Verslas

2017.09.20 11:02

„Potencialiai katastrofinis“ uraganas „Maria“ artėja prie Mergelių Salų ir Puerto Riko

BNS2017.09.20 11:02

Uraganas „Maria“, kuris Karibuose jau pareikalavo mažiausiai dviejų gyvybių, antradienį vakare priartėjo prie JAV Mergelių Salų, o JAV Nacionalinis uraganų stebėjimo centras (NHC) perspėjo dėl „potencialiai katastrofinio“ poveikio.

Vėjai, kurių greitis siekia 255 km per val., jau siaučia šiose JAV salose. Į vakarus slenkanti „Maria“ sausumą turi pasiekti trečiadienį, o paskui nuslinkti Puerto Riko link.

„Pasirengimą gyvybei pavojingam jūros potvyniui ir liūtims, potvyniams ir griaunantiems vėjams reikėtų skubiai užbaigti“, – paskelbė NHC, kuris perspėjo, kad 5 kategorijos uragano „akis“ artėja prie Šventojo Kryžiaus salos JAV Mergelių Salose.

Šventojo Jono salos gyventojai pranešė matę, kaip vėjyje sukasi medžiai ir lyja „šonu“. Kiek anksčiau „Maria“ talžė Dominikos salą ir kitas teritorijas Karibų regiono rytuose.

„Maria“, atslinkusi salų gyventojams dar neatsigavus po anksčiau šį mėnesį siautusio uragano „Irma“, pareikalavo dviejų gyvybių Prancūzijos Gvadelupoje.

Vieną žmogų užmušė griūvantis medis, o kitas žuvo pajūryje, pranešė pareigūnai. Dar du žmonės buvo valtyje, kuri per audrą dingo.

Buvusi JAV senatorė Judi Buckley, kuri atstovavo Šventojo Kryžiaus salai, iš savo namų Pietų Karolinoje nuvyko į Šventojo Jono salą padėti likviduoti „Irmos“ padarinių, bet pateko į uraganą „Maria“.

„Po „Irmos“ mes tapome pagalbos centru ir dėl savo brolių bei seserų kitame krante negalime suklupti“, – sakė ji, turėdama omenyje Šventojo Kryžiaus salos gyventojus.

Kaimyninėje Dominikoje premjeras Rooseveltas Skerritas „Facebook“ parašė, kad buvo pradinių pranešimų apie „didelio masto nuniokojimą“. Po audros šioje atogrąžų saloje, kurioje gyvena 72 tūkst. žmonių, visiškai nutrūkusi oficiali komunikacija, uždaryti oro uostas ir uostai.

Šventojo Martyno saloje, kurią dalijasi Prancūzija ir Olandija, ir kur per uraganą „Irma“ žuvo 14 žmonių, paskelbtas aukščiausio – „violetinio“ – laipsnio pavojus, žmonėms nurodyta neiti į lauką.

Panaši priemonė galioja Didžiosios Britanijos Mergelių Salose.

„Mūsų salos šiuo metu itin pažeidžiamos“, – sakoma šios teritorijos premjero Orlando Smitho pareiškime, kuriame perspėjama, kad naujas uraganas po „Irmos“ likusias nuolaužas gali paversti pavojingais skriejančiais objektais.

Puerto Rike gubernatorius Ricardo Rossello „Marią“ pavadino „didžiausia pastarojo šimtmečio audra“.

47 metų mokytoja Noemi Aviles Rivera, kuri 1989-aisiais pergyveno uraganą „Hugo“, o 1998-aisiais – uraganą „Georges“, sakė: „Neneigiu, kad bijau. Nerimauju, nes pirmą kartą pamatysiu tokio didumo uraganą.“

„Viskas dreba“

Gvadelupa tarnauja kaip bazė pagalbos skrydžiams į „Irmos“ nusiaubtas Prancūzijos teritorijas ir nuogąstaujama, kad didelė čia padaryta žala galėtų trukdyti tęsti pagalbos operaciją. Pareigūnai paskelbė draudimą vairuoti, keli rajonai aplink didžiausią salos miestą Puant a Pitrą užtvindyti, išversti medžiai blokuoja daugelį kelių.

Maždaug 40 proc. būstų šioje 400 tūkst. gyventojų turinčioje teritorijoje yra likę be elektros.

„Viskas aplink mane dreba“, – iš savo namų salos pietuose televizijai BFMTV sakė buvęs Prancūzijos ministras Victorinas Lurelis.

Dominikos Respublika, kurios rytinę pakrantę siaubė „Irma“, prieš „Marios“ atėjimą nurodė kai kurių šiaurinių rajonų gyventojams evakuotis.

Sent Kitse ir Nevyje, britų saloje Montserate ir Puerto Riko salose Kulebroje bei Vjekese taip pat paskelbtas pavojus.

Rengiamasi blogiausiam atvejui

Britanija, Prancūzija ir Nyderlandai prieš audrą padidino Karibams skiriamus išteklius. Šios šalys sulaukė kaltinimų, kad savo užjūrio teritorijose buvo prastai pasirengusios „Irmai“.

„Planuojame netikėtumams, planuojame blogiausiam atvejui“, – sakė britų kariškių specialios paskirties būrio „Irmos“ padariniams likviduoti vadas Chrisas Austinas.

Prancūzija paskelbė, kad regione bus dislokuota dar 110 karių, nes buvo daug skundų, kad po „Irmos“ Šventojo Martyno saloje buvo plėšikaujama ir savivaliaujama.

Artinantis „Mariai“, skubiai buvo atskraidinta statybinių medžiagų, kad salos gyventojai galėtų susiremontuoti „Irmos“ nuplėštus stogus.

Uraganų virtinė

„Irma“ Karibuose pareikalavo maždaug 40 gyvybių, o paskui nuslinko į vakarus ir talžė Floridą, kur su šiuo uraganu siejamų mirties atvejų skaičius antradienį padidėjo iki 58.

Uraganas pasiekė rekordą: jo vėjų greitis 295 km per val. siekė daugiau kaip 33 valandas be pertraukos.

Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas sakė, kad ši mirtina uraganų seka yra „vienas tiesioginių pasaulinio atšilimo padarinių“.

Liepos mėnesį E. Macronas Paryžiuje priėmė JAV prezidentą Donaldą Trumpą ir stengėsi įtikinti jį persvarstyti savo sprendimą pasitraukti iš Paryžiaus klimato susitarimo.

Daugelis mokslininkų yra įsitikinę, kad tokios didžiulės audros kaip „Irma“ intensyvėja galėdamos pasiimti daugiau energijos iš vandenynų, kurie šiltėja dėl klimato kaitos.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt