Verslas

2017.09.22 19:18

ECB vicepirmininkas bitkoinus palygino su XVII a. „tulpių manija“ Nyderlanduose

ELTA 2017.09.22 19:18

Bitkoinas yra ne valiuta, o paprasčiausias spekuliacijų įrankis, teigia Europos centrinio banko (ECB) viceprezidentas Vitoras Constancio, palyginęs kriptovaliutą su 17 a. tulpių svogūnėlių burbulu Nyderlanduose. Apie tai rašo „Reuters“.

Bitkoinas dolerio atžvilgiu šiais metais patrigubėjo ir, nors virtualioji valiuta kol kas nėra plačiai naudojama, jos iškilimas centrinių bankų vadovams kelia nemažą galvos skausmą.

Tačiau V. Constancio neigia bitkoino grėsmę pinigų politikai bei reiškinį palygino su vadinamuoju „tulpių manijos“ burbulu Nyderlanduose prieš kelis šimtus metų.

„Tulpių manija“ Nyderlanduose yra laikoma pirmuoju finansiniu burbulu istorijoje. Tulpių svogūnėliai tapo spekuliacijų įrankiu, o žmonės, siekdami jų nusipirkti ir praturtėti iš sparčiai augančių kainų, ėmė pardavinėti savo namus ir žemes. Burbulas galiausiai sprogo 1637 m., ir tulpių kainos staigiai krito.

„Bitkoinai iš dalies yra kaip tulpės. Tai yra spekuliacijų įrankis, tačiau tikrai ne valiuta ir mes jų nevertiname kaip pavojaus centrinių bankų politikai“, – sakė V. Constancio.

ECB praėjusiais metais teigė, kad paprastai privačių kompanijų leidžiamos ir tik elektronine forma egzistuojančios virtualios valiutos iš esmės gali panaikinti centrinio banko galią reguliuojant pinigų kiekį, bei paragino Europos Sąjungą (ES) griežtinti taisykles.

Tuo tarpu rimčiausios kovos su bitkoinais kol kas ėmėsi Kinija, praėjusią savaitę visoms Pekine veikusioms kriptovaliutų keitykloms įsakiusi nutraukti savo veiklą.