva“, „VSA Vilnius“ ir „Biuro“, teigiama pranešime spaudai.

„Transparency International“ Lietuvos skyriaus atliktas įmonių skaidrumo vertinimas susideda iš trijų dalių. Pirmoji vertinimo dalis – įmonės antikorupcinės priemonės – įvertina, kiek dėmesio skiriama kovai su korupcija bei viešam įsipareigojimui jos netoleruoti. Antroji dalis – organizacinis įmonės skaidrumas – vertina viešai teikiamos informacijos kiekį apie įmonės struktūrą, trečioji – finansinis skaidrumas ir atskaitingumas – apžvelgia finansinės informacijos prieinamumą.

„Maloniai nustebome, kai į raginimus veikti skaidriau itin entuziastingai sureagavo nedidelės lietuviškos įmonės. Manau, sugriovėme mitą, kad skaidrumas rūpi tik stambiam užsienio kapitalo verslui. Taip pat džiaugiuosi, kad „Baltoji banga“ pasiryžo parodyti pavyzdį kitiems ir nuo šiol galės matuoti savo narių skaidrumo lygį“, – teigia „Transparency International“ Lietuvos skyriaus vadovas Sergejus Muravjovas.

Šiuo vertinimu buvo analizuojama, kokią informaciją apie save teikia įmonės, kiek viešai žinoma apie jų etikos ir antikorupcinę politiką, politinių partijų rėmimo tvarką, akcininkus, dukterines ar asocijuotas įmones, finansus – vertinama buvo tik viešai įmonių interneto svetainėse pateikiama informacija lietuvių kalba. „Baltosios bangos“ narės buvo vertinamos 2016 m. lapkričio – 2017 m. kovo mėnesiais. Šiuo laikotarpiu „Baltosios bangos“ iniciatyvai priklausė 58 įmonės, veikiančios reklamos, rinkos tyrimų, sveikatos, saugos, maisto produktų gamybos, logistikos ir kitose srityse, jų metinė apyvarta svyravo nuo 0 iki 1,4 mln. eurų.

Vienos daugiausia balų surinkusios įmonės „Telia“ vadovas Kęstutis Šliužas teigia, kad aukščiausius verslo etikos standartus bendrovė kelia ne tik sau, bet ir partneriams.

Atlikus pirmąjį vertinimą rezultatai buvo siunčiami visoms įmonėms, kad jos galėtų susipažinti su jais, patikrinti, jei reikia – patikslinti. Visos įmonės buvo kviečiamos pradėti skelbti daugiau tikslinės informacijos ir tuo pačiu pagerinti savo rezultatus. Įmonėms išreiškus norą „Transparency International“ Lietuvos skyriaus atstovai jas konsultavo skaidrumo ir atskaitingumo klausimais.

Kas ketvirta įmonė pradėjo skelbti daugiau tikslinės informacijos. Aktyviausiai į vertinimą sureagavo „Biuro“, „Vičiūnai ir partneriai“, „Investuotojų forumas“, „Eternit Baltic“, „Jūrės medis“, „SDG“, „Skogran“ ir „VSA Vilnius“. Šios įmonės padarė didžiausią pokytį ir tapo skaidresnės: jos pradėjo skelbti daugiau tikslinės, su jų veikla susijusios informacijos.

Geriausiai įmonės buvo įvertintos „Etikos ir antikorupcijos“ dalyje. Daugiausia jos skelbė apie savo įsipareigojimą kovoti su korupcija, taip pat – apie etikos kodeksą ir jo taikymą visiems darbuotojams, įstatymų laikymąsi. Po vertinimo dalis įmonių paviešino, kokias dovanas galima priimti jų darbuotojams, o kokių – ne. Pastebėta tai, kad įmonių interneto puslapiuose itin retai skelbiama apie antikorupcinius mokymus, akcininkus ar asocijuotas įmones, o kokiose šalyse veikia dukterinės įmonės neskelbia nė viena jų turinti įmonė. Šioje dalyje padarytas mažiausias pokytis. Vertinant finansinį skaidrumą – daugiausia įmonių skelbė apie savo finansinį įnašą į bendruomenę, mažiausiai apie savo investicijas į ilgalaikį turtą ir sumokėtą pelno mokestį.

Vertinimo metodologija paremta „Transparency International“ Sekretoriato atliekamu privataus sektoriaus skaidrumo tyrimu „Transparency in Corporate Reporting: Assessing the World's Largest Companies“, kurio metu vertinamos didžiausios įmonės skirtingose valstybėse. Šią metodologiją „Transparency International“ Lietuvos skyrius koregavo bendradarbiaudamas su tarptautine audito ir verslo konsultacijų bendrove „Deloitte“. Ji dar sykį peržiūrėta ir nežymiai pakeista kartu su „Baltosios bangos“ narėmis 2016 m., ją pritaikant „Baltosios bangos“ narių veikimo kontekstui.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.