Verslas

2017.09.08 17:16

„Budimex“ lieka nacionalinio stadiono konkurse

BNS 2017.09.08 17:16

Viena didžiausių Lenkijos statybų bendrovių „Budimex“, rugpjūtį pareiškusi, jog traukiasi iš nacionalinio stadiono Vilniuje koncesijos konkurso, persigalvojo ir teigia, kad dalyvaus konkurse, jei bus pratęstas pasiūlymų pateikimo terminas.

Bendrovės atstovo Krzysztofo Koziolo teigimu, įmonė pranešė Vilniaus savivaldybei, kad yra pasirengusi dalyvauti konkurse kaip „KDS grupės“ specialiai projektui įkurtos įmonės Vilniaus nacionalinis stadionas subrangovai.

„Mes informavome, kad jeigu miestas atidės pasiūlymų teikimo terminą, mes esame pasiruošę bendradarbiauti su Vilniaus nacionaliniu stadionu ir pateikti savo pasiūlymus. Kitaip tariant, mes pristatėme savo požiūrį į šį projektą – mes suinteresuoti statyti stadioną kaip rangovai, bet nesame suinteresuoti jo valdyti kaip operatorius“, – BNS teigė K. Koziolas.

Jo teigimu, įmonė neketina iš finansinių sunkumų turinčios „KDS grupės“, kuri anksčiau taip pat pranešė pasitraukianti iš projekto, nupirkti ar perimti įmonės Vilniaus nacionalinis stadionas. Kas  

Mero atstovas Aleksandras Zubriakovas BNS teigė, kad trečiadienį savivaldybė gavo du „Budimex“ raštus – viename jų prašoma anksčiau siųstą atsisakymą dalyvauti konkurse laikyti negaliojančiu, o kitame – pasiūlymų pateikimo terminą atidėti 2 mėnesiams – iki gruodžio pabaigos.

„Praėjusią savaitę buvau susitikęs, buvau pasikvietęs „Budimex“ vadovus ir šnekėjome, džiaugiuosi, kad pavyko įkalbėti, jog liktų projekte, tai atsiuntė patvirtinimą, kad dalyvauja projekte. Taip pat prašo nukelti paraiškų pateikimo terminą, kas logiška, nes jie kurį laiką buvo pristabdę dalyvavimą, kito dalyvio („Icor“ grupės įmonės „Axis Industries“ – BNS) taip pat buvo prašymas pratęsti“, – BNS sakė miesto meras Remigijus Šimašius.

Anot jo, artimiausiu metu bus sprendžiama dėl konkurso termino pratęsimo. Meras teigė, kad esama dviejų mėnesių rezervo, tad pratęsus nebūtų vėluojama.

„Mes turime dviejų mėnesių rezervą, man du mėnesiai ilgokai atrodo, bet čia jau darbo grupė galės apsvarstyti ir nuspręsti, ar pagrįstas terminas“, – sakė R. Šimašius.

Komentuodamas, ar „Budimex“ iš „KDS grupės“ įsigis įmonę Vilniaus nacionalinis stadionas, meras teigė, kad tai „jų vidiniai reikalai, kuriuos jie planuoja išsispręsti“.

„Galiu patvirtinti, kad tai nėra nesutarimai vidiniai, tai yra bendra pozicija“, “- sakė Vilniaus vadovas, paklaustas, kokia yra finansinių sunkumų patiriančios ir iš konkurso pasitraukusios „KDS grupės“ pozicija. Su pastarosios vadovais BNS susisiekti jau kurį laiką nepavyksta

Anot R. Šimašiaus, jeigu konkursas visgi neįvyktų, savivaldybė skelbtų tik stadiono – be kitų komplekso dalių – darželių, muziejaus, sporto klubų – statybos konkursą.  

„Tada mes užsakytume atskirą statybą būtent stadiono be papildomų dalykų, bet tai yra tiesiog, kad turėtume alternatyvą“, – tikino meras.

Pasak jo, vieno stadiono statyboms savivaldybė būtų pajėgi pasiskolinti pinigų iš bankų.

„Jeigu koncentruojantis tik į pagrindinę funkciją – stadioną geros kokybės turėti, tai savivaldybė, kuri buvo prieš dvejus metus ir kuri yra dabar, tai visiškai skirtingos. Prieš dvejus metus pasiskolinti jokių šansų iš bankų nebuvo, kad pati savivaldybė galėtų statyti, tai šiandien situacija yra kita“, – sakė R. Šimašius.

„KDS grupei“ liepos pabaigoje pranešus, kad ji nebedalyvaus konkurse, kilo grėsmė, jog liks tik vienas dalyvis – prieštaringai vertinamo koncerno „Icor“ valdoma bendrovė „Axis Industries“.

Su „KDS grupės“ vadovais ir akcininkais BNS jau kurį laiką nepavyksta susisiekti. Niekas neatsiliepia ir nurodytais bendraisiais „KDS grupės“ kontaktais.

Kredito biuras „Creditinfo“ teigia, kad „KDS grupės“ įmonė „Kauno dujotiekio statyba“ pasižymi aukšta kredito rizika. Rugpjūtį 9 dienos duomenimis, KDS vėlavimo atsiskaityti reitingas siekia 10 (aukščiausia rizika), o bankroto – 8 (aukšta rizika). Rugpjūčio 21 dieną įmonės skola „Sodrai“ siekė 100 tūkst. eurų, turi 40 nepadengtų įsiskolinimų. Iš biuro duomenų matyti, kad įmonė turi 13 turto areštų, kurių bendra vertė – 2,044 mln. eurų.

Nacionalinio stadiono koncesijos konkursas paskelbtas pernai rugsėjį, iki kovo 1-osios paraiškas pateikė du dalyviai – „KDS grupės“ įkurta įmonė „Vilniaus nacionalinis stadionas“ ir „Axis Industries“. Preliminarius pasiūlymus dalyviai turi pateikti iki spalio 23 dienos.

Numatyta, kad koncesininko sutartis turėtų būti pasirašoma 25 metams, o kompleksas priklausytų Vilniaus savivaldybei. Planuojama stadiono statybų vertė sieks 88,5 mln eurų (su PVM).

Jei konkursas vyks, kaip numatyta, sutartis su laimėtoju įsigaliotų 2019 metų balandį, tuomet būtų pradėtos statybos.

„Budimex“ kartu su Vokietijos „Steinmuller Babcock Environment“ laimėjo 178 mln. eurų vertės Vilniaus kogeneracinės jėgainės statybos konkursą. Konsorciume buvusi „KDS grupės“ įmonė „Kauno dujotiekio statyba“ dėl finansinių problemų neseniai pašalinta iš projekto.