Verslas

2017.09.26 13:35

Bankas: lietuviai dažniau renkasi naudotą, bet prabangesnį automobilį

LRT.lt2017.09.26 13:35

Trečius metus iš eilės SEB banko apskaičiuotas automobilių įperkamumo indeksas rodo, kad vidutinį darbo užmokestį gaunantis asmuo lizingu gali įsigyti 1 tūkst. eurų brangesnį automobilį, negu būtų galėjęs pernai. Įperkamo lizingu automobilio kaina Lietuvoje šiuo metu yra 10,1 tūkst. eurų, arba beveik 12 proc. didesnė negu pernai.

„Praėjusiais metais šis įperkamumo indeksas taip pat didėjo, tačiau tuomet augimas buvo perpus mažesnis – tik 4,6 proc. Šiais metais smarkų augimą lemia šalyje sparčiai didėjantis vidutinis darbo užmokestis – šiemet jis padidėjo daugiau kaip 10 proc. Toliau kylant darbo užmokesčiui, didės ir Lietuvos žmonių galimybės įpirkti naujesnius automobilius“, – komentuoja SEB banko vyriausiasis ekonomistas Tadas Povilauskas.

Panašiu tempu auga ir šio banko finansuojamo automobilių lizingo mastas. Per pirmą šių metų pusmetį banko finansuotos sumos vertė buvo 9 proc. didesnė negu pernai tuo pačiu metu. SEB banko Lizingo departamento direktorius Saulius Mickus atkreipia dėmesį, kad šiemet gyventojai lizingu dažniau įsigijo būtent naujus automobilius, rašoma pranešime žiniasklaidai.

„Automobilių lizingo rinkoje matome besiformuojančią naują tendenciją – pirmą pusmetį žymiai padaugėjo lizingu įsigyjamų naujų automobilių. Jų buvo įsigyta beveik tiek pat, kiek ir naudotų. Ar ši augimo tendencija išliks ir ateityje, sunku vertinti, nes automobilio pasirinkimą lemia ne tik finansinės galimybės, bet ir požiūris į automobilį. Dažnam Lietuvos pirkėjui automobilis tebėra svarbi įvaizdžio dalis, todėl jis už lėšas, kuriomis galėtų įsigyti naują ekonominės klasės automobilį, perka naudotą, bet prabangesnį. Tą patį matome ir Latvijoje, o estams tai rūpi mažiau, todėl jų populiariausių automobilių sąrašuose rasime daugiau praktiškų automobilių modelių“, – sako S. Mickus.

Įmonės „DataCenter“ duomenimis, geriausiai Lietuvoje parduodamų naudotų automobilių penketuką sudaro „Volkswagen Passat“, „Audi A6“, „Volkswagen Golf“, BMW 5 serijos, „Audi A4“. Naujų populiariausių automobilių penketukas atrodo taip: „Nissan Qashqai“, „Volkswagen Tiguan“, „Toyota RAV4“, „Kia Sportage“ ir „Toyota C–HR“.

Autoplius.lt duomenimis, pirmą šių metų pusmetį Lietuvoje įvežtų parduotų automobilių daugiau negu pusę sudarė senesni negu 10 metų automobiliai, nauji automobiliai sudarė 17 proc. visų įvežtų automobilių. Daugiausia per pirmą pusmetį šalyje buvo parduota 11–15 metų automobilių, kurių vieno vidutinė kaina yra apie 2,8 tūkst. eurų.

SEB banko analitikų apskaičiuotas automobilių įperkamumo indeksas rodo, kokios vertės automobilį galėtų įsigyti vidutinį darbo užmokestį gaunantis vienas asmuo arba šeima, jei ne mažiau kaip 15 proc. perkamo automobilio kainos yra padengiama turimomis lėšomis, o lizingo sutartis yra sudaroma penkeriems metams ir lizingo įmokų bei pajamų santykis neviršija 25 proc. Atliekant skaičiavimus taikyta dabartinė vidutinė rinkos palūkanų norma. 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt