Naujienų srautas

Verslas2017.09.19 16:09

Vaikų išlaikymo fondo funkcijas planuojama perduoti „Sodrai“

LRT RADIJAS, LRT.lt 2017.09.19 16:09

Nuo kitų metų Vaikų išlaikymo fondo funkcijas planuojama perduoti „Sodrai“. Tikimasi, kad tai leis valstybei greičiau susigrąžinti skolas iš alimentus vengiančių mokėti tėvų. 

Seimas, 69 parlamentarams balsavus už, 13 – prieš ir 18 susilaikius, po svarstymo pritarė naujos redakcijos Vaikų išlaikymo fondo įstatymo projektui, kuriuo siūloma nustatyti valstybės įsipareigojimo garantuoti vaiko išlaikymą, kai yra šiame įstatyme nustatytos sąlygos, vykdymą ir valstybės mokamų išmokų, skirtų vaikams išlaikyti, administravimo pagrindus.

Svarstomu projektu siūloma nustatyti, kad išmokas administruotų „Sodra“ ir jos paskirta Valstybinio socialinio draudimo fondo administravimo įstaiga.

Išmokų administratorius skirtų ir mokėtų išmokas, lygias teismo sprendimu arba teismo patvirtinta vaiko išlaikymo sutartimi nustatytam vaiko išlaikymo lėšų dydžiui. Jei vaikas gautų dalį teismo sprendimu arba teismo patvirtinta vaiko išlaikymo sutartimi nustatyto vaiko išlaikymo lėšų, išmokų administratorius skirtų ir mokėtų teismo sprendimu arba teismo patvirtinta vaiko išlaikymo sutartimi nustatytos ir skolininko mokamos sumos skirtumą. Numatoma, kad išmoka vienam vaikui per mėnesį negalėtų būti didesnė negu 1,5 bazinės socialinės išmokos dydžio, galiojusio mėnesį, už kurį mokama išmoka.

Išmokos būtų mokamos iš Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai skirtų valstybės biudžeto asignavimų, iš administratoriaus atgautų atitinkamai iš skolininko ar pareiškėjo išmokų sumų, iš apskaičiuotų ir išieškotų delspinigių už išmokų administratoriaus išmokėtas ir skolininko negrąžintas išmokas.

Įstatyme numatoma įtvirtinti, kad išmokų administratorius, šio įstatymo nustatyta tvarka mokantis išmokas, nuo išmokos išmokėjimo momento įgytų teisę išieškoti iš skolininko išmokėtas išmokas ir nustatyto dydžio delspinigius už kiekvieną įsiskolinimo dieną, skaičiuojamus nuo negrąžintos įsiskolinimo sumos. Išmokų administratorius pradėtų skaičiuoti delspinigius kitą dieną po išmokų išmokėjimo ir baigtų skaičiuoti išmokėtų išmokų grąžinimo dieną įskaitytinai. Delspinigiai negalėtų būti skaičiuojami ilgiau kaip 180 dienų po išmokų išmokėjimo dienos. Antstolis pagal vykdomąjį dokumentą iš skolininko išieškomą vaiko išlaikymo lėšų skolą mažintų išmokų administratoriaus išmokėtų išmokų dydžiu.

Išmokėtos išmokos ir apskaičiuoti delspinigiai  iš skolininko būtų išieškomi Valstybinio socialinio draudimo įstatyme nustatytais valstybinio socialinio draudimo įmokų priverstinio išieškojimo būdais ir terminais.

Nustačius, kad išmokos buvo išmokėtos neteisėtai, nes kreipdamasis dėl išmokų pareiškėjas pateikė neteisingus duomenis, reikalingus išmokoms skirti, arba išmokų mokėjimo laikotarpiu šiame įstatyme nustatytais terminais ir tvarka nepranešė apie atsiradusias aplinkybes, turinčias įtakos teisei į išmokas arba išmokų dydžiui, pareiškėjas privalėtų grąžinti išmokų administratoriui visą neteisėtai gautą pinigų sumą iš karto arba dalimis.

Išmokų galėtų tikėtis vaikai iki 18 metų, ilgiau kaip mėnesį negaunantys vaiko išlaikymo lėšų ar gaunantys tik dalį šių pinigų.

Seimo vicepirmininkė Rima Baškienė teigia, kad nuo 2008 iki 2017 metų išmokėta 128 mln. eurų išmokų, o išieškota tik 4 proc. šios sumos.

„22 tūkstančiai vaikų gauna mėnesines išmokas. Skolininkų, tų neatsakingų žmonių, skaičius šiandien Lietuvoje yra 38 tūkstančiai. Ar mes sugebame su jais susitarti ir priminti jų pareigą? Panašu, kad nelabai. Nuo 2008 iki 2017 metų išmokėta 128 milijonai eurų. O ieškota – tik 4 procentai. Ir tai sudaro apie 3 milijonus eurų“, – pastebi Seimo vicepirmininkė.  

Vaikų išlaikymo fondas praėjusių metų duomenimis kas mėnesį gaudavo daugiau kaip 200 naujų prašymų išmokoms gauti. Per 2016 metus išmokėta daugiau kaip 14 mln. eurų alimentų nemokančių tėvų vaikams. Susigrąžinta apie 600 tūkst. eurų.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi