Verslas

2017.09.15 09:29

Pripažino, kad Baltarusija, statydama elektrinę, pažeidinėja šalių konvenciją

LRT.lt 2017.09.15 09:29

Rugsėjo 14 dieną Juodkalnijoje Orhuso konvencijos šalių susitikimas pripažino, kad Baltarusija, plėtodama Astravo atominės elektrinės (AE) projektą, pažeidė šios konvencijos ginamą visuomenės teisę gauti informaciją ir dalyvauti priimant sprendimus aplinkos apsaugos klausimais. Tai jau trečias kartas, kai konstatuojama, jog Baltarusija nesilaiko savo tarptautinių įsipareigojimų pagal Orhuso konvenciją, teigiama URM pranešime spaudai.

„Nei Baltarusijos, nei Lietuvos visuomenei nebuvo leista dalyvauti sprendžiant dėl atominės elektrinės Baltarusijoje, todėl šis projektas vystomas be visuomenės pritarimo. Akivaizdu, kad Baltarusijos valdžia negavo visuomenės mandato statyti Astravo AE,“ – sakė užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius.

Orhuso konvencijos šalių susitikimo sprendime konstatuojama, kad Baltarusijos visuomenė negalėjo efektyviai dalyvauti priimant sprendimus dėl Astravo AE projekto, nes Baltarusija iki šiol nėra sukūrusi aiškaus visuomenės dalyvavimo sprendimų priėmime mechanizmo. Be to, nėra aišku, koks sprendimas turėtų būti laikomas galutiniu ir leidžiančiu pradėti projekto vystymą.

Orhuso konvencijos šalių susitikimas taip pat pripažino, kad Baltarusija neteisėtai priekabiavo, persekiojo ir baudė aplinkos apsaugos aktyvistus, pasisakančius prieš Astravo AE, ir taip pažeidė konvencijos nuostatas. 2012 metais Baltarusijos teisėsaugos pareigūnai suėmė ir administraciniu areštu nubaudė keturis asmenis, visuomenėje žinomus kaip aktyvius kovotojus prieš Astravo AE.

Užsienio reikalų ministerija primena, kad 2017 metais liepos mėnesį atlikta reprezentatyvi Lietuvos gyventojų apklausa parodė, kad 65 proc. Lietuvos gyventojų Astravo AE laiko grėsme šalies saugumui. Tokios nuomonės laikosi net 88 proc. Klaipėdos, 74 proc. Panevėžio, 73 proc. Alytaus, 69 proc. Kauno ir 68 proc. Vilniaus gyventojų.

Orhuso konvencija – Jungtinių Tautų Europos ekonominės komisijos Konvencija dėl teisės gauti informaciją, visuomenės dalyvavimo priimant sprendimus ir teisės kreiptis į teismus aplinkosaugos klausimais.