Naujienų srautas

Verslas2013.05.27 20:12

Visagino AE lemtis priklausys nuo įmonių „namų darbų“

Rūta Grigolytė, LRT.lt 2013.05.27 20:12

Su Estija bandant tartis dėl investavimo į Visagino atominės elektrinės projektą, šią savaitę įvyks susitikimas su šios šalies ekonomikos ministru.  

Su Estija bandant tartis dėl investavimo į Visagino atominės elektrinės projektą, šią savaitę įvyks susitikimas su šios šalies ekonomikos ministru.

Pirmadienį valstybinį vizitą į Lietuvą pradėjęs Estijos prezidentas Toomas Hendrikas Ilvesas iki trečiadienio su Lietuvos prezidente Dalia Grybauskaite, be kitų temų, aptars aktualius energetikos klausimus. Tačiau Lietuvos Energetikos ministerija nesitiki, jog šio vizito metu bus sužinotas estų sprendimas dėl projekto.

Gegužės 22 d. Tarptautinių santykių ir politikos mokslų institute energetikos ministras J. Neverovičius sakė, kad per Estijos prezidento vizitą dar nesitiki išgirsti galutinio estų sprendimo dėl Visagino AE. Tačiau partnerių – Estijos, Latvijos, „Hitachi“ – konkretūs įsipareigojimai esą yra būtina sąlyga norint statyti naują atominę elektrinę.

„Mūsų pozicija yra visiškai aiški. Jeigu norime tęsti projektą, tai turi būti bendras regioninių valstybių projektas. Turi būti aiškiai padalintos partnerių išlaidos, rizika ir atsakomybė. Jeigu partneriai nori tęsti projektą, tuomet prašome, susijunkime, pasidalinkime išlaidomis ir atsakomybe. Tokio modelio, kad Lietuva viską daro viena, netęsime“, – sakė J. Neverovičius.

Tą pačią dieną portalas 15min.lt citavo „Postimees“, kuris rašė, jog „„Eesti Energia“ branduolinio projekto vadovas Andresas Troppas yra pesimistiškesnis nei bet kada iki šiol ir išsakė nuomonę, kad VAE projektas nėra ekonomiškai pagrįstas“. Jo nuomone, užduotis projektą padaryti labiau konkurencingą yra sunkiai įgyvendinama.

Tuo tarpu VAE vadovas Rimantas Vaitkus, paklaustas, ar Latvijoje ir Estijoje investavimo į AE klausimas yra sprendžiamas daugiau politiniame, ar investuosiančių bendrovių lygmenyje, portalui LRT.lt sakė: „Latvijoje ir Estijoje yra tamprus ryšys su akcininkais, ministerijų ir įmonių apsikeitimas žiniomis yra natūralus ir skaidrus. Dirba, be abejo, įmonės“.

Kokios įtakos A. Troppo pareiškimas turėjo ministro lūkesčiams? Ar „Eesti Energia“ nuomonė bus lemiama? Ir ar būtų prasminga bandyti vystyti projektą tik su latviais, jeigu estai atsisakytų dalyvauti projekte?

Belaukiant derybų atomazgos, Energetikos ministerijos atsiųsti J. Neverovičiaus atsakymai buvo labai aptakūs: „Nuo pat projekto pradžios vyko paraleliai diskusijos ir darbas vyriausybių lygmenyje ir įmonių lygmenyje. Šiame etape dėl projekto konkurencingumo ir tolimesnio projekto tęstinumo pirmiausia „namų darbus“ turi atlikti įmonės. Tokios nuomonės buvo prieita ir gegužės 24 d. energetikos ministro J. Neverovičiaus susitikime su Latvijos ekonomikos ministru Daniels Pavluts. Susitikimo metu pristatytas Lietuvos vyriausybės sprendimas dėl Visagino AE projekto ir jo įgyvendinimo sąlygų. Ministrai sutarė, kad kalbant apie Visagino AE projektą pirmiausia turi būti svarstomas ekonominis projekto patrauklumas. Šią savaitę įvyks susitikimas su Estijos ekonomikos ministru Juhan Parts“.

Atsakymuose ministerija pripažino, kad pirmiausiai įmonės turėtų pasiekti, kad projektas būtų labiau konkurencingas ir ekonomiškai efektyvesnis. Būtent šią užduotį įmonės „Eesti Energia“ atstovas A. Troppas ir įvardijo kaip sunkiai įgyvendinamą.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi