Verslas

2017.09.28 20:45

B. Markauskas: žemdirbių nuostoliai dėl liūčių gali siekti 40 mln. eurų

Žemės ūkio ministras Bronius Markauskas sako, kad preliminarūs žemdirbių nuostoliai dėl liūčių gali siekti apie 40 mln. eurų. Pasak jo, dalis šių nuostolių bus padengta iš valstybės rezervo, taip pat bus prašoma europinės paramos. B. Markausko teigimu, būtina svarstyti rizikų valdymo fondo steigimą. 

Anot ministro, jei toks fondas būtų buvęs įsteigtas prieš kelerius metus, šiandien nuo liūčių nukentėję ūkininkai galėtų turėti daugiau finansinių garantijų.

„Preliminariais skaičiavimais, šiandien nuostoliai siekia apie 40 mln. eurų. Tie nuostoliai skirtinguose rajonuose yra skirtingi – nuo 1 iki 7 mln. eurų Panevėžio rajone, kur dėl lietaus užlieta beveik 30 tūkst. hektarų“, – ketvirtadienį interviu LRT radijui teigė B. Markauskas.

Anot jo, kitą savaitę numatoma paskelbti ekstremalią situaciją visoje šalyje, kas leistų panaudoti valstybės rezervo lėšas.

„Kalbėti apie ryškesnę paramą iš biudžeto sudėtinga, bet pirmadienį renkasi ekstremalių situacijų komisija ir tada bus galimybės panaudoti rezervinį fondą“, – sakė žemės ūkio ministras.

Žemės ūkio ministerija šią savaitę ketina kreiptis į Europos Komisiją (EK), kad būtų suteikta parama ūkininkams, tačiau B. Markauskas pripažino, kad vilčių gauti europinę paramą nedaug, nes nuostolių patiria visi Europos ūkininkai. Žemės ūkio ministro teigimu, dėl liūčių ir prastesnio derliaus maisto produktų kainos šalyje neturėtų augti.

„Kartais piktnaudžiaujama ta tema, nes Lietuva yra bendros Europos Sąjungos ir pasaulinės rinkos narė. Situacija Lietuvoje neįtakoja nei pieno, nei grūdų kainų“, – sakė ministras.

Ketvirtadienį B. Markauskas susitinka su nuo liūčių nukentėjusių savivaldybių merais, su kuriais aptars ekstremalių situacijų valdymo klausimus. Penktadienį žemės ūkio ministras kartu su premjeru Sauliumi Skverneliu lankysis Ukmergės rajone.

Ketvirtadienio duomenimis, ekstremali situacija dėl liūčių padarytų nuostolių paskelbta 13-oje savivaldybių.