Verslas

2017.08.30 23:33

Lietuva sieks spartesnės finansinių technologijų plėtros

2017.08.30 23:33

Lietuva siekia tapti pasaulyje itin sparčiai augančio finansinių technologijų sektoriaus lydere regione. Iš to išloštų, skaičiuojama, ir valstybė, ir verslas, kuris galėtų mokėti didesnes algas, tik esą svarbu, kad dėl esamos švietimo sistemos nepritrūktų darbuotojų.

Finansų sektoriui – vėl skaitmeninės transformacijos laikai. Lietuva deklaruoja ambiciją tapti šalimi, kurioje naujos, patogios vartotojams technologijos būtų ir kuriamos, ir eksportuojamos.

„Fintek“ pavadinimu žinomų įmonių, tarp kurių ir startuoliai, Lietuvoje jau yra, bet jų sprendimai ir paslaugos kol kas labiau konkuruoja su bankų veikla, nei papildo vienas kitą. Informacinių technologijų bendroves vienijanti asociacija sako, kad inovacijų naudojimas plėstųsi daug greičiau, jeigu verslas susivienytų, o ne būtų susipriešinęs. Būtent bankai su savo elektronine bankininkyste esą ir išmokė daugumą žmonių naudotis internetu. Dabar patys turėtų įsileisti naujovių.

Finansų technologijoms skatinti „Infobalt“ įkūrė grupę, kurioje – įvairios privačios įmonės, kviečiamas ir viešasis sektorius. Kad esą neatsiliktų, kaip su kredito kortelėmis – buvo metas, kai mokėti jomis buvo galima visur, bet ne valdiškose įstaigose.

„Norime matyti rinkos bendradarbiavimą. Matydami rinkos bendradarbiavimą, automatiškai kursime naujas darbo vietas, auginsime ekonomiką“, – sakė „Fintech Lithuania“ grupės pirmininkas Arūnas Asakavičius.

„Eksportas gali būti ne vien tiktais žemės ūkio srityje ar medžio pramonėje, apdirbamojoje pramonėje, bet ir finansinių paslaugų srityje. Niekas nesakė, kad ši sritis yra uzurpuota Liuksemburgo ar kitų finansinių centrų, kaip Londono. Mes irgi galime“, – teigė Lietuvos banko valdybos narys Marius Jurgilas.

Bet informacinių technologijų sektoriui, kuris vien pernai augo ketvirtadaliu, jau trūksta darbuotojų. Lietuva esą turi sugalvoti, kaip sutvarkyti švietimo sistemą, kad reikiamų specialistų bent jau nemažėtų, jeigu nepadaugės. Arba leisti atsivežti protų iš svetur.

„Mum reikia daugiau žmonių IT sektoriuje, kuris labai auga. Pagal vidutinius atlyginimus taip pat yra vienas pirmaujančių sektorių Lietuvoje. Finansinės paslaugos, man atrodo, yra pirmoj vietoj. Informacinės technologijos – antroj. Tai, jeigu sujungsime finansines paslaugas ir informacines į žodį fintech, tai yra tikrai sektorius, kuris turi galimybę augti ir turi galimybę mokėti didžiausius atlyginimus Lietuvoje“, – kalbėjo asociacijos „Infobalt“ prezidentas, „Tieto Lietuva“ vadovas Tomas Vitkus.

Lietuvos banko teigimu, kad vadinamiesiems fintek'ams būtų lengviau, Europa svarsto apie vienodą tokių įmonių licencijavimą. Verslininkai sako, perkeliant finansų įstaigų veiklą į virtualią erdvę, be kita ko, svarbi duomenų apsauga.